Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εφορία


halloween84

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους.

θέλω να πάρω ρευμα αλλα όπως μου είπε ο μηχανικός μου πρέπει να περάσω πρώτα από εφορία.

η οικοδομική αδεια εκδόθηκε το 1986,αλλα οι εργασίες περατωθηκαν το 2009.

ο μηχανικός είπε ότι πρέπει να μαζέψω τιμολόγια για να καλυψω το ελάχιστο κόστος το οποιο είναι 14,500 ευρω.

εγώ είχα κάποια τιμολόγια ύψους 5100 ευρω.

είχα βάλει κουφωματα αξιας 9500 ευρω το 2008 αλλα ο αλουμινας μου έκοψε τώρα το τιμολόγιο επειδή λέει δεν του το είχα ζητήσει.

η εφορία όμως δεν δέχεται τις 9500 ευρω γιατί είναι του 2011 τα τιμολόγια ...και η εφορία μου ζητάει να καλυψω το υπολειπόμενο ΦΠΑ που είναι 2100.

τι μπορώ να κάνω για να μην πληρώσω αυτά τα χρήματα αφού ήδη τα έχω πληρώσει?

Link to comment
Share on other sites

halloween84

Κάτι δεν πάει καλά με τα γραφόμενά σου

Η εφορία δεν μπορεί να μην δέχεται το τιμολόγιο των κουφωμάτων ,

εφόσον μέχρι σήμερα δεν έχεις δηλώσει την αποπεράτωση της οικοδομής.

Μάλλον δεν θα καλύπτεις τις υπόλοιπες εργασίες.

Τι εργασίες δήλωσες στην εφορία ?

Ο Μηχανικός σου τι σου λέει για το πρόβλημα ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η οικοδομή φαίνεται ότι αποπερατώθηκε το 2009 στην αδεια.

ο μηχανικός ο συγκεκριμένος είναι αστα να πανε,

απλα τα τιμολόγια όπως προείπα είναι κομμένα 30-12-2011.

μάλιστα πάνω στην αδεια έχει μια σφραγίδα από πολεοδομία που γραφει για προσωρινή σύνδεση με δέη και ύδρευση. τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθήσω να σου δώσω να καταλάβεις τι γίνεται

 

Λοιπόν από ότι κατάλαβα έχεις θεωρήσει την οικ άδεια για προσωρινή σύνδεση το 2009 (μόνιμη σύνδεση δίνεται μετά από αυτοψία της πολεοδομίας σου -το προσωρινή όπως λέγεται δεν σημαίνει ότι γίνεται ηλεκτρ/ση για λίγο αλλά σημαίνει ότι ο μηχανικός σου δήλωσε ότι η οικοδομή σου τελείωσε το 2009 και ότι αυτός - ο μηχανικός σου- δηλώνει ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στην οικοδομή σου)

Η πολεοδομία σου, βάσει αυτής της δήλωσης του μηχανικού σου, έκανε ήδη την θεώρηση της οικ άδειας που αποτελεί κατά κάποιο τρόπο βεβαίωση.

Ως βεβαίωση όμως ισχύει -όπως κάθε βεβαίωση - για 1 εξάμηνο μόνο.

Αυτό το εξάμηνο πέρασε προφανώς αφού όπως λες η άδεια σου γράφει ότι αποπερατώθηκε το 2009

Εσύ πήγες στην εφορία και εκεί οι υπάλληλοι είδαν ότι βεβαιώνεται από τον μηχανικό και από την πολεοδομία ότι η οικοδομή σου τελείωσε το 2009

Εσύ παρουσιάζεις τιμολόγια του 2011 (για τα κουφώματα σου)

Επομένως λογικά –οι υπάλληλοι της ΔΟΥ- αυτά τα θεωρούν εικονικά και επομένως δεν καλύπτεις το ελάχιστο κόστος

Σε αυτές τις περιπτώσεις επιβάλλεται ο αναλογούν ΦΠΑ +50% προσαύξηση-επομένως λίγα στα βγάλανε.

Ακόμη και αν υποθέσω ότι το πληρώνεις αυτό το πρόστιμο στην ΔΟΥ, το πρόβλημα σου πιθανώς να προκύψει στη ΔΕΗ (δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αν βλέπουν την ημερ/νία της πολεοδομίας ή την ημερ/νία της ΔΟΥ) πρόβλημα

 

Πρόσεξε μην σου ζητήσουν ξανά θεώρηση από την πολεοδομία σου, γιατί τότε η πολεοδομία σου δεν θα μπορεί να στην ξαναθεωρήση με το σκεπτικό ότι αυτή την θεώρηση πρέπει να την κάνει πάνω στην ίδια οικ άδεια που στην μία σφραγίδα της θα βεβαιώνει ότι η οικοδομή σου τελείωσε το 2009 και στην άλλη σφραγίδα ότι τελείωσε το 2011

(φυσικά υπάρχουν και καλοί προϊστάμενοι που μπορούν κάλλιστα να διαγράψουν την προηγούμενη σφραγίδα –του 2009, ως εκ παραδρομής – και να σου θεωρήσουν ξανά την οικ άδεια με αποπεράτωση το 2011-οπότε το πρόβλημα λύθηκε και στην ΔΟΥ και στην ΔΕΗ)

Επομένως σου συμβουλεύω να απευθυνθείς στην πολεοδομία σου για νέα θεώρηση με ημερομηνία το 2011

Απαραίτητη η συνεργασία σου με το μηχανικό σου (απαιτείται νέα δήλωση του-σε περίπτωση που έχεις αυθαιρεσίες στην οικοδομή σου)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή με λίγα λογια η περάτωση του 2009 δεν ισχύει? έτσι να το καταλάβω?

και αν πάω εγώ στην πολεοδομία με τι δικαιολογία θα καταθέσω εγώ την αδεια για να την σφραγίσει?

(και όλο το μπέρδεμα το έκανε ο μηχανικός γιατί έχει και αυθαιρεσίες το σπίτι). αν τακτοποιήσω τώρα τον ημιυπαίθριο και κάνω αλλαγη χρήσης(η και να μην κάνω αλλαγη χρήσης), αυτό μπορεί να αποδυκνυει ότι τώρα περατώθηκε το σπίτι και να γλιτώσω το πρόστιμο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ halloween

 

O Mηχανικός τις έκανε τις αυθαιρεσίες...?? εσύ που ήσουνα ?

Επιτέλους ας πάρει ο καθένας τις ευθύνες του σ' αυτή την έρμη χώρα ,

έλεος πια !!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή με λίγα λογια η περάτωση του 2009 δεν ισχύει? έτσι να το καταλάβω?

και αν πάω εγώ στην πολεοδομία με τι δικαιολογία θα καταθέσω εγώ την αδεια για να την σφραγίσει?

(και όλο το μπέρδεμα το έκανε ο μηχανικός γιατί έχει και αυθαιρεσίες το σπίτι). αν τακτοποιήσω τώρα τον ημιυπαίθριο και κάνω αλλαγη χρήσης(η και να μην κάνω αλλαγη χρήσης), αυτό μπορεί να αποδυκνυει ότι τώρα περατώθηκε το σπίτι και να γλιτώσω το πρόστιμο?

 

Μα την περαίωση του 2009 δεν την ζήτησε ό μηχανικός σου;;

Εσύ την ζήτησες από το μηχανικό σου

Απλώς δεν έκανες καλά τη δουλειά σου σε σχέση με τα τιμολόγια σου

Εξάλλου όπως λέει και η συνάδελφος Venezia τις αυθαιρεσίες δεν τις έκανε ό μηχανικός σου Εσύ τις έκανες και αυτές

 

Τέλος πάντων θα μπορούσες να ξαναζητήσεις θεώρηση με περαίωση το 2011 με δήλωση και πάλι του μηχανικού σου (ότι δεν έχεις αυθαιρεσίες) και όχι ΜΟΝΟ ΣΟΥ-όπως αναφέρεις και με τη δικαιολογία ότι άργησες να πας στην ΔΕΗ και ότι τάχα η ΔΕΗ σου ζητάει πρόσφατη θεώρηση οικ αδείας (σκέψου το εξάμηνο που σου αναφέρω στο προηγ μήνυμά μου)

Μάλιστα μπορείς εδώ (στην πολεοδομία σου) να παρουσιάσεις και τα τιμολόγια των κουφωμάτων σου που είναι το 2011

 

Έτσι όμως θα πάρεις μόνο το ρεύμα σου χωρίς να τακτοποιήσεις τις αυθαιρεσίες σου.

Κάποτε όμως και αυτές θα χρειαστούν τακτοποίηση (δεν γνωρίζω την ηλικία σου-αλλά σκέψου ότι και τα 30 χρόνια εύκολα περνούν)

 

Επομένως το πιο λογικό που μπορείς να κάνεις είναι να πας στο μηχανικός σου (αυτόν που παραπάνω κατηγορείς αδικαιολόγητα και κατά την δική μου γνώμη) και να στα τακτοποιήσει και τα 2

Δηλαδή και τα τιμολόγια και τις αυθαιρεσίες σου

 

Τελειώνοντας να αναφέρω, προς γνώση όλων των ιδιοκτητών αυθαιρετούντων και μη, ότι ένας παλιός προϊστάμενος μου πάντα έλεγε:

 

«πάνω δημιουργεί ο θεός και κάτω ο μηχανικός»

 

(και προφανώς εννοούσε και τα καλά και τα κακά έργα)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...πρώτον οι αυθαιρεσίες υπήρχαν πριν ο μηχανικός βάλει τη σφραγίδα του...

τα λογια του ήταν ΄έλα μωρέ τώρα ποιος θα τα ψάξει αυτά''...και να τώρα που δημιουργήθηκε πρόβλημα...

δεύτερον το όλο μπέρδεμα το έκανε ο μηχανικός με τον πατερα μου....εγω δεν είχα ιδέα μιας και το σπίτι μέχρι τώρα είναι του πατερα μου και θέλει να μου το κάνει μεταβίβαση...

απλα ζητω συγνώμη δεν ήθελα να θίξω κανέναν σας.

απλα προσπαθώ να βγάλω μια ακρη....

για να βρω τον μηχανικό πρεπι να μαντεύω ποτε πάει στο γραφείο του μιας και ποτε δεν σηκώνει το κινητό του.

για να καταλάβω τώρα...

λέτε να πάω πάλι στον μηχανικό και να του πω να κάνει μια δήλωση ότι δεν έχει αυθαιρεσίες το σπίτι και μετά να πάω στην πολεοδομία με τα τιμολόγια των κουφωμάτων? συγνώμη που σας ζαλίζω αλλα όπως καταλαβαίνετε ούτε λεφτά υπάρχουν...και εγώ θέλω να τελειώνω με αυτήν την υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για να μη λέτε....αλλαξα μηχανικό και μεσα σε λίγες μέρες μου έκανε τα πάντα.....νομιμα!!!!

και με το 1/4 των χρημάτων που μου ζητούσε ο άλλος.....και μετά λέτε να μην κατηγορώ τον άλλον.....!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.