Μετάβαση στο περιεχόμενο

διαστασιολογηση σιδηροδοκου


 

Recommended Posts

Καλησπερα. Εχω μια μεταλλικη διατομη τυπου ΙΡΕ και θελω να αυξησω το υψος του κορμου και να μειωσω το παχος του κατω πελματος. Θα μπορουσατε να μου πειτε τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω? Ειμαι φοιτητης και το χρειαζομαι για την μορφωση του φορεα μιας γεφυρας. Θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε. Ευχαριστω!

Edited by kostas88
Link to comment
Share on other sites

Γίνε πιο συγκεκριμένος. Δώσε κάποια στοιχεία.

Μήπως όταν λες "τυπου ΙΡΕ" εννοείς απλά μια διατομή διπλού Τ και όχι IPE συγκεκριμένα;

Τι νούμερο προφιλ είναι η αρχική IPE ή τι διαστάσεις έχει η αρχική σου διατομή αν δεν είναι πρότυπη;

Πρέπει να διαλέξεις από πρότυπη σειρά ή να σχεδιάσεις μια υποθετική από την αρχή;

Να έχει περίπου τα ίδια αδρανειακά και χαρακτηριστικά διατομής με την αρχική ή απλά να μπορεί να παραλάβει συγκεκριμένα εντασιακά μεγέθη;

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μεταλλικη διατομη τυπου ΙΡΕ και θελω να αυξησω το υψος του κορμου και να μειωσω το παχος του κατω πελματος.

 

Κυψελωτή διατομή σού κάνει;

 

Κυψελωτή ή κυψελωειδή λέγεται;

Edited by Τινάκι
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν και κάπως αργά, IPE για να φέρει deck γέφυρας λίγο δύσκολο. Υψίκορμη διατομή διπλού Τ εννοείς (η αλλιώς plate girder). Πρόκειται για custom διατομές τις διαστάσεις των οποίων εσύ ορίζεις και έπειτα διαστασιολογείς κατά τους ευρωκώδικες.

 

1) Βγάζεις τα φορτία σου από την ανάλυση του καταστρώματος σου (κατά προτίμηση έπειτα από ανάλυση με κάποιο πρόγραμμα πεπερασμένων πχ, το Brim του SAP2000) κατά το δυσμενέστερο συνδυασμό φόρτισης πχ, Load Model 1,2,3 κατά ΕΝ 1991-2

2) Ορίζεις μία διατομή με διαστάσεις δικές σου: πχ κορμός 1200mm με πάχος 10-20 mm (με τον παχύ αποφεύγεις κλάση 3-4), άνω πέλμα 500Χ50mm, κάτω 600Χ60mm. ΕΝ1993-2 και 1994-2

3) Άν έχεις σύμμεικτη κατασκευή, υπολογίζεις επιπλέον τάσεις λόγω φαινομένων ερπυσμού και συρρίκνωσης του σκυροδέματος, θερμοκρασιακής μεταβολής, κτλ.

4) Με βάση τη δυσμενή φόρτιση λύνεις σαν δοκό. Βρίσκεις την κλάση της διατομής, έλεγχο σε κάμψη, διάτμηση στη στήριξη.

5) Υπολογίζεις στοιχεία δυσκαμψίας (stiffeners) στις στηρίξεις (και αν χρειάζονται στο μέσω), και διατμιτικούς ήλους (shear studs).

6) Υπολογίζεις κόποση Load Model 3. Στους ήλους, δοκό, και αντοχή κολλήσεων.

7) Υπολογίζεις τις συνδέσεις για να εξασφαλίσεις τη συνέχεια των δύο δοκών (splices).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα φιλαράκι. :smile:

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.