Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υψηλή τάση DC - Σχεδίαση strings


billlllll

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Έχω μια περίπτωση με SMA STP10000, 43 panel Schott Perform Poly 230 και δίριχτη στέγη.

 

Υπολογίζοντας τις στοιχειοσειρές με βάση τι χωράει στην στέγη, φτάνω στην καλύτερη λύση (από άποψη χωροταξίας)

Είσοδος Α: 23 panel

Είσοδος Β: 20 panel

 

Η μέγιστη τάση όμως έτσι φτάνει περίπου τα 950V και με προβληματίζει όχι μόνο το γεγονός ότι πλησιάζω τα 1000V που αντέχει ο inverter, αλλά και το σε ποιές συνθήκες (θερμοκρασίας-ακτινοβολίας) η τάση θα είναι πάνω από τα 800V που είναι το άνω όριο mppt του inverter.

Χαρακτηριστική Τάση DC έτσι έχω κοντά στα 600V που βολεύει και τον inverter κατά τις ημέρες με την μεγαλύτερη ηλιοφάνεια.

 

Μια εναλλακτική είναι να βάλω:

Είσοδο Α: 22 panel

Είσοδο Β: 21 panel

 

και να απομακρυνθώ έτσι από το όριο των 1000V , αλλά και να πλησιάσω περισσότερο αυτό των 800V για το mppt στις "δύσκολες" συνθήκες"

 

Οι υπολογισμοί γίνονται με ελάχιστη θερμοκρασία -12° C, ενώ στην περιοχή τους χειμερινούς μήνες είναι αρκετές οι ημέρες που κατά την διάρκεια της ημέρας η θερμοκρασία δεν θα ανέβει πάνω από τους 8° C βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας το ψάξιμο έκανα δοκιμές με το PVsyst για strings Α:22 panels , B:21 panels

 

Στις καμπλύλες φαίνεται για 22 panel σε σειρά και για θερμοκρασίες πλαισίου 10° C και 20° C σε ποιές περιπτώσεις ξεφεύγει η τάση πάνω από τα 800V και εκτός mppt του inverter.

 

Μάλλον μιλάμε μόνο για περιπτώσεις με χαμηλή ακτινοβολία και πολύ κρύο το πρωί, οπότε νομίζω πως είναι ΟΚ η λύση αυτή.

 

Γνώμες ευπρόσδεκτες μη ντρέπεστε! :)

post-36648-0-78957700-1326708903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον σου σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες αναμενεις το συστημα να ξεπερασει το mpp του inverter, η 2η λυση που προτεινεις ειναι πιο λογικη. Φυσικα, εαν στο επιτρεπει, κ το χωροταξικο τις εγκαταστασης θα μπορουσες να σκεφτεις ισως να "σπασεις " το συστημα σε περισσοτερα κομματια χρησ. κ ενα ακομη inverter??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους.

 

Σχεδιάζω ένα πάρκο 98,84 kWp και μου δημιουργήθηκε μια απορία που θέλω να συζητήσω με τους συναδέλφους.

 

Στοιχεία εγκατάστασης :

 

Θέση : Λάρισα, αγροτεμάχιο

Σταθερές βάσεις

353 τεμ. SUNTECH STP280 - 24/Vd

5 τεμ. SMA SUNNY TRIPOWER 17000TL

1 τεμ. SMA SUNNY TRIPOWER 15000TL

 

Κάνοντας το σχεδιασμό στο Sunny design έχω βάλει σε κάθε 17άρι 3 string των 20 πάνελ και στον 15άρι 2 string των 18 και ένα των 17. Το κριτήριο του παραπάνω σχεδιασμού ήταν η απόδοση και η όσο το δυνατόν πιο κόντινή λειτουργία στα 600V. Στους 17άρηδες και για θερμοκρασία κυψέλης -10 βαθμούς παίρνω από το SD μέγιστη τάση 1000V. Μιλώντας με την SMA μου είπαν ότι σε περίπτωση που ο inverter δώσει DC overvoltage είμαι απευθείας εκτός εγγύησης και χωρίς την δυνατότητα ανανέωσης. Επίσης οτι ο inverter δίνει την ένδειξη DC overvoltage στα 950V και όχι στα 1000V.

 

Μιλώντας με φίλο που ασχολείται πάνω χρόνια με το αντικείμενο και στη Γερμανία σε μεγάλη εταιρία πάνελ, μου είπε ότι είναι εξαιρετικά ακραία συνθήκη για την Ελλάδα το -10 βαθμοί και 1000W/m2 και δεν θα συμβεί ποτέ !!!

Tα "ποτέ" στο επάγγελμά μας είναι εντελώς σχετικά και πρέπει να αποφασίσω ανάμεσα στην παραπάνω λύση ή μια πιο safe λύση με 5 17άρηδες (3*16 πάνελ στην Α και 1*16 στην Β) και ένα 10άρι (1*16 στην Α και 1*17 στη Β). Αυτό που με προβληματίζει στην δεύτερη περίπτωση είναι η λειτουργία μετά απο μερικά χρόνια που θα χει επέλθει και το derating των πάνελ...

Όσοι πιό εμπειροι παρκαλώ τα φώτα σας....

 

Σας επισυννάπτω και τα snapshots απο τα δύο αρχεία από το Sunny design...

post-6025-0-89197700-1331541503_thumb.jpg

post-6025-0-64479300-1331541766_thumb.jpg

post-6025-0-60732400-1331541794_thumb.jpg

post-6025-0-53632200-1331541812_thumb.jpg

post-6025-0-87799100-1331541827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θυμήθηκα τώρα ας γράψω τι έκανα τελικά.

Πήγα σε Schott Perform 240 Poly και χώρισα τα strings σε 20 και 21 πάνελ οπότε οι μέγιστες τάσεις έπεσαν λίγο πιο χαμηλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

billl όλως τυχαίως αντίστοιχο θέμα πόσταρα και γω σήμερα *** (Διαστασιολόγηση με SMA STP 17000TL (μέγιστη Voc)

Αυτό που σκέφτομαι είναι τελικά, στο θέμα της απόδοσης, τι είναι αυτό που θέλουμε τελικά σε κλιματολογικές συνθήκες όπως της Ελλάδας.

Και εξηγω. Θέλουμε να μαστε στους 8 περίπου μήνες που θά χουμε αρκετη ζέστη και ηλιοφάνεια πολύ κοντά στα 600V του mpp, θυσιάζοντας κάποιες μέρες με κρύο και ηλιοφάνεια ;;;. Στο σκεπτικό αυτό και με την πάροδο του χρόνου ενδεχόμενο degrading των panel δεν μπορεί να οδηγήσει σε περιοχές με υψηλές θερμοκρασίες ακόμα πιο χαμηλά στον MPP ;

Και πόσο εύκολα τελικά με ακτινοβολία "πιάνουμε" αυτές τις τιμές της Vdc ?

Επίσης άλλη μια ερώτηση σε αυτούς που χουν δουλέψει με SMA tripower.

Σε ποιά τάση δίνει σφάλμα DC overvoltage ;

 

*** Έγινε συγχώνεψη και το μήνυμα εκείνου του θέματος μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα, δύο μηνύματα πιο πάνω.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

siml1982

 

Πάνω από την μέγιστη... δλδ για τους tripower πάνω από τα 1000V έχει overvoltage...

 

 

Εννοείται ότι "κυνηγάς" τάση λίγο πάνω από 600V για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα....

 

Αν μετά από 10-15 χρόνια έχεις θέμα με degrading... προφανώς θα τροποποιήσεις τα string με σκοπό την μέγιστη απόδοση... Αλλά έχουμε χρόνο μέχρι να συμβούν αυτά και το πως θα αντιμετωπίζονται τότε....

 

Τις μέγιστες Vdc το χειμώνα μπορεί να τις "πιάσεις" εύκολα... 2-3 φορές τον χρόνο αν όλα τα άλλα είναι σωστά... Και να σου φέρω ως παράδειγμα ότι σε δική μου εγκατάσταση 4,95Kwp πάνελ (με 5000tl) 2 φορές φέτος τον χειμώνα με -2οC γύρω στις 1 το μεσημέρι χωρίς νέφωση, είδα 5,30Kw ισχύ...

Link to comment
Share on other sites

DC Overvoltage δίνει στα 950V.

 

Τις υψηλές τάσεις αυτές τις βλέπεις για ανοιχτό κύκλωμα, δηλαδή να έχεις ακτινοβολία, χαμηλή θερμοκρασία και ανοιχτό διακόπτη. Εκτός από περίπτωση σφάλματος γιατί να συμβεί κάτι τέτοιο;

 

Δοκίμασε με το pv syst ή άλλο πρόγραμμα να φτιάξεις τις καμπύλες όπως αυτές που είχα κάνει παραπάνω για να δεις σε ποιές περιπτώσεις θα είσαι εκτός εύρους mppt του inverter.

 

Αν είχα να διαλέξω πάντως θα προτιμούσα όταν θα έχω την μέγιστη παραγωγή μου να δουλεύω κοντά στην χαρακτηριστική τάση του inverter και 2 μέρες τον χρόνο με ηλιοφάνεια και -10C να είμαι εκτός mppt.

 

Να σου πω την αλήθεια η γήρανση των πάνελ δεν ξέρω τι επηρεάζει τάση, ρεύμα και τα δύο; Γιατί αν δεν παρουσιάζεται πτώση στην τάση τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα απομάκρυνσης από το Vmpp

Link to comment
Share on other sites

Τις υψηλές τάσεις αυτές τις βλέπεις για ανοιχτό κύκλωμα, δηλαδή να έχεις ακτινοβολία, χαμηλή θερμοκρασία και ανοιχτό διακόπτη. Εκτός από περίπτωση σφάλματος γιατί να συμβεί κάτι τέτοιο;

 

Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος... Όταν "ξανακουμπώσει" μπορεί να δει τις υψηλές τάσεις, αν είναι μεσημέρι, κρύο με καθαρό ουρανό...

 

 

Να σου πω την αλήθεια η γήρανση των πάνελ δεν ξέρω τι επηρεάζει τάση, ρεύμα και τα δύο; Γιατί αν δεν παρουσιάζεται πτώση στην τάση τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα απομάκρυνσης από το Vmpp

 

Η γήρανση προκαλεί πτώση στην ισχύ... Αλλά "τον τόνο" του θα συμβεί θα τον δώσει το πάνελ (σε κάθε στρινγκ) που θα δίδει το μικρότερο ρεύμα... Άρα ο ινβέρτερ θα ανεβάσει έστω και ελάχιστα την τάση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.