Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Κατανάλωση"...διαμερίσματος (!)


ΟΩΝ

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο "rule of thumb" για το κόστος θέρμανσης ενός διαμερίσματος σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση πετρελαίου; Έχω ακούσει ότι ένα "λογικό" νούμερο είναι €2/h, ενώ (π.χ.) τα €6/h θεωρούνται υψηλή τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω κάποια απάντηση, να θέσω κι άλλη μια παράμετρο... Σε πολυκατοικία, πέρσι τον Ιανουάριο "έκαψαν" 850 ώρες, ενώ τον αντίστοιχο μήνα φέτος μόλις 250... Πέρσι λοιπόν έβγαινε περίπου €2/h, και φέτος €6/h...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω εαν υπαρχει ενα τετοιο benchmark, αλλα μπορεις να δεις την καταναλωση ανα ωρα του καυστηρα...Μου φαινετε λιγακι παραλογο ομως μεσα σε ενα ετος απο 2e/h να σκαρφαλωσει στα 6 και ακομα δεν εγινε κ η εξισωση φορου, ενω οπως λες εχει λειτουργησει λιγοτερες ωρες!!χαχα

 

Δες ποσο ηταν η τιμη πετρελαιου περυσι κ ποσο πληρωσε φετος για το lt, μετα δες τις ωρες λειτουργιας κ καταναλωση κ θα εχεις το breakdown ανα ωρα

 

Παντως δεν νομιζω οτι υπαρχει στανταρ στις τιμες λογω του οτι η τιμη καυσιμου ειναι μεταβλητη

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινετε λιγακι παραλογο ομως μεσα σε ενα ετος απο 2e/h να σκαρφαλωσει στα 6 , ενω οπως λες εχει λειτουργησει λιγοτερες ωρες

Εμένα μού φαίνεται πάντως λογικό... Ο καυστήρας έχει υπολογιστεί να λειτουργεί οικονομικά για κάποια συγκεκριμένη χρήση. Αν αυτή η χρήση είναι πολύ μειωμένη, τότε δεν θα είναι αντιοικονομικός; Βέβαια δεν ξέρω, γιατί δεν είμαι Μηχανολόγος, απλά εικάζω...

Link to comment
Share on other sites

@gp1

 

επειδή παρατηρώ ότι τελευταία έχεις ανοίξει πληθώρα θεμάτων που αφορούν σε ενεργειακή κατανάλωση, τεχνολογίες θέρμανσης, κτλ, που απαιτούν γνώσεις μηχανολόγου και μελέτη, γιατί δεν επισκέπτεσαι έναν να σε καθοδηγήσει και να μελετήσει τις απαιτήσεις σου? Είναι η δουλειά τους, όπως λέμε και στους ιδιώτες.

 

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βλέπω κάποια απάντηση, να θέσω κι άλλη μια παράμετρο... Σε πολυκατοικία, πέρσι τον Ιανουάριο "έκαψαν" 850 ώρες, ενώ τον αντίστοιχο μήνα φέτος μόλις 250... Πέρσι λοιπόν έβγαινε περίπου €2/h, και φέτος €6/h...

 

Πέρσι ανάβανε όλοι ενώ φέτος δεν ανάβουν ούτε οι μισοί.

Link to comment
Share on other sites

aithilenio, απ' όσο είδα στα κοινόχρηστα, περίπου το 25% δεν το άναψε καθόλου, και όλοι οι υπόλοιποι λίγο (περίπου μια ώρα την ημέρα το κάθε διαμέρισμα).... Βγαίνει νόημα τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να βγαίνει...

Τώρα για να λέμε και την αλήθεια υποθέσεις κάνουμε από μακρυά.

Αν υποθέσει κανείς ότι αυτοί που δεν ανάβουν φέτος είναι αυτοί που πέρσι πληρώνανε τα πολλά (τα αδικημένα διαμερίσματα του πάνω πάνω ορόφου και αυτά με πυλωτής που βρήκαν εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης) μαζί με τη αύξηση της τιμής αλλά πιθανό και τα πολλά κρυοζεστάματα των νερών της εγκατάστασης λόγο μειωμένης ζήτησης μπορεί και να δικαιολογεί την διαφορά φίλε gp1.

Link to comment
Share on other sites

aithilenio, "έπιασες" ακριβώς τι έχει συμβεί!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο...

Κατ' αρχάς να σού θυμίσω ίσως το πρώτο νήμα που συμμετείχες (το είχα ανοίξει εγώ)... http://www.michanikos.gr/topic/17958-%CE%98%CF%8C%CF%81%CF%85%CE%B2%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%81/

Η εγκατάσταση γενικά θεωρώ ότι έχει πρόβλημα, αν διαβάσεις το νήμα μέσες άκρες...

Επιπλέον, το μπόιλερ για την "τριπλή ενέργεια" του ηλιακού πρακτικά δεν δουλεύει για κανένα διαμέρισμα-κάνει πάνω από 1 ώρα να ζεστάνει το νερό, και αν... (Ο εγκαταστάτης υδραυλικός μάς είπε ότι έτσι είναι (!) στις πολυκατοικίες).

Και ρωτάω...

Μπορεί θεωρητικά κάποιος ανεξάρτητος μηχανολόγος, με τη βοήθεια υδραυλικού και "καυστηρατζή" να κάνει έλεγχο σε ένα υφιστάμενο δίκτυο και να βγάλει πόρισμα για το αν πράγματι φταίει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.