Jump to content

Βεβαίωση οικοδομησιμότητας


Recommended Posts

Μπορώ να αιτηθώ σε ΥΔΟΜ βεβαίωση οικοδομησιμότητας για γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου; 

Link to post
Share on other sites
13 λεπτά πριν, dimitris GM said:

ναι, εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/5529-βεβαίωση-αρτιότητας-οικοδομησιμότητας-άρθρο-251337-83/

υγ

και τι συμπτωματα παρουσιαζει ο..."ασθενης'???😄

 

Ειναι στη Χαλκιδική, 1200τμ προ 1964 επι επαρχιακής, εντός ΓΠΣ και NATURA. Λογικά χτίζει 150τμ με κάλυψη 100τμ ύψος 7μ.. Εκτός και αν άλλαξαν οι όροι δόμησης εκτός σχεδίου.... αν γνωριζει καποιος κατι άλλο σχετικά με το τι ισχύει σήμερα ας με διαφωτίσει. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως στο ΦΕΚ 60Α/2011 αναφέρει αρ.9 παρ.2α 2. α) Στις περιοχές που βρίσκονται εκτός εγκεκριμέ-
νων σχεδίων πόλεως ή εκτός ορίων οικισμών νομίμως
προϋφιστάμενων του 1923 ή εκτός ορίων οικισμών με
πληθυσμό μέχρι 2.000 κατοίκους και εμπίπτουν σε ΕΖΔ

ή Ζ.Ε.Π., το ελάχιστο όριο αρτιότητας και κατάτμησης
των γηπέδων ορίζεται σε 10.000 τ.μ., εφαρμοζομένης
κατά τα λοιπά, όπως ισχύει της παρ. 1 του άρθρου 1
του π.δ. της 24-31.5.1985 (ΦΕΚ 270 Δ΄). Κατ’ εξαίρεση,
θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση,
γήπεδα έκτασης τουλάχιστον 4.000 τ.μ., τα οποία, κατά
τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρούνται άρτια και
οικοδομήσιμα, σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές
διατάξεις.

Οπότε επειδή είναι να αγοραστεί και να βγάλω ΟΑ θα ήθελα να είχα μια επίσημη απάντηση απο την ΥΔΟΜ.

Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

ηΤινα δεν ηταν που καταργησε τις παρεκλίσεις στιε ΝΑΤΟΥΡΑ με το αρθρο 9 του 3937?

2. α) Στις περιοχές που βρίσκονται εκτός εγκεκριμένων σχεδίων πόλεως ή εκτός ορίων οικισμών νομίμως προϋφιστάμενων του 1923 ή εκτός ορίων οικισμών με πληθυσμό μέχρι 2.000 κατοίκους και εμπίπτουν σε ΕΖΔ ή Ζ.Ε.Π., το ελάχιστο όριο αρτιότητας και κατάτμησης των γηπέδων ορίζεται σε 10.000 τ.μ., εφαρμοζομένης κατά τα λοιπά, όπως ισχύει της παρ. 1 του άρθρου 1 του π.δ. της 24−31.5.1985 (ΦΕΚ 270 Δ΄).

Κατ’ εξαίρεση, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση, γήπεδα έκτασης τουλάχιστον 4.000 τ.μ., τα οποία, κατά τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις.

Edited by dimitris GM
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.