Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καυστήρας βιομάζας


apopetrof

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

μιας και διάβασα σε κάποια άρθρα σχετικά με τον καυστήρα βιομάζας θα ήθελα να με πληρωφορήσετε για το τι ισχύει; Αν κάποιος τον έχει δοκιμάσει, το κόστος και την απόδοσή του; Συγκεκριμένα, υπάρχουν διάφορες κατηγορίες που καίνε π.χ. pellets ή καλαμπόκι ή άλλα ανόργανα στοιχεία.

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή τους εξαρτάται από το μέγεθος του λέβητα .Εμείς τον αγοράσαμε 3000 ευρώ και είναι 45 Kw. Όπως ανάφερα η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 21 βαθμούς και καίει μέρα νύχτα . Συγκεκριμένα τα pellets που χρησιμοποιούμε είναι φτιαγμένα από ξύλο .

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή τους εξαρτάται από το μέγεθος του λέβητα .Εμείς τον αγοράσαμε 3000 ευρώ και είναι 45 Kw. Όπως ανάφερα η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 21 βαθμούς και καίει μέρα νύχτα . Συγκεκριμένα τα pellets που χρησιμοποιούμε είναι φτιαγμένα από ξύλο .

 

Μπορείς να μου πεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τι μάρκες παίζουν (ποιά η καλύτερη), πώς πάνω κάτω υπολογίζεις τα kw και αν τα pellets μπορεις να τα φτιάχνεις και μόνος. Απόδοση του καυστήρα και εξοικονόμηση. Χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για τις μάρκες θα βρεις πληροφορίες στην παρακάτω διεύθυνση .

 

http://www.en-ergon..../pellet-boilers

 

 

Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του καυστήρα θα βρεις στην παρακάτω διεύθυνση .Τέτοιο καυστήρα έχουμε πάρει και εμείς .

 

http://www.pelletburner.gr/

 

 

Για να παράγει κάποιος pellets θα πρέπει να πάρει και ειδικά μηχανήματα και να έχει πρώτη ύλη αλλά δεν σε συμφέρει διότι έχουν μεγάλη διαδικασία .Τέτοια μηχανήματα ξέρω ότι παράγουν οι τσέχοι και οι γερμανοί . Δεν ξέρω αν υπάρχουν και στην Ελλάδα για να αγοράσει κάποιος . Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω για αυτά τα μηχανήματα αλλά ακουστά έχω για ένα μηχάνημα από Γερμανία που στοιχίζει περίπου 7500 Ευρώ και είναι μικρό για ατομική χρήση . Η εξοικονόμηση είναι κάτι που το καθορίζεις εσύ διότι ρυθμίζεις το καυστήρα ανάλογα με την θερμοκρασία που επιθυμείς .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καλομπόκι καλύτερα να το κάνεις λάδι.

Υπάρχει Ελληνικό μηχάνημα με πατέντα που μετατρέπει ακόμα και τα τηγανέλαια σε βιοντήζελ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του καυστήρα θα βρεις στην παρακάτω διεύθυνση .Τέτοιο καυστήρα έχουμε πάρει και εμείς .

 

http://www.pelletburner.gr/

 

Φαίνεται ενδιαφέρον. Έχει προβλήματα στον καθαρισμό; Ρωτάω γιατί διάβασα ότι η αντικατάσταση καυστήρα και η διατήρηση του παλιού λέβητα, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στη συντήρηση και καθαρισμό, επειδή οι λέβητες πετρελαίου έχουν διαφορετική σχεδίαση από τους λέβητες pellets.

Είναι πολύ σημαντικό αν μπορούμε να κρατήσουμε τον παλιό λέβητα και να αλλάξουμε μόνο τον καυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το κάνεις αλλά δεν είναι και το καλύτερο.

Βασικά ο λέβητας πετρελαίου είναι έτσι σχεδιασμένος που θα έχεις πρόβλημα με τα κατάλοιπα τις καύσης (συνέχεια δηλ θα πρέπει να καθαρίζεις) και φυσικά δεν μπορείς να ξέρεις πόσο μειώνεται η διάρκεια ζωής του.

 

Ίσως για αρχή μέχρι να κάνεις οικονομία και να πάρεις ΚΑΙ λέβητα να αξίζει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κανονικά θα πρέπει να κοιτάξεις για ειδικούς καυστήρες που να μπορούν να κάψουν βιομάζα ή "κακό" πέλλετ. Έχουν λογισμικό για πιο αραιό κύκλο (ταΐσματος - παύσης) με αρκετό αέρα, ειδικά στη εκκίνηση και δε νομίζω να ανταποκρίνονται σε βιομάζα εκτός πηρινόξυλου και πέλλετ γ' και β' ποιότητας με υγρασία έως 15%. Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με τον καυστήρα μου, που δούλευε με αέρα στα 60 kw σε τάισμα μόλις 30 kw, για πέλλετ πολύ κακό. Άσε που αυτοι οι καυστήρες στοιχίζουν από 2000 και πάνω. Να προτιμήσεις καυστήρα μεγαλύτερο από την ισχύ των σωμάτων σου γιατί δεν ανταποκρίνονται σε ισχύ κοντά στην ονομαστική τους, με εσωτερικό κοχλία σε κάθε περίπτωση (αν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου) και εύκολο λογισμικό για να μπορείς να παίζεις με τους παραμέτρους.

Όσο για το αν κάνει ένας καυστήρας πέλλετ σε λέβητα πετρελαίου η απάντηση είναι ότι, ναι κάνει με τις εξής προϋποθέσεις: Ο ελκυσμός να είναι στην εκκίνηση από 4 pa και στη κανονική λειτουργία καύσης να ανεβαίνει που σημαίνει ότι πρέπει να έχεις καλή καμινάδα. Και η πόρτα του λέβητα να ανοίγει εύκολα με μεντεσέδες ώστε να ελέγχεις τη μπούκα του καυστήρα. Να ξέρεις όμως ένα βασικό. Όταν δουλεύεις με μεγάλη ποσότητα αέρα σε φτωχό καύσιμο με υγρασία για να μη μπλοκάρει ο καυστήρασ σου, τα μέταλλα του  θα σε προδώσουν γρήγορα. Άρα κοίταξε για καθαρά πελλετοκαυστήρα και θα αγοράζεις φθηνά, καλό πέλλετ τον Απρίλιο -  Μαίο  -Ιούνιο.

Edited by etsa67
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.