Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε επιστρέφεται ο ΦΕΜ;


Recommended Posts

Επιστρέφεται όλο το ποσό ΦΕΜ; Αν όχι, σε ποιές περιπτώσεις δεν επιστρέφεται όλο; Έχουν σημασία τα εισοδήματα που έχει κάποιος από δραστηριότητες που δεν έχουν σχέση με εργασίες μηχανικού; Έχει σημασία η πρόσφατη μείωση του αφορολόγητου;

 

Υ.Γ. Νομίζω το θέμα αυτό είναι διαφορετικό από το "πότε πληρώνουμε ΦΕΜ".

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι διαφορετικό αλλά έχει μία μόνο απάντηση.Με την εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης προκύπτει κάποιος φόρος.Αυτός ο φόρος έχει να κάνει με ΟΛΕΣ τις δραστηριότητές μας.Επειδή λοιπόν έχουμε προκαταβάλει κάποιους φόρους (με τη μορφή του ΦΕΜ) συμψηφίζονται και αν περισσεύει κάτι τότε μας επιστρέφεται, αν δεν περισσεύει τότε πληρώνουμε τη διαφορά.Προφανώς και όσο μειώνουν οι άχρηστοι το αφορολόγητο τόσο θα μεγαλώνει ο αναλογούν φόρος μας , οπότε θα λιγοστεύουν οι πιθανότητες να επιστραφεί το ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

Για μια στιγμή. Δηλαδή αν εγώ έχω πληρώσει όλο το 2011 πες, 500 € σε ΦΕΜ θα μου επιστραφεί όλο το ποσό (μέσω συμψηφισμού) ή το ποσό επιστροφής ΦΕΜ έχει να κάνει με τα εισοδήματά μας; Δηλαδή αν εγώ είχα εισοδήματα 200.000 €, πάλι θα συμψηφιστούν με τους φόρους μου -500 € ΦΕΜ; (πρόσεξε το μείον που έβαλα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συμψηφιζεται με τον φορο που πρεπει να καταβαλεις..

Αν εισαι κατω απο το αφορολογητο τοτε το παιρνεις ολο πισω...

Ομοιως γινεται και με την παρακρατηση 20%...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.