Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ισόγεια αποθήκη με αλλαγή χρήσης σε κατοικία


Recommended Posts

Ισόγεια αποθήκη που μετρούσε στο ΣΔ με αλλαγή χρήσης σε κατοικία πως υπολογίζεται;

Έχω μια περίπτωση που ένας όροφος χαρακτηρισμένος ως Υπόγειο – Ισόγειο (λόγω κλίσης εδάφους το πίσω τμήμα ήταν κάτω από το 1,5μ από το φυσικό έδαφος ,ενώ το μπροστά όχι οπότε μετρούσε στο Σ.Δ.). Τα 50 τ.μ. τα δείχνει αποθήκη ισόγεια μετρούμενη στο Σ.Δ. και τα 50 υπόγεια αποθήκη εκτός Σ.Δ. Και τα δυο έχουν γίνει μια κατοικία 100 τ.μ.

Αρχικά στα τέλη Νοεμβρίου που είχα υπολογίσει το πρόστιμο ,σε δυο φύλλα καταγραφής, έβγαζα για την αποθήκη που μετρούσε στο Σ.Δ. 3150 € και για την αποθήκη που δεν μετρούσε στο ΣΔ 1125 €!!!

Μιας και την πρώτη την υπολόγισα χωρίς υπέρβαση δόμησης αλλά με αλλαγή χρήσης (1,4!!) και την δεύτερη ως υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου με 0,5 :smile: .

Τώρα γιατί θέλω να προχωρήσω την δήλωση και το ξανακοιτάζω εκτός ότι είναι παράλογο ένα τμήμα που μετρούσε στο ΣΔ να τιμωρείται περισσότερο από ένα τμήμα που δεν μετρούσε καν στο συντελεστή κάνω την εξής σκέψη :

Να βάλω την αποθήκη σε ένα φύλλο καταγραφής και να μην βάλω καμία παράβαση έτσι ώστε να βγει μηδενικό το πρόστιμο για αυτό το τμήμα και απλά να αναφερθεί, επειδή σύμφωνα με την Η4 σε κτίριο που είναι κατοικία έγινε αλλαγή χρήσης σε κατοικία άρα σύμφωνα με την ερωτοαπάντηση δεν έχω αλλαγή χρήσης αλλά ούτε και υπέρβαση δόμησης μιας και η ισόγεια αποθήκη μετρά στον ΣΔ. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το πίσω κομμάτι με ΥΔ και 0,50.

Το μπροστά κομμάτι γιατί δεν το πηγαίνεις με νομιμοποίηση εντός 3ετίας;

Και συνένωση.

Link to comment
Share on other sites

Το πίσω κομμάτι με ΥΔ και 0,50.

Το μπροστά κομμάτι γιατί δεν το πηγαίνεις με νομιμοποίηση εντός 3ετίας;

Και συνένωση.

 

Επειδή o ιδιοκτήτης θέλει να πάει με το άρθρο 24 να πληρώσει και να ξεμπερδέψει και να μην βγάλει άδεια αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να στέκει η πρόταση σου όμως.

Εκτός άμα αλλάξει κάτι στο θέμα αλλαγή χρήσης, όπως άλλαξε με το ύψος.

Αλλά για αυτό θα πρέπει να περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να στέκει η πρόταση σου όμως.

Εκτός άμα αλλάξει κάτι στο θέμα αλλαγή χρήσης, όπως άλλαξε με το ύψος.

Αλλά για αυτό θα πρέπει να περιμένεις.

 

Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις. Το βλέπω ότι δεν είναι σωστή η πρόταση μου αλλά δεν ξέρω τι να βάλω μιας και λόγο της Η4 δεν πρέπει να βάλω αλλαγή χρήσης . Σε ερώτηση που έκανα στο ΥΠΕΚΑ μου είπαν να το βάλω και αυτό σαν υπέρβαση δόμησης βοηθητικού χώρου, παρόλο που δεν έχει ΥΔ.(!!!!)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να τα δώσει ας τα δώσει. Όλα τα μ2 με 0,5 (βοηθητικού), χωρίς συντελεστή αλλαγής χρήσης 1,4. Δες και αν εχεις υπέρβαση ύψους ή περίπτωση ξεμπαζώματος με βάση τις τομές.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και μετά από εκτενή συζήτηση στο Υπουργείο , γιατί έχω και άλλες παρόμοιες υποθέσεις, μου είπαν να το βάλω μονό σαν μια παράβαση για αλλαγή διαρρυθμίσεων με αναλυτικό. :smile:

Link to comment
Share on other sites

??? :shock:

Για το θέμα του υπογείου είναι αυτό;

Τι απάντηση είναι αυτή ; :blink:

Θα μας τρελάνουν...

 

Όχι για το υπόγειο για την αλλαγή χρήσης από αποθήκη που μετρούσε στο ΣΔ σε κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτήσω κάτι σχετικό; Ισόγεια αποθήκη δηλωμένη επί τρίτση σε μη αρτιο αγροτεμάχιο, έει γίνει κατοικία. Πώς τη δηλώνουμε; Όλη με ΥΔ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.