Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση παιδιών σε ΤΣΜΕΔΕ ή ΙΚΑ?


GIANNIS9480

Recommended Posts

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ασφάλιση βρέφους. Η γυναίκα μου είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και εγώ ΤΣΜΕΔΕ. Παρακουλούθησα την πιο πάνω συζήτηση σας και ήταν πολύ κατατοπιστική. Θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, αν ασφαλίσουμε αρχικά το μωρό στο ΙΚΑ, και στην πορεία αλλάξουμε γνώμη και θελήσουμε να το ασφαλίσουμε στο ΤΣΜΕΔΕ, είναι εφικτό αυτό? τι θα χρειαστεί για να γίνει? και μετά από πόσο χρονικό διάστημα γίνεται?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δηλ δεν υπαρχει καμια δαιφορα?

 

 

η αλλαγη ασφαλιστικου φορεα ειναι εφικτη. Τουλαχιστον ετσι μας ειπανε απο το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι μηχανικός με ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ και η γυναίκα μου έχει ασφάλιση ΙΚΑ. Η ερώτησή μου είναι απλή...

Το παιδί να το ασφαλίσουμε στο ΤΣΜΕΔΕ ή στο ΙΚΑ?

Ένα χρόνο μετά, μετά την υπαγωγή και του ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥΥ, το ερώτημα επανέρχεται...

Και όπως είπε και ο maneni παραπάνω...

δηλ δεν υπαρχει καμια διαφορα?

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

απο θεμα παροχων προς την γυναικα ειμαι τυχερος που ειναι ΙΚΑ.....πηρε λεφτα και επιδοματα με την γεννα....

ΤΣΜΕΔΕ παλια 2500 τωρα νομιζω δινει λιγοτερα απο ολους (αν και καποιος μουπε οτι δινει ΜΗΔΕΝ)

 

για τα παιδια αν και τον 1 τον εχω στο τσμεδε το σκεφτηκα για το 2 που θα τοβαζα αλλα τελικα κατεληξα παλι στο ΤΣΜΕΔΕ....

απο την αποψη οτι κατι μπορει ναλλαξει μελλοντικα και επισης ναναι και τα 2 παιδια στο ιδιο ταμειο

Link to comment
Share on other sites

Με την ενοποίηση των ταμείων και την εισαγωγή του ΤΣΜΕΔΕ (ΕΤΑΑ) στο ΕΟΠΥΥ τα πράγματα είναι πιο απλά καθώς οι παροχές προς τα παιδιά σου που ειναι

προστατευόμενα μέλη δεν είναι διαφορετικές είτε ειναι προστατευόμενα σε σένα (ΕΤΑΑ) είτε στην σύζυγο (ΙΚΑ), καθώς υπάγονται στον κανονισμό του πρώην ΙΚΑ νυν ΕΟΠΥΥ.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι να κρατήσεις τα παιδιά στο ΙΚΑ-ΕΟΠΥΥ εφόσον η σύζυγος έχει σταθερή δουλειά γιατί:

- αύριο μεθαύριο διαγραφόμαστε από το ΤΣΜΕΔΕ ή φουντάρει ή οτιδήποτε

- με λίγα ένσημα αύριο μεθαύριο μπορείς να ασφαλίζεις την οικογένεια σου ακόμα και εσένα τον ίδιο αν σταματήσεις το ΤΣΜΕΔΕ (εκείνοι θα σου ζητάν ρύθμιση ή εξόφληση...)

- αν έχεις κάποιον/κάποια γνωστή στο ΕΟΠΥΥ θα σε εξυπηρετεί πολύ καλύτερα από το ΤΣΜΕΔΕ που πλέον όλοι οι γιατροί-ελεγκτές του υπάχθηκαν στο ΕΟΠΥΥ

- κατά τα άλλα είναι ακριβώς πανομοιότυπες οι παροχές ιατροφαρμακευτικές καθώς υπαγόμαστε ιατροφαρμακευτικά στον ΕΟΠΥΥ που σημαίνει πολύ απλά

ότι στις εξετάσεις σε εξωτερικά ιατρεία πληρώνουμε κάτι ψηλά (ενώ παλιά τα προκαταβάλαμε με τιμές δημοσίου και τα πέρναμε πίσω ανά περιοχή με άλλο τρόπο και άλλο βασινιστήριο)

 

Κάθε μήνα οι εξωτερικοί συμβεβλημένοι του ΕΟΠΥΥ δέχονται 200 επισκέψεις ο καθένας δωρεάν και μετά χρεώνουν ανάλογα - πάλι χαμηλότερα από τους υπόλοιπους εξωτερικούς (π.χ συνταγογράφηση 10 ευρώ.. εξεταση 30 ευρω κ.α.).

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί ξεβολεύτηκαν άλλοι όμως βολεύτηκαν ειδικά σε κάποιες επαρχειακές πόλεις που οι μετακινήσεις προς και από το ΤΣΜΕΔΕ για τις πληρωμές είναι μεγάλες. Προσωπικά θεωρώ πιο δίκαιη τώρα την κατάσταση, και ας πληρώνουμε διαφορετικά και ας έχουμε ίδιες παροχές.

 

Θεσσαλονίκη είχαμε 200 άτομα κάθε πρωί στο ΕΝΑ γραφείο νοσηλείων που ερχόντουσαν από τις 7 το πρωι για να πιάσουν μια θέση...για να πάρουν τα λεφτά τους πίσω. ήταν εντελώς τραγική κατάσταση. Τώρα τουλάχιστον δεν περιμένεις για τα λεφτά σου αλλά για να εξεταστείς...

Edited by abouts
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου πρότεινα, είναι να κρατήσεις τα παιδιά στο ΙΚΑ-ΕΟΠΥΥ εφόσον η σύζυγος έχει σταθερή δουλειά

Αυτό είναι το συμπέρασμα τελικά. Αφού ΤΣΜΕΔΕ - ΙΚΑ είναι απολύτως ισοδύναμα από ιατροφαρμακευτικής πλευράς, το νέο μέλος της οικογένειας καλό είναι να ασφαλίζεται στον φορέα του γονέα που έχει πιο σίγουρη εργασία.

Αυτό είναι μεγάλη ανατροπή, διότι μέχρι πρόσφατα, που το ΤΣΜΕΔΕ θεωρούταν "ευγενές" ταμείο, με παροχές ακόμη και για ιδιωτικά νοσοκομεία, δεν συζητιόταν καν που θα γραφτεί το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.