Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου Πολιτικού Μηχανικού ως master στο εξωτερικό


vpan

Recommended Posts

Εγώ μιλάω για το ΜΕng τετραετούς φοιτήσεως που δεν έχει ενδιάμεσο ΒΕng , .

 

Διευκρίνισε το αυτό στο ΔΟΑΤΑΠ .Διότι όλες οι περιπτώσεις που εμφανίστηκαν στο φόρουμ αλλά και από αυτές που ξέρω εγώ μέχρι σήμερα αφορούσαν τριετές βασικό κύκλο σπουδών με ξέχωρο μάστερ προκειμένου να γίνει η συνεκτίμηση .Σε αυτήν την περίπτωση του τετραετές Μ.Eng ενδεχομένως να ισχύει αυτό που σου είπε η συγκεκριμένη κυρία .Για καλό και κακό πάντως πέρνα και από το ΔΟΑΤΑΠ να το σιγουρέψεις και να θυμάσαι κατά την επιστροφή σου στην Ελλάδα όταν με το καλό τελειώσεις το όνομα αυτού που σου έδωσε την όποια πληροφορία από το ΔΟΑΤΑΠ .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Θα το ρωτήσω , ελπίζω να είναι όπως τα ξέρω επειδή έχω φίλο που έχει κάνει και αυτός το ιδιο , δεν είχε πρόβλημα. Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Τάκηηηηηηηη !!!

 

Το Π.Δ. 38/2010 εφαρμόζεται σε υπηκόους των 27 κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), των τριών επιπλέον κρατών-μελών του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ)[1]: Ισλανδία, Νορβηγία, Λιχτενστάιν, καθώς και της Ελβετίας[2], οι οποίοι επιθυμούν να ασκήσουν κάποιο νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα στην Ελλάδα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι, είτε ως μισθωτοί.

Link to comment
Share on other sites

Ορθός κάποιος μπορεί να μεταφέρει την εγγραφή του από επιμελητήριο του εξωτερικού στην Ελλάδα και να εργαστεί κανονικά. Το να γραφτεί όμως κάποιος σε επιμελητήριο του εξωτερικού δεν είναι απλή υπόθεση (στην Αγγλία που ξέρω δεν είναι καθόλου εύκολο και σίγουρα δεν γίνεται μόνο με το πτυχίο)..

Στα του ΔΟΑΤΑΠ, όποιος έχει σπουδάσει έξω και έρχεται να εργαστεί στην Ελλάδα, περνάει πρώτα από εκεί. Αυτό κάνουν χιλιάδες που έρχονται απ''εξω, εκτός αν αυτοί που το κάνουν είναι βλάκες. Τέλος! αυτό μέχρι τις 13/2/2012. Αυρίο δεν ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

τα του ΔΟΑΤΑΠ, όποιος έχει σπουδάσει έξω και έρχεται να εργαστεί στην Ελλάδα, περνάει πρώτα από εκεί.

 

Μα αυτός που έρχεται δεν έρχεται για αναγνώριση. Έχει ήδη επ. δικαιώματα και εγγραφή στο επιμελητήριο.

Και εξάλλου...

 

Το Π.Δ. 38/2010 εφαρμόζεται σε υπηκόους των 27 κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), των τριών επιπλέον κρατών-μελών του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ)[1]: Ισλανδία, Νορβηγία, Λιχτενστάιν, καθώς και της Ελβετίας[2], οι οποίοι επιθυμούν να ασκήσουν κάποιο νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα στην Ελλάδα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι, είτε ως μισθωτοί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε οι περισσότεροι που έρχονται από το εξωτερικό τρέχουν για αναγνωρίσει στο ΔΟΑΤΑΠ και δεν γράφονται στο επιμελητήριο της εκάστοτε χωράς έτσι ώστε να είναι κατοχυρωμένος ως προς τα επαγγελματικά του δικαιώματα???????????

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι παλούκι να γραφτείς έξω....Ασε που οι περισσότεροι με το που τελειώσουν κατευθείαν Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε οι περισσότεροι που έρχονται από το εξωτερικό τρέχουν για αναγνωρίσει στο ΔΟΑΤΑΠ και δεν γράφονται στο επιμελητήριο της εκάστοτε χωράς έτσι ώστε να είναι κατοχυρωμένος ως προς τα επαγγελματικά του δικαιώματα???????????

 

1.Σε μερικές χώρες είναι δύσκολο να σε δεχτούν για εγγραφή.

2. Πολλοί δεν γνωρίζουν την κείμενη νομοθεσία και τις οδηγίες της ΕΕ όπως έδειξα παραπάνω στα post μου.

3. Αν αγαπάς και είσαι καψούρης φεύγεις για τα πάτρια εδάφη ή κοινώς "οι περισσότεροι με το που τελειώσουν κατευθείαν Ελλάδα..."

 

Το Π.Δ. 38/2010 εφαρμόζεται σε υπηκόους των 27 κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), των τριών επιπλέον κρατών-μελών του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ)[1]: Ισλανδία, Νορβηγία, Λιχτενστάιν, καθώς και της Ελβετίας[2], οι οποίοι επιθυμούν να ασκήσουν κάποιο νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα στην Ελλάδα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι, είτε ως μισθωτοί.

 

Και γιατί ΔΟΑΤΑΠ και όχι ΣΑΕΠ ?

 

Η οδηγία 89/48 ενσωματώθηκε στην Ελληνική νομοθεσία με το Π.Δ. 165/2000 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το ΠΔ 385/2002.

 

Η οδηγία αυτή αναφέρεται στην αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων πολιτών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των χωρών: Ισλανδίας, Λιχνενστάιν και Νορβηγίας, που επιθυμούν να ασκήσουν το επάγγελμά τους σε διαφορετική χώρα από εκείνη στην οποία απέκτησαν τα επαγγελματικά τους προσόντα.

 

Και εδώ ο φίλος μας ρώτησε για ΔΟΑΤΑΠ και όχι για το ΣΑΕΠ και τις ευρωπαϊκές συνθήκες .

Το ΤΕΕ καταρχήν δεν ξέρει τι σημάινει ευρωπαϊκές συνθήκες. Για αυτό είμαι εδώ για να ενημερώνω τον κόσμο σε ευρωπαϊκό επίπεδο και για τις ευρωπαϊκές συνθήκες.

Αλλά βλέπω αχαλίνωτα άλογα στο ΤΕΕ...

Και υποτίθεται συναδέλφους που δεν έχουν σχεση με τους αμόρφωτους του ΤΕΕ ή έστω έτσι υποστηρίζουν, να είναι χειρότεροι.

Όσο θέτετε ερωτήματα εγώ έχω υποχρέωση να σας ενημερώνω σωστά για την κείμενη νομοθεσία της ΕΕ και για το επάγγλεμα του Μηχανικού σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

Εκτός αν θεωρείται ότι η Ελλάδα δεν ανήκει στην Ευρώπη...

 

και δεν γράφονται στο επιμελητήριο της εκάστοτε χωράς έτσι ώστε να είναι κατοχυρωμένος ως προς τα επαγγελματικά του δικαιώματα???????????

 

Σιγά συνάδελφε...θα πάθεις καμιά καρδιοπάθεια...μα εγγράφονται στο επιμελητήριο και έχουν επαγγελματικά διακαιώματα...που είναι το ζόρι σου??? (Στην χώρα όπου αποφοίτησαν)

Που έχουν επαγγελματικά δικαιώματα ???

 

Δηλαδή συνάδελφε για να το καταλάβεις...τελειώνει κάποιος ΕΤΗ στην Ελβετία, γράφεται στο εκεί επιμελητήριο και κατεβαίνει ΑΝ θέλει ΚΑΙ όποτε θέλει και χτυπάει δουλειές κανονικά στο Ellada...

Capiche ???

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Θεσμικά ο Pappos έχει δίκιο αλλα το Υπουργείο δεν θέλει να το εφαρμόσει. Το ΤΕΕ δεν θέλει διότι την άλλη μέρα θα γίνει σκοτωμός και ούτε τα ταμεία δεν θέλουν. Αρα το κράτος θα πρέπει να το εφαρμόσει με τσαμπουκά και να δεχτεί το πολιτικό κόστος. Στην Ελλάδα? μα εδω προτιμούν να πεθάνει ο κόσμος παρά να χάσουν τον ψήφο του Τακη, του Χρήστου, του Κώστα.

 

Το να σου βγεί η παναγία να γραφτείς έξω (3-5 χρόνια προυπηρεσία, +, + κλπ) και να έρθεις να ανταγωνίζεσαι τον χθεσινό απόφοιτο με υπογραφή δεν είναι λογικό. Αρα τα πράγματα είναι απλά. Το ΤΕΕ εισάγει το CEng με προϋποθέσεις εμπειρίας για όλους (και με βάση το βαθμό του διπλώματος). Θα μου πείτε έχει να πέσει μαύρη εργασία, πλασματική εμπειρία που θα πάει σύννεφο όπως στους ασκούμενους Δικηγόρους. Αυτή είναι αλλη μπανανία.

 

Αρα καταλήγω.

 

Οροι για την υπογραφή,

 

5 χρόνια εμπειρία και υπογραφές απο 2 CEng

Υποχρεωτική Αστική Κάλυψη Professional Malpractice 10Εκ Ε

Μέλος σε ΕΠΕ, ΑΕ

Ελάχιστος μισθός ή εισόδημα 50000Ε για 5-10 χρόνια, 65000 για 10-20 χρόνια και 100000 για 20-30.

Link to comment
Share on other sites

Θεσμικά ο Pappos έχει δίκιο αλλα το Υπουργείο δεν θέλει να το εφαρμόσει.

 

Φίλε...το υπουργείο το γράφω στα ... μου !!!

Από την στιγμή που "Ευρώπη speaking" ΤΕΛΟΣ !!!

Η νομοθεσία λέει...είσαι γραμμένος σε επιμελητήριο, είναι το επάγγλεμα νομοθετικά κατοχυρωμένο...ΤΕΛΟΣ !!!

Δουλεύεις σε όποιο κράτος μέλος της ΕΕ θέλεις.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.