Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση πτυχίου Πολιτικού Μηχανικού ως master στο εξωτερικό


vpan

Recommended Posts

Το πτυχίο του ΤΕΙ δεν μπορείς να το εκμεταλλευτής παραμόνο στο να γλιτώσεις το 1 έτος από το ξένο ίδρυμα κατά πόσον αυτό είναι εφικτό .Από εκεί και πέρα το ΔΟΑΤΑΠ δεν ασχολείται με την αναγνώριση των ημεδαπών τίτλων αλλά με την αναγνώριση των αλλοδαπών τίτλων .

 

http://www.doatap.gr/gr/index.php

 

Οπότε επιστρέφοντας στην Ελλάδα η όποια αναγνώριση που θα γίνει θα αφορά τον ξένο τίτλο και όχι τον ελληνικό .Όσον αφορά για το ποιό ίδρυμα θα σου προτείνουμε αυτό δεν το γνωρίζουμε διότι το κάθε ίδρυμα έχει τις δικές του προϋποθέσεις .Από εκεί και πέρα το μόνο που μπορώ εγώ να σε συμβουλέψω είναι αυτό που κάνουν όλοι εκείνοι οι οποίοι ενδιαφέρονται να σπουδάσουν στο εξωτερικό .Αυτό που κάνουν είναι μια επίσκεψη στην πρεσβεία της χώρας που θέλουν να σπουδάσουν και που βρίσκεται στην Ελλάδα για να ενημερωθούν από κοντά για όλα τα ιδρύματα της χώρας αυτής .

Έπειτα έλεγχος από το ΔΟΑΤΑΠ κατά πόσον είναι αναγνωρισμένα αυτά τα οποία έχουμε επιλέξει και τέλος αποστολή των δικαιολογητικών μας στο συγκεκριμένο ίδρυμα .

 

http://62.103.84.30/2.php

 

Έπειτα περιμένεις την απόφαση τους κατά πόσον θα γίνεις δεκτός ή όχι από το ίδρυμα .Κλείνοντας θα πω πως ακόμα καλύτερος τρόπος είναι εάν έχεις κάποιον γνωστό φίλο σου που σπουδάζει ήδη στην Αγγλία ώστε να σε κατατοπίσει σχετικά με όλες αυτές τις διαδικασίες .

Edited by Ferari
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα αλλα γενικά το ΔΟΑΤΑπ δεν έχει σταθερή πολιτική. ΤΕΙ και 2 MSc = Αντιστοιχία με δίπλωμα αρκεί και τα 2 MSc να συμπληρώνουν τα μαθήματα του ΑΕΙ.

 

Πανεπιστήμια Civil Engineering UK

 

The official list of top 50 in Civil here

 

Το αγαπημένο μου Sheffield βέβαια σχίζει στο Mechanical αλλα λόγω politics βγαίνει 3ο.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ροδόπουλε δεν ισχύουν αυτά που λέτε .Στην όποια συνεκτίμηση των τίτλων που γίνεται απαιτείται ένα μεταπτυχιακό και όχι δύο .Το δεύτερο μεταπτυχιακό απλός δεν αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ εάν δεν έχει γίνει μετέπειτα της αναγνώρισης του βασικού τίτλου .Υπάρχει στο φόρουμ κατάλληλη ενότητα που δίνεται απάντηση αναλυτική στην λογική των δύο μεταπτυχιακών .Το ΔΟΑΤΑΠ έχει ένα νόμο και δεν μπορεί να αποκλίνει ή να κάνει άλλα από αυτά που προβλέπει ο νόμος ίδρυσης του.

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Ferari σε ευχαριστώ τα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν τα έχω διασταυρώσει με το ΔΟΑΤΑΠ είναι αναγνωρισμένα και έχω απστειλει αίτησης με τη βοήθεια μιας Κύριας που στέλνει άτομα στην Αγγλία , της είπα ότι έχω πτυχίο ΤΕΙ και μου είπε ότι το πιθανότερο είναι να με πάρουν στο τρίτο έτος του ΜΕng έστειλα αναλυτική βαθμολογία με τις αίτησης και περιμένω τις απαντήσεις και για την ισοτιμία μου είπε αυτή οτι παίρνοντας το πρόγραμμα σπουδών τησ Ελλάδας , δηλώνω ως μαθήματα επιλογής ότι μάθημα δεν υπάρχει στο πρόγραμμα σπουδών του πανεπιστημίου που θα πάω και έτσι μετά στο ΔΟΑΤΑΠ δεν θα έχω πρόβλημα το πολύ να χρειαστεί από 0 έως 3 μαθήματα και έτσι θα μπορέσω να πάρω την ισοτιμία και να εχω κανονικό πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα στο θέμα της αναγνώρισης να ρωτήσεις και να ενημερωθείς από το ΔΟΑΤΑΠ , διότι η διάρκεια του 1/2 του βασικού τίτλου που ορίζει ως απαίτηση το ΔΟΑΤΑΠ είναι σαφή και ξεκάθαρη .Με την εγγραφή σου στο 3 έτος εάν το ίδρυμα είναι βασικού τίτλου 3 ετών δεν αποτελεί κριτήριο αναγνώρισης του βασικού τίτλου .Αλλά η κάλυψη αυτού του 1/2 ξεκινάει από το 2 έτος και όχι από το 3 έτος .Εάν το ΔΟΑΤΑΠ αποκλίνει από το νόμο και από τις απαιτήσεις και δίνει τέτοιου είδους εναλλακτικές που δεν ορίζονται από τον νόμο αυτό δεν το γνωρίζω .Εγώ ξέρω ότι είναι υποχρεωμένο να εφαρμόσει τον νόμο και τις προϋποθέσεις του ως έχουν .Καλό θα είναι να ενημερωθείς από το νόμο του ΔΟΑΤΑΠ και να ρωτήσεις τον αρμόδιο εισηγητή του κλάδου προκειμένου να σε ενημερώσει κατά πόσον ισχύει αυτό που σου είπε η συγκεκριμένη κυρία .Όσον αφορά για τον αριθμό των μαθημάτων αυτό εξαρτάται όταν με το καλό γυρίσεις από τις επιτροπές του οργανισμού αυτού .

Edited by Ferari
Link to comment
Share on other sites

Μια ενημέρωση μόνο να κάνω.

Για όλους του Μηχανικούς που έχουν σπουδάσει έξω και είναι εγγεγραμμένα μέλη στο επιμελητήριο στην χώρα απόκτησης πτυχίου μπορούν να εργαστούν σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και στην Ελλάδα κανονικά όπως εργάζονται και στην χώρα που είναι γραμμένοι στο επιμελητήριο.

 

Το Π.Δ. 38/2010 εφαρμόζεται σε υπηκόους των 27 κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), των τριών επιπλέον κρατών-μελών του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ)[1]: Ισλανδία, Νορβηγία, Λιχτενστάιν, καθώς και της Ελβετίας[2], οι οποίοι επιθυμούν να ασκήσουν κάποιο νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα στην Ελλάδα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι, είτε ως μισθωτοί.

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο οτι είναι σαφής και ξεκάθαρο ότι πρέπει να κανείς το 1/2 του βασικού τίτλου και το ΜΕng είναι 4 χρονιά και όχι 3 επομένως μπαίνοντας στο έτος ΜΕng κάνω το 1/2 του βασικού τίτλου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο οτι είναι σαφής και ξεκάθαρο ότι πρέπει να κανείς το 1/2 του βασικού τίτλου και το ΜΕng είναι 4 χρονιά και όχι 3 επομένως μπαίνοντας στο έτος ΜΕng κάνω το 1/2 του βασικού τίτλου.

 

Μια ενημέρωση μόνο να κάνω.

Για όλους του Μηχανικούς που έχουν σπουδάσει έξω και είναι εγγεγραμμένα μέλη στο επιμελητήριο στην χώρα απόκτησης πτυχίου μπορούν να εργαστούν σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία και στην Ελλάδα κανονικά όπως εργάζονται και στην χώρα που είναι γραμμένοι στο επιμελητήριο.

 

Το Π.Δ. 38/2010 εφαρμόζεται σε υπηκόους των 27 κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), των τριών επιπλέον κρατών-μελών του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ)[1]: Ισλανδία, Νορβηγία, Λιχτενστάιν, καθώς και της Ελβετίας[2], οι οποίοι επιθυμούν να ασκήσουν κάποιο νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα στην Ελλάδα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι, είτε ως μισθωτοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.