Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο εκτός σχεδίου πόλεως στην κορυφογραμμή λόφου


Recommended Posts

Αυθαίρετοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκη, γκαράζ) έχουν ανεγερθεί προ του 1983, σε αγροτεμάχιο -εκτός σχεδίου πόλεως στην κορυφογραμμή λόφου (μη δασικού)- επί του οποίου υπάρχει οικία με οικοδομική άδεια από το 1973.

Ερώτημα: Μπορεί να γίνει τακτοποίηση των εν λόγω βοηθητικών χώρων;

Link to comment
Share on other sites

βλέποντας ότι δηλώνεις "δημοσιογράφος"

ίσως την απάντηση την θεωρήσεις και σαν πλάκα

(ενώ δεν είναι)

 

Ναι πράγματι κάτι έχει ακουστή από δημοσιογράφους

ότι και αυτά θα ξεπερασθούν με τροπολογία που κατατέθηκε

ή που θα κατατεθεί

Link to comment
Share on other sites

Για ολες τις μεταβολές που ετοιμαζονται για τα αυθαιρετα, δες αρθρ. 49 - 50 εδω. Απαντηση στο ερωτημα θα βρεις στο αρθρο 50

http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/7b24652e-78eb-4807-9d68-e9a5d4576eff/p-odhgia-prak.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εχει καταλάβει κανεις σας τι ακριβως ισχύει με τον ορο "κορυφογραμμη-υδατοκριτης" στον 4014;Με τη ερμηνεια που δίνεται στον ΝΟΚ μπερδευτηκα ακομη παραπανω.Εχω δυο εκτος σχεδιου στην Ανθουσα και στη Ραφηνα.Ο τοπογραφος μου λεει οτι τα 20 μετρα μετρανε απο την κορυφη του βουνου πανω στο οποιο βρισκεται το ακινητο μου.Αυτο ομως ειναι κορυφογραμμη οπως το οριζει ο ΝΟΚ;;Και απο ποιο υψος και πανω θεωρουμε οτι ειναι βουνο και οχι εξαρση του εδαφους;;;Εν ολιγοις θα την "πατησω" αν αναλαβω τακτοποιηση εκτος σχεδιου;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

μαλλον να διαβασεις για περισσοτερες λεπτομερειες την Λεμπεση /2012

 

"κορυφογραμμμες " αριθ. 70

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

θα το ξαναδω στη Λεμπέση μηπως εχει κατι νεωτερο ,αλλα απ οτι θυμάμαι ειχε κι αυτη τους ενδιασμους της.....

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια,

αυτη η κορυφογραμμη [=υδατοκριτης???] θεσπίσθηκε με το αρθρ. 10 του 3212.

Αρα,

αν εισαι πριν τον 3212...δεν επηρεαζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μου λες οτι επειδη το ακινητο που τακτοποιω ειναι κατασκευασμενο πριν το 2003 δεν πρεπει να λαβω υπ οψιν μου την παραμετρο που βαζει ο 4014 με τα 20μ?

Γιατι κανεις δεν ασχολειται μ αυτο το θεμα;;Σ οσους το λεω κανουν σαν να τ ακουν πρωτη φορα...Στον 4067 εχει σχηματακι που δειχνει τι σημαινει κορυφογραμμη, αρα τα 20 μετρα κατω απο την κορυφογραμμη εγω τα αντιλαμβανομαι σαν....υποσκαφα!!!τι να πω....

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι,

ο 4014 επιτρεπει την τακτοποιηση

εφοσον η κατασκευή ή η εγκατεστημενη χρηση δεν απαγορευονταν οταν εγιναν.

 

Το θεμα αυτο εχει αναφερθει επανειλημενα..

Απλα εσυ δεν ειχες αναφερει "χρονο δημιουργιας"

 

Και ΝΑΤΟΥΡΑ να χαρακτηρισθηκε "μετα"....'η αν συνεπεσε εντος της ζωνης ασφαλειας "μετα" κλπκλπ

 

παλι τακτοποιείς.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.