Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονογραμμικό για 10kW


stavrosserres

Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι νέος μηχανικός και είναι η πρώτη μου μελέτη στα Φ/Β. Θα ήθελα βοήθεια από κάποιο συνάδελφο όσον αφορά το μονογραμμικό για εγκατάσταση 10kW. Υπάρχει κάποιο υπόδειγμα που μπορώ να δω γενικά πως γίνονται τα μονογραμμικά;

Επισής θα ήθελα να ρωτήσω την κάτοψη την σχεδιάζω εγώ με τα πλαίσια και είναι όπως η κάτοψη που έχουμε στις άδειες, ή απλά σε ένα σχεδιαστικό κάνω αποτύπωση του χώρου με τα πλαίσια (πχ σε Α4);

 

Ευχαριστώ πολύ

 

ΥΓ Ίσως το θέμα να έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν βρήκα πουθενά κάποιο συνημμένο να κατεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ασχολούμαι με Φ/Β, παρόλα αυτά έχω στο αρχείο μου αυτό το μονογραμμικό....

Και αυτό το λίνκ. Δεν ξέρω αν σας βοηθάνε παιδιά.... http://www.era-energy.gr/eggrafa/DEH_diadikasia_sumbasis.pdf?phpMyAdmin=3180d58d556b9459a61dae260e6ec6ae

 

screenhunter_05%20apr.%2026%2011.23_TB3.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.era-energ...61dae260e6ec6ae

 

http://www.google.gr...X9vuT3BA&zoom=1

 

 

 

Κάτοψη σε Α4 αν "χωράει"...

 

 

Με πρόλαβε ο Ίκαρος.... :smile:

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Ο stavrosserres φαντάζομαι ότι ζήτησε υπόδειγμα... διαφορετικά θα ζήταγε μελέτη, δίδοντας όμως ταυτόχρονα και τα υλικά που θέλει να χρησιμοποιήσει.

 

"Κυτία παραλληλισμού και διακόπτες/αντικεραυνικά μεταξύ Φ/Β πλαισίων και αντιστροφέων" . Εξαρτάται από τον/τους αντιστροφείς... Υπάρχουν π.χ. αντιστροφείς τριφασικοί (άρα δεν απαιτείται κυτίο παραλληλισμού στο AC), που έχουν ενσωματωμένα αντικεραυνικά και ασφάλειες. Άρα θα μπορούσε κάποιος ορθά να βάλει μόνο διακόπτες στο DC -και αυτούς αν το επιθυμεί, δεν είναι απαραίτητοι-.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και ενα τετοιο απλο μονογραμμικο να καταθεσεις θα το δεχτουν αφου κατα τη γνωμη μου δεν τα ελεγχουν ,ουτε τους νοιαζει τι γινεται στην εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

Ο stavrosserres φαντάζομαι ότι ζήτησε υπόδειγμα... διαφορετικά θα ζήταγε μελέτη, δίδοντας όμως ταυτόχρονα και τα υλικά που θέλει να χρησιμοποιήσει.

 

"Κυτία παραλληλισμού και διακόπτες/αντικεραυνικά μεταξύ Φ/Β πλαισίων και αντιστροφέων" . Εξαρτάται από τον/τους αντιστροφείς... Υπάρχουν π.χ. αντιστροφείς τριφασικοί (άρα δεν απαιτείται κυτίο παραλληλισμού στο AC), που έχουν ενσωματωμένα αντικεραυνικά και ασφάλειες. Άρα θα μπορούσε κάποιος ορθά να βάλει μόνο διακόπτες στο DC -και αυτούς αν το επιθυμεί, δεν είναι απαραίτητοι-.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Φίλε astrah όντως δεν ζήτησα μελέτη αλλά έχω να καταθέσω την αίτηση στη ΔΕΗ και δεν μπορώ να βρω πως πρέπει να είναι ένα μονογραμμικό. Επομένως κάθε βοήθεια δεκτή. Τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω είναι 42 πανελα 235W και ένας αντιστροφέα Piko 10.1 3 Φασικός. Σκέφτομαι να κάνω δυο string παράλληλα και ένα μόνο του και να χρησιμοποιήσω τους 2 MPP γιατί σε 6 πανελ έχω μικρές απώλειες λόγο σκίασης.
Link to comment
Share on other sites

Αν τα περιέχει ο inverter ας μας τα δείξει στο μονογραμμικό.

Όσο περισσότερα εξαρτήματα φαίνονται τόσο πιο σωστό θα είναι το μονογραμμικό. Το συγκεκριμένο φαίνεται πολύ παπατζίδικο άσχετα αν έχει εγκριθεί από την ΔΕΗ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το forum έχει την έννοια της βοήθειας μεταξύ ανθρώπων που έχουν κοινά προβλήματα. Επικρίνοντας απλά κάποιες δημοσιεύσεις φίλε aiche δεν βοηθάς. Εκτός και αν έχεις προηγούμενα με τους συναδέλφους! Εγώ ζήτησα βοήθεια για το μονογραμμικό. Μπορείς να δώσεις ένα χεράκι σε ένα νέο μηχανικό που κάνει την πρώτη μελέτη του; Θα σου ήμουν υπόχρεος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.