Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα πάνω σε άδεια του 1976...


ARS

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

 

Έχω στα χέρια μου μια άδεια του 1976 η οποία στο σκέλος της Ο.Α.(παλαιό έντυπο) αναφέρει ότι :

1)πρόκειται για διώροφη οικοδομή στον τίτλο έργου ΕΝΩ στον αριθμό ορόφων αναφέρει 1.

2)στο σκέλος της Ο.Α. αναφέρει ώς συνολική επιφάνεια ορόφων 125 μ2 όπου είναι και η κάλυψη άρα αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ένας όροφος 125 μ2 καθώς επίσης κ στο διαγρ. κάλυψης αναφέρει 125 μ2 δόμηση ΕΝΩ στις κατόψεις, τομές κ όψεις φαίνονται δύο όροφοι με κατάστημα στο ισόγειο και κατοικία στον όροφο, και το ίδιο αναφέρεται κ στο σκέλος της Ο.Α. στον πίνακα που αναφέρονται τα καταστήματα και τα διαμερίσματα όπου έχει σημειωθεί ότι υπάρχει ένα κατάστημα και μία κατοικία με 3 δωμάτια, καθώς επίσης στον όγκο του κτιρίου έχει συμπληρωθεί 802 μ2 που εξυπακούεται ότι υπάρχουν 2 όροφοι με ένα μέσο ύψος περίπου 3.20μ.

3)Στην πράξη έχουν κατασκευαστεί 2 όροφοι (ισόγειο και 1ος) με επιφάνεια ο καθένας 125 μ2 με το ισόγειο να είναι στα μπετά (δηλαδή σαν πιλοτή) και τον όροφο να είναι κατοικία.

 

Τι γίνεται εδώ βρε παιδιά?????????? μήπως μου διαφεύγει κάτι?

Μήπως η δόμηση υπολογιζόταν διαφορετικά τότε?

Στο διάγρ. Κάλυψης αναφέρει :

μέγιστο ύψος 11μ

επιτρ. Δόμηση = (234.5( το οποίο είναι η κάλυψη 70%)*3)/335(το οποίο είναι το Εοικ)=2.1 και πραγμ. Δόμηση = 125*3/335 = 1.11 < 2.1

 

Και εγώ καλούμαι να βγάλω άδεια για να οικοδομήσουν το ισόγειο που είναι μόνο ο σκελετός σε κατοικία.....τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

υπερβασεις δεν υπάρχουν καμία. Μάλλον από ότι καταλαβένω θα του την είχαν περάσει στο "πόδι" την άδεια κ κάτω θα το θεώρησαν πιλοτή για αυτό μάλλον δεν αναγράφεται πουθενά τα τετραγωνικά του ισογείου...δεν εξηγείται αλλιώς...τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπλέξει κι εγώ με μια άδεια του 1972, να ξέρεις πως γενικά τότε υπήρχε ένα μικρό μπάχαλο.

 

Εσύ όμως γιατί να έχεις πρόβλημα; Αφού το ισόγειο υπήρχε στην άδεια (έστω με όλα τα περίεργα που αναφέρεις) και κυρίως αφού δεν έχεις υπερβάσεις, δε μπορείς να βγάλεις απλά άδεια για αλλαγή διαρρύθμισης (εντός νομίμου περιγράμματος);

 

μέγιστο ύψος 11μ

επιτρ. Δόμηση = (234.5( το οποίο είναι η κάλυψη 70%)*3)/335(το οποίο είναι το Εοικ)=2.1 και πραγμ. Δόμηση = 125*3/335 = 1.11 < 2.1

 

το "3" εδώ πάντως είναι ο επιτρεπόμενος αριθμός ορόφων

Link to comment
Share on other sites

κοίτα σε δική μου περίπτωση παλαιας αδείας με προσθήκη [έκανα 2η προσθήκη] με πρόχειρα σχέδια και κάποιες ανακρίβειες χωρίς όμως υπερβάσεις

οι υπάληλοι έδειξαν κατανόηση, πάντως με έβαλαν να κάνω νέα αποτύπωση δεν αρκέστηκαν στα αντίγραφα των παλαιών σχεδίων

Link to comment
Share on other sites

Το έδειξα στην πολεοδομία και δεν ήξεραν κ αυτοί τι να μου πουν...αυτό που είπαν μόνο είναι να κάνω αλλαγή χρήσης...από κατάστημα σε κατοικία...και αυτό λέω να κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.