Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιά κατοικία χωρίς άδεια


BABIS X.

Recommended Posts

Καλησπέρα..γνωρίζει κανείς να μου πει σε παλλιά κατοικία προ του 1960 χωρίς άδεια,τι πρέπει να γίνει προκειμένου να νομιμοποιηθεί?

υπάρχει καποιο πρόστιμο?

πως θα υπολογισθούν οι αμοιβές του μηχανικού που θα βγάλει την άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Με δύο μάρτυρες, οι οποίοι δεν είναι συγγενείς του ιδιοκτήτη και οι οποίοι θα είναι άνω των 70ετών, θα πάνε σε εναν συμβολαιογράφο ή στο Ειρηνοδικείο της περιοχής και θα κάνουν Ένορκη Βεβαίωση ότι το κτίσμα είναι προ του έτους 1955. Έπειτα κάνεις νομιμοποίηση προ του '55 στην Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα πληρωθείς για το τοπογραφικό που θα κάνεις με τα κτίσματα(όσων αφορά την ενορκη βεβαίωση) και για την Ο.Α. θα πληρωθείς για την Νομιμοποίηση προ του '55 με ελάχιστη αμοιβή

Link to comment
Share on other sites

εγώ το ξέρω και αλλιώς εφόσον λέει όχι προ του 55 αλλά του 60

 

αποτύπωση αρχ/ων, έλεγχος στατικών, κατάθεση φακέλου με αμοιβές σαν νέο χωρίς την επίβλεψη με αρχιτεκτονικά και στατικά.

 

αποδεικτικό στοιχείο ότι το κτίσμα είναι του 60 κάνει και η βεβαίωση ρευματοδότησης (προσοχή στα τετραγωνικά) ή κάποια αεροφωτογραφία αν υπάρχει.

 

πρόστιμο για 60τ.μ εντός σχεδίου είναι περίπου 300€. (εκ πείρας αυτό)

Link to comment
Share on other sites

εγώ το ξέρω και αλλιώς εφόσον λέει όχι προ του 55 αλλά του 60

 

αποτύπωση αρχ/ων, έλεγχος στατικών, κατάθεση φακέλου με αμοιβές σαν νέο χωρίς την επίβλεψη με αρχιτεκτονικά και στατικά.

 

αποδεικτικό στοιχείο ότι το κτίσμα είναι του 60 κάνει και η βεβαίωση ρευματοδότησης (προσοχή στα τετραγωνικά) ή κάποια αεροφωτογραφία αν υπάρχει.

 

πρόστιμο για 60τ.μ εντός σχεδίου είναι περίπου 300€. (εκ πείρας αυτό)

είναι όντως έτσι;

ένας συγγενής μου έχει οικία του 67 90τμ περίπου, η οποία έχει άδεια για τα 25 περίπου!

Το κτίριο πληροί τους όρους δόμησης.

 

Τόσο μικρό είναι το πρόστιμο;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.