Μετάβαση στο περιεχόμενο

Π.Ε.Α σε κτίριο με πολλές ιδιοκτησίες (ίδιος ιδιοκτήτης)


mech.eng

Recommended Posts

Προκειται για κατοικια με ισογειο και πρωτο οροφο.

Ενας ειναι ο ιδιοκτητης και για τα δυο.Το ισογειο το νοικιαζει και στον πρωτο οροφο μενει ο ιδιος.

Θα βγαλω ενα Π.Ε.Α για ολη την κατοικια , δηλαδη θα το εκλαβω σαν πολυκατοικια?Θεωρειται πολυκατοικια με εναν οροφο?

Θα βγαλω ενα Π.Ε.Α για καθε επιπεδο , δηλαδη θα το εκλαβω σαν δυο μεμονομενα διαμερισματα?

 

Γνωριζω οτι απαιτειται ΜΟΝΟ για μισθωση και οτι οι τιμες διαφερουν σχετικα με το κοστος του Π.Ε.Α.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Έστω και με ένα όροφο θεωρείται πολυκατοικία, οπότε του βγάζεις ένα ΠΕΑ για το σύνολο με 1 ευρώ/τμ ή ένα ΠΕΑ μόνο για το ισόγειο με 2ευρώ/τμ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ. Συνεπως,δεν παιζει κανενα ρολο η ιδιοκτησια αλλα το αν βγαινει ΠΕΑ για ολο το κτιριο η για τμημα του.Επισης,για να βγει ενα ΠΕΑ για ολο το κτιριο θα πρεπει να υπαρχει κοινοχρηστο συστημα θερμανσης?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει κοινόχρηστο σύστημα θέρμανσης.

Όταν υπάρχουν διαφορετικά ο σωστότερος τρόπος είναι να δημιουργήσεις διαφορετικές θερμικές ζώνες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβγαζα μόνο για τον κάτω όροφο αφού αυτό νοικιάζεται. Αν ποτέ χρειαστεί για το πάνω, ας βγάλει ξεχωριστά τότε. Αφού όμως εκεί μένει, μάλλον δε θα χρειαστεί εντός των 10 ετών που ισχύουν τα ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ έχω πελάτη ιδιοκτήτη πολυκατοικίας με 15 διαμερίσματα που νοικιάζονται. Τα 8 από αυτά είναι κάτω των 50 τ.μ. οπότε δε χρειάζονται ΠΕΑ. Τα υπόλοιπα είναι μεγαλύτερα και χρειάζονται. Το ερώτημα είναι, πρέπει να εκδοθεί ξεχωριστό ΠΕΑ για κάθε ένα από τα διαμερίσματα άνω των 50 τ.μ. ή να εκδοθεί ένα για όλη την πολυκατοικία συμπεριλαμβανομένων και των <50 τ.μ.? Προφανώς νομίζω ότι το πρώτο πρέπει να γίνει, αλλά όσο διαβάζω νομοθεσία και ερωτήσεις τόσο μπερδεύομαι! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εσένα σε συμφαίρει να βγάλεις 7 διαφορετικά (2 ευρώ/τμ). Τον ιδιοκτήτη τον συμφαίρει να βγάλεις ένα ενιαίο (1 ευρώ/τμ). Η διαφορά στο οικονομικό πάντως υποψιάζομαι ότι είναι οριακή.

Αποτέλεσμα το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

ναι με ενα προχειρο υπολογισμο που εκανα, η διαφορα ειναι στα 100 ευρω.. Αυτο που με μπερδευει ειναι ο ορισμος της θερμικης ζωνης.. για ενιαιο το κτιριο ενταξει εχω μια θερμική ζώνη. Για την άλλη περίπτωση όμως?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι σε μπερδεύει.

Εάν βγάλεις ένα ΠΕΑ για όλο το κτήριο, μία ΘΖ (θερμική ζώνη).

Εάν βγάλεις 7 διαφορετικά ΠΕΑ, μία ΘΖ ανά ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώντας ως θερμική ζώνη το εμβαδόν του διαμερίσματος μονο..

Πιο πολύ επιβεβαίωση ήθελα αυτού που σκεφτόμουν, ευχαριστώ για τη βοήθεια! Απλά καταλήγω ότι και από άποψη δουλειάς είναι πιο εύκολο να το κάνεις συνολικά για όλο το κτίριο, δεδομένης και της ελάχιστης οικονομικής διαφοράς..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.