Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές και ειδικότητες μηχανικών


savas76

Recommended Posts

Όσοι νομίζουν ότι ακούγοντας <<επιθεώρηση κελύφους>> μπαίνουμε στα αποκλειστικά πεδία Π.Μ. και Αρχιτεκτόνων είναι βαθειά νυχτωμένοι. Την θερμομόνωση την κάναμε και ΗΜ και οι άλλες ειδικότητες γιατί αφορούσε την μετάδοση θερμότητας μέσα από υλικά. Αυτά ήταν τούβλα, μονώσεις, οπλ. σκυρόδεμα κλπ. Στην παρούσα φάση εξετάζουμε την ενεργειακή συμπεριφορά ενός κελύφους. Τι είναι αυτό δηλαδή που δεν μπορεί να τη διαχειριστεί μια ειδικότητα και μπορεί μια άλλη. Θέλει βασικές γνώσεις που αφορούν τη μετάδοση θερμότητας , την συμπεριφορά υλικών, να έχεις μια εμπειρία στο πως είναι φτιαγμένο ένα κτήριο και να μπορείς να δώσεις λύσεις (περισσότερο στη ΜΕΑ παρά στο ΠΕΑ) με δομικά υλικά που να είναι πραγματοποιήσιμες και συμφέρουσες τεχνικοοικονομικά (εδώ απαιτείται συνεργασία, γι αυτό και τις ΜΕΑ τις υπογράφουν 2).

 

Όπως βλέπω στην ειδικότητα σου συνάδερφε είσαι ηλεκτρολόγος. Δεν βλέπω στο πρόγραμμα σπουδών μαθήματα μετάδοσης θερμότητας.

http://www.ece.ntua.gr/images/stuff/odigos_proptyxiakwn_spoydwn_SHMMY-2012-2013_.pdf

 

Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

Link to comment
Share on other sites

Με κολακεύεις συνάδελφε...

Οδηγός σπουδών 2012-2013!!

Τις εποχές που κάναμε τα μαθήματα στη Θεσ/κη χρησιμοποιούσαμε πηλό και γραφίδες αντί για τετράδια :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες όμως στην ερώτηση μου. Οι ηλεκτρολόγοι διδάσκονται μεταφορά θερμότητας ? 

Γιατί από όσο γνωρίζω δεν διδάσκονται. Δεν ξέρω πότε τελείωσες αλλά εγώ  πριν 25 χρόνια στο πολυτεχνείο ήξερα ότι δεν διδάσκονται.

Αν λοιπόν είναι όπως τα λέω η παράγραφος που παράθεσα είναι άκυρη για τους ηλεκτρολόγους.

Δεν έχουν βασικές γνώσεις που αφορούν τη μετάδοση θερμότητας και την συμπεριφορά υλικών.

Κάνω λάθος ?

Link to comment
Share on other sites

Αννίβα, και βέβαια δεν είναι όπως τα λες.

Διδασκόμασταν την μεταφορά θερμότητας. Και μάλιστα χαράσαμε στον πηλό τις ενδιαφέρουσες διαφορικές της εξισώσεις.

Και όχι μόνο σε ένα συγκεκριμένο μάθημα. Τις συναντούσαμε συχνά σε κεφάλαια άλλων μαθημάτων σαν παραδείγματα εφαρμογής μαθηματικών διαφορικών εξισώσεων, μετασχηματισμών κλπ.

Ηταν μια προπόνηση για τις μιγαδικές διαφορικές των επόμενων ετών.

Οπως επίσης είχαμε μάθημα αντοχής υλικών. Υποθέτω ούτε αυτό το είχες υπ' όψιν.

Δεν έχω καμιά όμως όρεξη να σου εξηγώ τι διδάχθηκα και τι όχι.

 

Αυτό που μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση είναι το ότι εσύ νομίζεις ότι το να καταλάβει ένας μηχανικός κάτι σχετικά απλό όπως η μετάδοση θερμότητας και να μπορέσει να κάνει μελέτη θερμομόνωσης θα πρέπει να την είχε διδαχθεί στο πολυτεχνείο.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απαντώ εγώ εκ μέρους του Ηλία. 

Και βέβαια κάναμε.  "Μετάδοσις Θερμότητος" λεγόταν το μάθημα, με καθηγητή τον Πάττα.

Κατ' αρχήν το βιβλίο ήταν ένα 'αγγούρι' μεταφρασμένο από τα γερμανικά  "VDI-WARMEATLAS".

Για να το περάσεις έφτυνες αίμα. Ο Πάττας έβγαζε τα αποτελέσματα με ιστογράμματα όπου με 4.95 κοβόσουνα. Το έδιναν 250 άτομα (πολιτικοί, μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι κ.λ) και περνούσαν 10-20 κάθε φορά.

Ο μεγαλύτερος βαθμός που έβαζε ήταν το 7,5!!! το οποίο θεωρούσε ως άριστα.

Είχαμε ένα συμφοιτητή ο οποίος ήταν διάνοια. Αυτός περνούσε όλα τα μαθήματα του έτους με 10 από τον Ιούνιο.

Στην Μετάδοση θερμότητας τον Ιούνιο πήρε 7,5. (εννοείται ότι όλα τα άλλα τα είχε περάσει με 10άρια). Το έκοψε και το έδωσε 2η περίοδο του ξανάβαλε 7,5. Το ξανάκοψε και το έδωσε 3η περίοδο και πάλι του ξανάβαλε 7,5. 

Αυτός ήταν και ο μεγαλύτερος βαθμός που είχε πάρει κάποιος σ' αυτό το μάθημα.

 

Υ.Γ.1 Έγραφα μαζί με τον Ηλία.

 

Υ.Γ.2 Ηλία τι μου θύμισες! Αντοχή υλικών. ΤΑΝΥΣΤΕΣ! Μαθηματικά κατ' επιλογήν με Laplace, διπλά, τριπλά ολοκληρώματα και τόσα άλλα ωραία, που αναπολώ...

post-19781-0-06594900-1381670856_thumb.jpg

Edited by emnikol
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δείχνεις στη φωτο, είναι βασικά ένα εισαγωγικό εγχειρίδειο (για όλες τις ειδικότητες εκτός μηχανολόγων και πιθανόν χημικών μηχανικών) που περιέχει γενικους κανόνες και έννοιες των τρόπων μετάδοσης θερμότητας για να κατανοησετε την εφαρμογή τους στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις και που δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με την μετάδοση και τους τρόπους μετάδοσης της θερμότητας, όπως την διδάσκονται οι μηχανλόγοι.

Link to comment
Share on other sites

Το '78 τελείωσες συνάδελφε ?

 

 

edit

Το '82 ή '85 έγινε ο διαχωρισμός των 2 σχολών, οπότε μέχρι τότε υπήρχε 1 ειδικότητα των ΗΜ

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.