Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμόρφωση πλαισίου


 

Recommended Posts

Για τις υδροροές δυστυχώς σε μεγάλο ποσοστό είναι ακόμα έτσι. Αλλα για το c25/30 με 200 lt νερό δεν ξέρω. Τουλάχιστον σε αυτά που επιβλέπουμε εμείς προδιαγράφουμε c25/30 ως επί το πλείστον και παίρνουμε δοκίμια.

Τώρα για άλλους τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με βάση τη δημοσίευσή σου λοιπόν iovo τα πράγματα τελικά μάλλον χαλαρά αντιμετωπίζονται στην Κύπρο, στηριζόμενος στα όσο είδα και γω (και είδα πολλά) και με βάση και τις φωτο που ανέβασα.

Link to comment
Share on other sites

To σίγουρο είναι πάντως ότι τα πράγματα αλλάζουν προς το πολύ καλύτερο με προσπάθειες του ετεκ και των νέων μηχανικών. Υπάρχουν κακοτεχνίες υπάρχουν όμως και πολύ σωστές κατασκευές.Όπως υπάρχει και πολύ υψηλό επιπεδο μηχανικών (με διακρίσεις δημοσιεύσεις κλπ).Θα μου επιτρέψεις όμως να μην προχωρήσω σε γενικά συμπεράσματα για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά iovo, καταλαβαίνω.

Εξάλλου και τα δικά μου συμπεράσματα αποσπασματικές διαπιστώσεις είναι, που χτυπάνε όμως στο μάτι μέτα από μία οφθαλμοστατική ανάλυση, χωρίς να να ξέρω όμως τι γίνεται στο σύνολο των κατασκευών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λίγα ακόμα στοιχεία για την σεισμικότητα στην Κύπρο και ειδικά στην Πάφο:

Η ρηξιγενής ζώνη της Πάφου είναι μια τοξοειδής σχετικά στενή αλλά πολύπλοκη τεκτονική ζώνη που διασχίζει όλη την νοτιοδυτική Κύπρο. Ξεκινά από την περιοχή δυτικά του χωριού Ακρωτήρι και φτάνει μέχρι το Ακρωτήριο του Ακάμα. Πρόκειται για μια ζώνη συρραφής αλλόχθονων πετρωμάτων που προέρχονται από την λιθοσφαιρική πλάκα της Αφρικής με τα πετρώματα του Τροόδους. Από υπαίθριες παρατηρήσεις στις τεκτονικές επαφές κατά μήκος της ζώνης συρραφής δεν φαίνεται να υπήρξε σημαντική επαναδραστηριοποίηση τους κατά το Πλειστόκαινο. Σημαντικέςόμως πλειστοκαινικές παραμορφώσεις έχουν εντοπιστεί κατά μήκος μιας ζώνης επωθήσεων που εκτείνεται παράλληλα με την ζώνη συρραφής και σε απόσταση 4-6 χιλιόμετρα προς την παραλία . Γεωμορφολογικά και τεκτονικά δεδομένα οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η ζώνη των επωθήσεων βυθίζεται και συναντά στο βάθος την ζώνη συρραφής.

 

Περισσότερα εδώ. και εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.