Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λειτουργία πλακών


 

Recommended Posts

Gianni δε νομιζω οτι διαφωνουμε. Αυτο ακριβως λεω και εγω. Η πλακα θα παραμορφωθει οπως ειναι να παραμορφωθει χωρις να καταλαβαινει απο ονομασιες.

 

Εννοειται οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων το στατικο ενστικτο - πινακες - εμπειρια κ.τ.λ. ειναι οτι χρειαζεται για τον οπλισμο των πλακων.

Ομως σε ιδιαιτερες περιπτωσεις δεν νομιζω οτι ειναι κακο να χρησιμοποιησεις ενα προγραμμα πεπερασμενων στοιχειων για να δεις την παραμορφωση της πλακας. Αλλωστε η παραμορφωση "σου λεει" που να οπλισεις. Δεν ειναι πολυ σπανια η περιπτωση ακανονιστου σχηματος πλακα και με "παραξενα" φορτια.

 

Γιατι σιγουρα δεν ειναι κακο να εχεις 2-3 ρωγμες. Αλλα προσωπικα δε θελω ο πελατης μου επειδη δεν ειναι μηχανικος να φοβαται απο τις ρηγματωσεις στην πλακα, ή να εχει πληρωσει ενα καρο λεφτα για μαρμαρα-γρανιτες και επειδη δεν εκανα καλη εκτιμηση να εχουν ρωγμες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη ομως ολα αυτα ειναι θεωρητικα, βαλε καποιο σχεδιακι με διαστασεις και τυχον φορτια για να το βαλω στο safe και να σου πω τι βγαινει.

Σε αυτό διαφωνώ Charlie. Νόμιζα ότι μιλάμε για μια φυσιολογική ορθογωνική πλάκα με λόγο πλευρών 1,5. Αυτό δεν είναι το θέμα? Αν ουσιαστικά θα πάρει κάτι σαν Φ8/25 βαφτισμένο σαν διανομές ή κάτι σαν Φ8/20 βαφτισμένο σαν κύριο οπλισμό...

 

Εγώ θα έβαζα κάτι σαν Φ8/20, παρ' όλο που δεν νομίζω ότι το /25 θα δημιουργούσε πρόβλημα. Αν έχω λάθος τάξη μεγέθους στο μυαλό μου και μιλάμε για καμία ακανόνιστη πλάκα 12*18 τότε βεβαίως αξίζει τον κόπο να το ψάξει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

sundance, αν και δεν φαινεται πολυ καλα μαλλον εχεις βαλει παχος 15 εκ. ε?

Να υποθεσω οτι αξονικα τα υπ/τα εχουν αποσταση περιπου 4,00μ?

Δεν υπαρχει πλακα στο μεσο αριστερα ε?

Ειναι μια πλακα σχηματος Π? Δεν μπορεις να βαλεις δοκους για να χωριστει σε ορθογωνιες?

Αυριο αν προλαβω (τρεχω για μια δημοπρασια) θα το βαλω στο safe να δω τι βγαζει, αν και ειμαι σιγουρος πως πιο εμπειροι συναδελφοι θα σου πουν αμεσως τι πρεπει να κανεις.

Πες μου ομως σε παρακαλω αξονικες αποστασεις και φορτια. C20/25 και B500C?

Link to comment
Share on other sites

αξονικες αποστασεις 4 μετρα.φορτια τα κλασσικα για κατοικια.υλικα ως ανεφερες.πλακα παχους 18 εκατοστων.

Link to comment
Share on other sites

Ιδου τα αποτελεσματα.

Για 18 εκ. πλακα φαινεται οτι εχεις ελαχιστες παραμορφωσεις.

upload2world_696cf.jpg

upload2world_dd6d0.jpg

Απο οπλισμο το μεγιστο ειναι 5.466 cm2/m

 

Κατα την αποψη μου θα μπορουσες να εχεις πολυ μικροτερες σε παχος πλακες π.χ. 15 εκ. Και αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι η μεταφορα των φορτιων στις δοκους να γινει σωστα.

 

Αν μου πει καποιος πως να βαλω και αρχειο jpg θα φανουν και τα αποτελεσματα.<---- OK διορθωθηκε, ευχαριστω Χαρη!!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εκτιμω παραπολυ την βοηθεια σου.ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες.παρεπιπτοντως το προγραμμα κανει και διαστασιολογηση?

 

ελπιζω συντομα να δω τετοια εικονα με την ετικετα του fespa πανω...ξερει καποιος αν σκοπευει η εταιρια σε μια τετοια κινηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ιδου τα αποτελεσματα.

Για 18 εκ. πλακα φαινεται οτι εχεις ελαχιστες παραμορφωσεις.

upload2world_696cf.jpg

upload2world_dd6d0.jpg

Απο οπλισμο το μεγιστο ειναι 5.466 cm2/m

 

Κατα την αποψη μου θα μπορουσες να εχεις πολυ μικροτερες σε παχος πλακες π.χ. 15 εκ. Και αυτο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι η μεταφορα των φορτιων στις δοκους να γινει σωστα.

 

Αν μου πει καποιος πως να βαλω και αρχειο jpg θα φανουν και τα αποτελεσματα.<---- OK διορθωθηκε, ευχαριστω Χαρη!!!

 

να ρωτησω κατι εδω:

 

στις φωτο φαινονται οι κυριες τασεις στην ανω επιφανεια της πλακας ή στην κατω?εννοω οτι αν κανουμε μια τομη σε καποιο σημειο της πλακας τοτε καποιο εφελκυεται και καποιο θλιβεται...οι φωτο τι μας δειχνουν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.