Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδοση άδειας & τ/δ


Recommended Posts

Συνάδελφοι έχω μια περίπτωση όπου θέλω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης σε έναν όροφο και συγχρόνος να βγάλω μια άδεια προσθήκης για 30 τμ!!

Το πρόβλημα που συναντώ είναι πως το εμβαδόν του είναι 1000τμ σύμφωνα με το τ/δ του συμβολαίου αγοράς του οικοπέδυ αλλά και του τ/δ της ο.α για το ισόγειο ενώ η δική μου τοπογραφική μελέτη έχει σαν αποτέλεσμα εμβαδόν οικοπέδου ίσο με 1180τμ!

Τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις??

Η πολεοδομία θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα κατα την διάρκεια ελεγχου των συμβολαίων?

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να μου έχει τύχει.

ερώτηση στον συμβολαιογράφο αν μπορεί να γίνει διόρθωση του συμβολαίου (νομίζω εύκολα γίνεται) και ερώτηση στην πολεοδομία ή σε κάποιον εμπειρότερο αν μπορεί να γίνει διόρθωση του φύλλου αδείας.

Link to comment
Share on other sites

από 0 έως 1000 προβλήματα

εξαρτάται από την κάθε πολεοδομία

 

(πιθανώς να σου ζητήσουν 2 πράγματα

ή τροπ/ση συμβολαίου -κακώς κατά την γνώμη μου-

ή βεβαίωση υποθηκοθυλακείου περί μη διεκδίκησης)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

από 0 έως 1000 προβλήματα

εξαρτάται από την κάθε πολεοδομία

 

(πιθανώς να σου ζητήσουν 2 πράγματα

ή τροπ/ση συμβολαίου -κακώς κατά την γνώμη μου-

ή βεβαίωση υποθηκοθυλακείου περί μη διεκδίκησης)

Γιατί συνάδελφε "κακώς"

Πρωτον πρέπει να γνωρίζουμε το έτος του συμβολαίου .

δεύτερον να διερευνήσει ο συνάδελφος γιατί προκύπτουν επιπλέον μέτρα ?

εαν προέρχεται απο οικοπεδοποίηση , πρέπει να τηρηθούν τα μέτρα του συμβολαίου !

Θελουμε περισσότερα στοιχεία !

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή κακέ λύκε

 

αν αύριο λόγω ένταξης των πάντων (οικοπέδων και γηπέδων) στο κτηματολόγιο μετά από ελέγχους των τίτλων και λοιπών στοιχείων, προκύπτουν διαφορές (απόμειώσεις πάνω από 2%π,χ) στα εμβαδά των

 

έχεις μήπως τη γνώμη ότι πρέπει να τρέχουμε για ενημερώσεις φακέλων ο.α και εξ αυτού του λόγω δημιουργία νέων αυθαίρετων;

 

Έτσι θα καταπολεμήσουμε τη γραφειοκρατία;

και στο κάτω- κάτω γιατί να αμφισβητείται ο πολίτης και ο μηχανικός σε ότι δηλώσει (με την ευθύνη της υπογραφής του και μόνο;)

 

μήπως κατάλαβες γιατί το ΥΠΕΚΑ στο ν 4014 δεν αναφέρεται καθόλου στον έλεγχο του εμβαδού του τοπογραφικού;

 

Λες να μην ξέρει ότι αν κάναμε και έλεγχο στη συμφωνία ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ εμβαδού και τοπογραφικού αδείας, τότε τα πράγματα θα γινόταν μαλλιά κουβάρια (και το αποσιωπά τελείως κάνοντας το χαζό;)

 

Γιατί να μπερδεύεται εσείς τις πολεοδομίας τα θέματα της εφορείας με τα θέματα της ιδιοκτησίας;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το τ/δ έγινε το 1980 και μάλλον έγινε με την απλη και πάντα πιστη μας κορδελίτσα!!! Το οικόπεδο έχει μεγάλη κλίση και μάλλον τα μέσα της εποχής δν θα διευκόλυναν το συνάδελφο! Όσο για το οικόπεδο ο προηγούμενος συνάδελφος είχε δείξει 10 κορυφές και εγώ γύρω στις 20, τέλος σε μια πλευρά η μάντρα είναι προς γειτονικό οικόπεδο! Όλα αυτά πριν από 30 χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

για πές μας και

ποιάς χρονιάς είναι η ο.α,

αν γίνεται πλήρης εξάντληση του σ.δ (με την προσθήκη σου) ή και

αναφέρεσαι σε οικ<2000 που ουδόλως επηρεάζει τη δόμησή σου (τα 1180 ή 1000τμ)

 

γιατί μπορεί το συμβόλαιο να είναι μεν το 1980 και η άδεια το 1983 πχ.

όμως ένας "κακός λύκος" εκείνης της εποχής (δεν εξαφανίστηκε και ούτε θα εξαφανισθεί αυτό το είδος)

 

να ανάγκασε τον μηχανικό της ο.α να το εμφανίσει ως 1000 τ.μ για να μην τρέχει, παρά του ότι ίσως και εκείνος

να το έβγαζε 1180τμ

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι αποτυπώσεις με κορδέλα είχαν μεγαλύτερο εμβαδόν οταν ήταν έντονες οι κλίσεις .

Από το 1980 έως σήμερα επικαλείσαι χρησικτησία .

Αλλά εάν εξαντλείς συντελεστή , όπως ορθά επεσήμανε ο συνάδελφος ΚΑΝΑ , ή η προσθήκη πλησιάζει "επικίνδυνα" τα μη υλοποιημένα

όρια , τότε θέλει προσοχή ..

Συνάδελφε ΚΑΝΑ πρέπει να έχουμε το δυνατόν συμφωνία του τίτλου κτίσεως με το υποβαλλόμενο τοπογραφικό , ειδικότερα μετά του 1977 .

Όλα εξαρτώνται από την αξία γης στην περιοχή και βέβαια από την "τύχη" να γειτνιάζεις με κακό "λύκο" γείτονα !!

Και μετά κάνουμε τους δικηγόρους πλούσιους .

Εγω θεωρώ ότι πρέπει να καλυφθεί συμβολαιογραφικά το θέμα . Εαν στην αρμόδια πολεοδομία δεν σου ζητήσουν , προχώρα όπως νομίζεις απλά προσοχή στο

συντελεστή και στο Δ .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ πρέπει να έχουμε το δυνατόν συμφωνία του τίτλου κτίσεως με το υποβαλλόμενο τοπογραφικό , ειδικότερα μετά του 1977 . (προφανώς εννοείς τον Ν 651/77)

Όλα εξαρτώνται από την αξία γης στην περιοχή και βέβαια από την "τύχη" να γειτνιάζεις με κακό "λύκο" γείτονα !!

Και μετά κάνουμε τους δικηγόρους πλούσιους .

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να καλυφθεί συμβολαιογραφικά το θέμα .

συνάδελφε "κακέ λύκε"

βάσει της λογικής κανείς δεν θα μπορούσε να πει "ότι δεν θα έπρεπε να συμφωνούν τα τ.μ τοπογραφικού ο.α και συμβολαίου

ή μιας αρχικής ο.α και μιας μεταγενέστερης ο.α, για το ίδιο οικόπεδο ή γήπεδο,

ή ακόμη και με το κτηματολόγιο, όπως είπα"

 

αλλά βάσει ποιανής πολεοδομικής νομοθεσίας εσύ ως πολεοδόμος μου το ζητάς, αμφισβητώντας και μένα και τον ιδιοκτήτη;

Ειδικά αν δεν εξαντλώ σ.δ

 

Μήπως με το «παρεμπιπτόντως» που αναφέρεται σε μια εγκύκλιο;

 

Το Δ γιατί να σ’ ενδιαφέρει συνάδελφε;

είναι καθαρά ιδιοκτησιακό θέμα

έτσι και αλλιώς, είτε με διόρθωση τίτλων είτε όχι, αν ο γείτονας είναι «λύκος» στα δικαστήρια θα λυθεί το θέμα και όχι στην πολεοδομία σου

δεν συμφωνείς;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΚΑΝΑ , εαν είναι κατα κανόνα άρτιο δεν απαιτείται τίτλος και δεν μας απασχολεί .

εαν είναι κατα παρέκκλιση ή εκτος σχεδίου θα μου προσκομίσεις συμβόλαια .

Βέβαια στην δήλωση οι ιδιοκτήτες "δηλώνουν ενυπογράφως στο τοπογραφικό διάγραµµα και ευθύνονται για την

ακρίβεια των δηλουµένων ορίων των οικοπέδων τους και για την ύπαρξη και την αιτία του

δικαιώµατος αυτών να ζητήσουν την έκδοση οικοδοµικής άδειας." .

Άρα σωστά λοιπόν μου προτείνεις να μην ασχοληθώ με διόρθωση τίτλων !

Από την αλλη πλευρά όμως εστω οτι μου κατατίθεται άδεια με τιτλο 4.000 τ.μ. (και συνημμένο τοπογραφικό στο συμβόλαιο ) και στο νεώτερο τοπογραφικό εμφανίζεται με έκταση 8.000 τ.μ. !

Εγώ τι θεωρώ ιδιοκτησία του τα 4.000 ή τα 8.000 τ.μ για να υπολογίσω κάλυψη - δόμηση κλπ ?

Ρωτάω και τους συναδέλφους εάν υπάρχει κάποια σχετική απόφαση που να δίνει λύση στο ερώτημα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.