Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή Φ/Β 10ΚW


colin

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

 

Σε δική μου στέγη με ΝΔ κλίση 25 μοιρών χωράνε 25 πάνελ κλασσικών διαστάσεων (1,67*1,00)

ή 30 πάνελ Sanyo 240W.

Tα υπόλοιπα θα μπουν σε αποθήκη δίπλα στη μονοκατοικία με ΝΑ προσανατολισμό 55 μοιρών.

 

Σκοπός είναι να μπουν όσο το δυνατόν λιγότερα πάνελ στη χαμηλού ύψους αποθήκη και ο μηχανικός μου συνέστησε τα Sanyo ως επιλογή λόγω μικρότερων διαστάσεων.

 

Oι προτάσεις είναι τρεις:

Bosch 240W 41 πάνελ με κατανομή 25-16

Q-Cells 260W 38 πάνελ με κατανομή 25-13

Sanyo 240W 41 πάνελ με κατανομή 30-11 (+5000ευρώ)

 

Τα ερωτήματα είναι

- αν αξίζει η λύση Sanyo, αν θα κάνω δλδ απόσβεση στο επιπλέον κόστος

- κατα πόσο είναι ρίσκο η επιλογή πάνελ Q-Cells λόγω της οικονομικής δυσχέρειας της εταιρίας.

Edited by colin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού σου χωράνε, μη διανοηθείς να βάλεις Sanyo.

 

Ότι χωράνε είναι βέβαιο, απλά η αποθήκη είναι χαμηλού ύψους, με 'κακό' προσανατολισμό και ενδεχομένως να κλειστεί από διπλανό κτίριο στο μέλλον.

Μηχανικός πάντως παλιότερα, μου έδωσε προσφορά που ανέφερε +800ΚWh/έτος για τα Sanyo...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ με ΝΔ προσανατολισμό δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά στην απόδοση. Από που προκύπτουν οι 800kWh ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ με ΝΔ προσανατολισμό δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά στην απόδοση. Από που προκύπτουν οι 800kWh ?

Έλα ντε, δε μου εξήγησε τότε αναλυτικά, ενδεχομένως φαντάζομαι βάση της καλύτερης απόδοσης του πάνελ σε καύσωνα (καλύτερου θερμοκρασιακού συντελεστή) και του άμορφου που έχει η κυψέλη.

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος σου συνεστησε τα sanyo ισως γιατι θα βγαλει μεγαλυτερο κερδος απο αυτα.Γνωμη μου,ετσι!

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις κατι αρκετα φθηνοτερο.,να κανεις γρηγοροτερα αποσβεση και να εισαι σιγουρος με τις ασταθεις οικονομικες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό δε με προβληματίζει τόσο, το θέμα είναι γιατί να πληρώσει κάποιος τα έξτρα 5000 ευρώ για τα Sanyo.

Εκτός του ότι βολευόυν για εγκατάσταση σε μικρή επιφάνεια δεν υπάρχει άλλος ουσιαστικός λόγος;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα χώρου, μάλλον είναι υπερβολή η επιλογή των Sanyo.

Εκτός αν θεωρείς πως σύντομα θα υπάρξουν σοβαρές σκιάσεις στην πλευρά όσων πάνελ τοποθετηθούν στην αποθήκη οπότε αλλάζει το πράγμα.

 

Όσον αφορά τα Sanyο.

Κάπου είχε αναφερθεί εγκατάσταση με 3 διαφορετικούς κατασκευαστές πάνελ (ανάμεσά τους και η Sanyo) στο Sunny Portal όπου φαινόταν αναλυτικά οι διαφορές των αποδόσεων και από όσο θυμάμαι δεν υπήρχαν μεγάλες αποκλίσεις. (ψάξε να το βρεις γιατί ενδεχομένως να μην θυμάμαι και καλά! )

Στα θετικά είναι πως η Sanyo έχει χρόνια εμπειρία στον τομέα των φωτοβολταϊκών και θεωρείται από τους ποιοτικούς κατασκευαστές.

Βέβαια μην υπολογίζοντας το πλεονέκτημα του μεγέθους υπάρχουν πολλοί άλλοι κατασκευαστές με υψηλή ποιότητα και αρκετά χαμηλότερη τιμή...

Link to comment
Share on other sites

H δόμηση γύρω από την αποθήκη (πρόκειται για χωριό με διπλανά οικόπεδα ξένης ιδιοκτησίας) δεν έχει αλλάξει εδώ και 30+ χρόνια οπότε είναι μικρό σχετικά το ενδεχόμενο να σκιαστεί από διπλανό ανεγειρόμενο κτίριο.

 

Περισσότερο δεν είναι θέμα σκίασης αλλά εκμετάλλευσης καλύτερου προσανατολισμού (25 μοίρες ΝΔ η στέγη - 55 μοίρες ΝΑ η αποθήκη).

 

Από όσα διαβάζω η διαφορά στην απόδοση (Νότιο Δυτικά με Νότιο Ανατολικά) είναι αμελητέα και σίγουρα δεν δικαιολογεί το έξτρα κόστος για να συγκεντρωθούν στη στέγη περισσότερα πάνελ (δηλ. 30 πάνελ Sanyo - 30*240W=7200W)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.