Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψηφιακά μοντέλα εδάφους


Recommended Posts

help

Καλησπερα σας

Ονομαζομαι κατερινα και χρειαζομαι την βοηθεια σας

Το ερωτημα μου ειναι το εξης.

Εχω ενα ψηφιακο μοντελο εδαφους.το εχω παρει ετοιμο απο την τοπογραφικη υπηρεσια

Θελω να το εισαγω στην βαση δεδομενων μου oracle data base 10g.

Τι ελεγχους πρεπει να κανω ωστε να διαπιστωσω οτο ολα τα δεδομενα του ψμε ειναι ορθα.εκτος της γεωαναφορας.αν ειναι δηλαδη γεωναφερμενο σε σχεση με τους ορθοφωτοχαρτες που εχω ηδη μεσα στην βαση

 

Παρακαλω για την βοηθεια σας

 

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.

Διαβασε τους κανονες συμμετοχης http://www.michanikos.gr/ftopic195.html και διορθωσε τιτλο και δημοσιευση. Οσοι συναδελφοι γνωριζουν θα σε βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

katerina1402 κάνεις την πρώτη σου δημοσίευση εδώ: http://www.michanikos.gr/ftopic3645.html

 

Δέχεσαι παρατήρηση, να διαβάσεις τους κανόνες συμμετοχής και εσύ αδιαφορώντας κάνεις πάλι δημοσίευση με κεφαλαία, λάθος τίτλο κτλ.

 

Πρέπει να μάθεις να σέβεσαι τα υπόλοιπα μέλη της κοινότητας. 10 ημέρες ban.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά (δεν το ξεκαθαρίζεις στο post σου) έχεις πάρει το ψηφιακό αρχείο του ΨΜΕ, το οποίο είναι σε ASCII και υπάρχουν οι συντεταγμένες των σημείων του ΨΜΕ.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με τους ελέγχους. Προφανώς τα σημεία έχουν τις συνταταγμένες σε ΕΓΣΑ, όπως και οι ορθοφωτοχάρτες (μόνο να προσέξεις γιατί κάποιοι ορθοφωτοχάρτες έχουν ένα προβληματάκι με το geotif τους)

Όταν λείξει η τιμωρία (sic) ανάφερε ποιο είναι ακριβώς ο προβληματισμός σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.