Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια σε ατομικό λέβητα πετρελαίου


gibsonlp

Recommended Posts

θα μπορουσε κανεις να με βοηθησει λεγοντας μου τι ισχυος καυστηρα-λεβητα χρησιμοποιουμε για μια μεζονετα 200m2?Μεσω του κυκλωματος αυτου θα ζεσταινω και νερο οποτε θα υπαρχει και συνδεδεμενο boiler(?).θα με βοηθουσε αν μου δινατε κανα λινκ επισης για να τσεκαρω ρευματα κτλ για να τα συμπεριλαβω στη μελετη.

Link to comment
Share on other sites

Ενας λέβητας των Χ kW είναι ο κατάλληλος για μία μεζονέτα 200 m2. Αλλά προσοχή, δεν μπορεί να καλύψει ούτε ένα τετραγωνικό περισσότερο. Για αυτό χρειάζεται να μετρηθεί με πολύ καλή ακρίβεια το εμβαδόν την μεζονέτας.

 

ΥΓ. Μετά από επίλυση των δεδομένων που έδωσες υπολόγισα ότι Χ=28.73224421

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για αυτο λεω αν ξερει κανεις κανα site να μου δωσει μπας και βρω κατι,αφου απο τη σχολη μου δεν εχω μαθει κατι αντιστοιχο δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τυποποιημένες ταμπέλες των θερμικών απωλειών κατοικιών για διάφορες περιοχές.

Οι θερμικές απώλειες εξαρτώνται από τα χαρακτηριστικά των διαμερισμάτων (πάνω από πυλωτή, μεταξύ θερμαινόμενων ορόφων, μονόροφα με μόνωση στέγης, χωρίς μόνωση στέγης κλπ), από τον όγκο του κάθε χώρου και από το είδος των τοίχων.

 

Στο σύγγραμμα των Σ.Τουλόγλου και Β.Στεργίου "Ηλεκτρικές Εγκαταστάσεις" έχει ένα παράδειγμα για την περιοχή της Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

το εχω αυτο το βιβλιο αλλα εχει μονο πινακες,δεν εχει καμια προτυπη μελετη για να δω τι κανω.στο δικο μας τμημα στη σχολη δεν εχουμε κανει ποτε τπτ τετοιο.γνωριζεται κανεναν που θα μπορουσα να απευθυνθω για να μουδωσει καμια μελετη για να βγαλω τα ρευματα για τον υποπινακα?ειναι για την πτυχιακη μου αυτο το πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.