Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρηστικότητα σφαιρικής βάνα (ball valve)


parisbyron

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ακρβώς κάνει μία σφαιρική βάνα (ball valve) μέσα σ' ένα μηχανοστασίο - ψυχροστάσιο ή αντλιοστάσιο πείτε το όπως θέλετε, έχω ψάξει παντού και δε βρίσκω κάτι σχετικό μόνο προδιαγραφές από διάφορους κατασκευαστές. Γιατί έχω μία όψη μηχανοστασίου και πάνω στις διάφορες σωληνώσεις των δικτύων έχει πολλές τέτοιες. Θα ήθελα να μου πείτε ποια ακριβώς είναι η λειτουργία τους; Ευχαρστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνουν και αυτό πάρις.

Με απλά λόγια όταν το χερούλι είναι παράλληλα στον αγωγό περνάει το ρευστό όταν είναι κάθετο δεν περνάει.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ανάλογα την εγκατάσταση μπορεί να έχουν και άλλες λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορείς να δεις ένα σχεδιάκι που είναι κατά 99% φτιαγμένο με τα χεράκια μου (να περιφανευτώ λιγάκι) με πολλές βάνες.

http://udravlikos.gr...sxediogreg4.jpg

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

είναι μια βάνα για έλεγχο της ροής του ρευστού.

 

είναι μια κατηγορία βανών που λόγω της στιβαρής κατασκευής τους αντέχουν στην φθορά και την κόπωση και παράλληλα προσφέρουν στεγανότητα και αξιοπιστία.

βέβαια με το ανάλογο κόστος συγκριτικά με άλλες πιο απλές (όπως βάνες πεταλούδας)

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε κλείσε άνοιξε κλείσε μια μέρα ξελασκάρισε η βίδα και η βαλβίδα δεν έκλεινε ενώ το χερούλι δούλευε. Ευτυχώς υπήρχε λίγο πιο μπροστά μια άλλη βαλβίδα ελέγχου και σταμάτησα την διαρροή LPG σε χρόνο dt.

Link to comment
Share on other sites

είναι μια κατηγορία βανών που λόγω της στιβαρής κατασκευής τους αντέχουν στην φθορά και την κόπωση και παράλληλα προσφέρουν στεγανότητα και αξιοπιστία.

Έτσι είναι. Γι' αυτό συνήθως χρησιμοποιούνται & σαν βάνες στρατσωνισμού στους ατμολέβητες. Το μοναδικό μειονέκτημα που έχουν είναι ότι είναι ευάλωτες στο παγετό όταν χρησιμοποιούνται σε εξωτερικά δίκτυα νερού. Σπάει η μπίλια από το νερό που εγκλωβίζεται μέσα της όταν αυτό παγώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.