Μετάβαση στο περιεχόμενο

αποθηκη και δεξαμενή σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλησπέρα, σε εκτός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο χωρίς άλλο κτίσμα έχουν κτιστεί μικρή αποθήκη 2 τ.μ. και μία δεξαμενή από μπετόν 18 τ.μ. για αγροτικές υπηρεσίες.

 

Τακτοποιούνται με τον 4014? Είναι θέμα επιλογής ή υποχρεούνται σε νομιμοποίηση ? Αν τακτοποιούνται θεωρούνται κάτω από 20 τ.μ. και πάνε υποχρεωτικά με 1500€ ή πάνε με αναλυτικό ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αποθήκη ότι σε συμφέρει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση σε συμφέρει να πας με τα 2 τετραγωνικά υπέρβαση δόμησης αν και δεν ξέρω αν σε αφήνει το σύστημα. Νομίζω ότι υπολογίζει με βάση την πιο συμφέρουσα λύση αν θυμάμαι καλά. Όσον αφορά την δεξαμενή φοβάμαι πως θα πρέπει να την θεωρήσεις πισίνα. Έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση και δεν ξέρω τι να κάνω. Ο άλλος τρόπος είναι με αναλυτικό. Θα με ενδιέφερε και κάποια άλλη άποψη για την δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

Για την αποθήκη ως υπέρβαση δόμησης θα το υπολόγιζα. Η χρήση της διάταξης για επιφάνειες μικρότερες των 20 τ.μ είναι προαιρετική ανάλογα με το τι συμφέρει. Για την δεξαμενή, η οποία υποθέτω ότι χρησιμεύει για άρδευση και λοιπές αναγκες του αγροκτήματος, θα την υπολόγιζα με αναλυτικό. Στην τεχνική έκθεση μπορεί να αναφερθεί ο τρόπος κατασκευής της και οι λοιπές λεπτομέρειες που δεν την κατατάσουν σε κολυμβητική δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ θεωρώ υπερβολή να πάει ως πισίνα, μπορεί να εγκυμονεί κινδύνους για το μέλλον, αφού σε καμία περίπτωση δεν ειναι κολυμβητική δεξαμενή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για λίγα τετραγωνικά το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο αν την θεωρήσεις πισίνα. Στην δικιά μου περίπτωση έχει πάπιες μέσα συγκεκριμένα :S

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για λίγα τετραγωνικά το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο αν την θεωρήσεις πισίνα. Στην δικιά μου περίπτωση έχει πάπιες μέσα συγκεκριμένα :S

 

κι αν τους ερθει κανένα τεκμήριο από εφορία ότι έχουν πισίνα , θα με κυνηγάει μετά με το τρακτέρ :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι. Το θέμα της κολυμβητικής δεξαμενής δεν αφορά στην εκτίμησή μας. Μια κολυμβητική δεξαμενή για να οριστεί έτσι έχει συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές, συστήματα Η/Μ εγκαταστάσεων κλπ. Σε καμία περίπτωση μια "στέρνα" με μια αντλια για πότισμα δεν θα μπορεί να χαρακτηριστεί ως κολυμβητική δεξαμενή. Αυτός είναι και ο λόγος που ανέφερα ότι πρέπει να αιτιολογηθεί στην τεχνική έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

κι αν τους ερθει κανένα τεκμήριο από εφορία ότι έχουν πισίνα , θα με κυνηγάει μετά με το τρακτέρ :)

 

χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αποθήκη σε εκτός σχεδίου πάει σαν βοηθητικός χώρος?

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.