Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά εμβαδού τοπογραφικού και πράξης εφαρμογής


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Έχω μία περίπτωση στην οποία έχει γίνει πράξη εφαρμογής (και μάλιστα και διορθωτική) και αναγράφεται στον πίνακα της πράξης στην στήλη "ΣΤ. Τελική ιδιοκτησία" εμβαδόν 1.500μ2 και δίπλα στην στήλη "Ζ. Υποχρεώσεις σε χρήμα" στην στήλη "Προς τρίτους (προσκύρωση)" αναφέρεται εμβαδόν 100μ2 προς άλλη ιδιοκτησία. Αυτό όμως απ' όσο ξέρω δεν σημαίνει ότι προστίθενται τα εμβαδά και αλλάζει η τελική ιδιοκτησία σε 1500+100=1600μ2. Απλά η τελική ιδιοκτησία παραμένει 1500μ2 με την υποχρέωση αγοράς 100μ2 από την άλλη ιδιοκτησία.

Ωστόσο σε μεταγενέστερο τοπογραφικό αδείας αναφέρει ότι το οικόπεδο είναι εμβαδού 1600μ2 (προσθέτωντας δηλαδή 1500μ2+100μ2)

Υποψιάζομαι ότι κάπου μπερδέυτηκε και έκανε λάθος ο τοπογράφος. Μήπως όμως κάτι δεν καταλαβαίνω εγώ καλά?

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν θυμαμαι πού ειναι η στηλη ΣΤ,

αν τα "1500 " τμ. που λες ειναι στη συνεχεια των στηλων... αριθ. οικ.,... αριθ. ΟΤ..., εμβαδον.1500. και οχι "1600" πραγματι το τελικο εμβαδον ειναι 1500 μαζι με τα 100 τμ. προσκυρουμενα -που εχουν προσκυρωθει αλλα δεν εχουν εξοφληθει]

 

-διαφερει απο την ΠΤ οπου προσκυρωνονται τα εστω 100 στα εστω 1500,με ξεχωριστο συμβολαιο και προκυπτουν 1600....-

 

για ανεξηγητο λογο ο νομοθετης δινει στις ΠΕ το τελικο οικοπεδο μαζι με την προσκυρωση....

 

απλα ομηχανικος στην δηλωση του ν 651 οφειλει να γραψει "...1500 τμ.,οφειλει εισφορα σε χρημα ...αρτιο και θα καταστει οικοδομησιμο μετα την εξοφληση προσκυρωθεντος ηδη τμηματος 100 τμ."

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ναι, τα 1500μ2 είναι στην στη συνεχεια των στηλων... αριθ. οικ.,... αριθ. ΟΤ..., εμβαδον. Και εκεί λεει 1500μ2. Με άλλα λόγια το τελικό εμβαδόν είναι 1500μ2, απλά πρέπει να πληρωθούν 100μ2 στην αλλη ιδιοκτησία για να καταστεί οικοδομήσιμο! Οχι όμως ότι αφού πληρώσει τα 100μ2 τότε θα έχει 1600μ2! Αυτό που ισχύει είναι οτι αφου πληρώσει τα 100μ2 θα έχει τελικά ένα οικοδομήσιμο οικόπεδο 1500μ2! Κι εγώ αυτό ήξερα, αλλά μπερδεύτηκα από το τοπογραφικό που δινει τελικό 1600μ2, αλλά μάλλον έχει κανει καποιο λάθος. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.