Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση αυθαιρέτου με εφάπαξ πληρωμή


Recommended Posts

διαμερισμα 62 τετραγωνικα η αδεια βγηκε το 2009 και ειναι εντος σχεδιου οπου εχει αυθαιρεσια 4 τετραγωνικα για την τακτοποιηση μου ζηταει ο μηχανικος ανοιβη δικια του (1300 περιπου) και το προστιμο ειναι λεει 2000 επειδη η αυθαιρεσια ειναι μικρη και ειναι κατω απο 20τ.μ.

 

αμα το πληρωσω εφαπαξ εχω καποια εκτπωση?

Link to comment
Share on other sites

διαμερισμα 62 τετραγωνικα η αδεια βγηκε το 2009 και ειναι εντος σχεδιου οπου εχει αυθαιρεσια 4 τετραγωνικα για την τακτοποιηση μου ζηταει ο μηχανικος ανοιβη δικια του (1300 περιπου) και το προστιμο ειναι λεει 2000 επειδη η αυθαιρεσια ειναι μικρη και ειναι κατω απο 20τ.μ.

 

αμα το πληρωσω εφαπαξ εχω καποια εκτπωση?

 

Η διάταξη της παρ. 6β του άρθρου 24 για τις μικρές παραβάσεις όπου το ελάχιστο πρόστιμο προκύπτει 2000 Ευρώ δεν είναι υποχρεωτική. Δες και τις ερωταπαντήσεις Δ' μέρος ερ. 8. Το πρόστιμο που θα πρέπει να πληρώσεις για 4 τ.μ. θα προκύπτει σημαντικά μικρότερο.

 

Σε κάθε περίπτωση με εφάπαξ πληρωμή έχεις 20% έκπτωση.

Edited by andyk
Link to comment
Share on other sites

στην αρχη μου ειχε πει 300 με 400 συν την αμοιβη του αλλα μετα μου ειπε υποχρεωτικα οτι ειναι κατω απο 20τ.μ. ειναι 2000. το θεμα ειναι με το εφαπαξ τι γινεται? καπου ειδα να αναφερεται εκπτωση 20% επι του προστιμου

Link to comment
Share on other sites

να σας πω ακριβως πως εχει γινει. πρωτα μου ζητησε 1300 περιπου για την αμοιβη του και 500 για την προκαταβολη του προστιματος που ειναι ακριβως 1940. μετα απο 1 βδομαδα μου ζηταει αλλα 1500 αλλα απο αυτα λεει το συστημα ζητησε 1050 περιπου. το συστημα λεει τωρα αργει και εχει κολλησει οποτε περιμενει μου λεει να ζητησουν και τα υπολοιπα 400.

 

αυτο που μου λετε απο πανω οτι ολες οι περιπτωσεις εφαπαξ εχουν 20% εκπτωση σιγουρα ισχυει? δηλαδη ο μηχανικος μου δεν ξερει τι του γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Ζητείστε από το μηχανικό σας να σας δώσει τυπωμένη τη δήλωση που έχει κάνει στο σύστημα αυθαιρέτων του ΤΕΕ (προσοχή είναι 5 σελίδες) και μελετήστε τη προσεκτικά!!!

Link to comment
Share on other sites

To " Κατ’ αποκοπή πρόστιμο για αυθαίρετες κατασκευές μικρότερες από 20τμ: εντός σχεδίου με ΤΖ<2.500€ ->2.000€ "

 

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, απλά....

 

Επίσης σημαντικό σημείο είναι πως ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ < 20τ.μ. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ η έκπτωση 20%

 

Σε 2 αυθαίρετα των 14 τ.μ. και 17.50 τ.μ. κατέθεσα το πρόστιμο, πληρώνω και εφ άπαξ αλλά ΔΕΝ βγήκε το πόσο με την έκπτωση ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ < 20τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

όντως καλό θα ήταν να μελετήσετε το έντυπο της δήλωσης που σας έκανε ο μηχανικός. Στην πρώτη σελίδα θα φαίνονται τα στοιχεία σας και το συνολικό πρόστιμο που έχει βγάλει μέσα απ' το σύστημα. Πληρώσατε ένα παράβολο 500 ευρώ. Αν το πρόστιμο βγήκε μικρότερο των 500 ευρώ, δε χρειάζεται να πληρώσετε άλλα χρήματα, καλύπτεστε με αυτό. Αν είναι μεγαλύτερο από 500 θα πληρώσετε τη διαφορά. Προσοχή όμως! Βάσει νόμου αν το υπόλοιπο της διαφοράς είναι μικρότερο από 400 ευρώ δεν εφαρμόζεται η έκτπωση και πρέπει να πληρώσετε εφάπαξ. Αν είναι μεγαλύτερο από 400 δικαιούστε κανονικά την έκπτωση 20%.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα το πρόστιμο ήταν 618,30€

 

και δες το τέλος υπαγωγής

 

bfaad604.jpg

 

μας αφαιρεί μόνο το παράβολο....

Link to comment
Share on other sites

To " Κατ’ αποκοπή πρόστιμο για αυθαίρετες κατασκευές μικρότερες από 20τμ: εντός σχεδίου με ΤΖ<2.500€ ->2.000€ "

 

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, απλά....

 

Επίσης σημαντικό σημείο είναι πως ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ < 20τ.μ. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ η έκπτωση 20%

 

Σε 2 αυθαίρετα των 14 τ.μ. και 17.50 τ.μ. κατέθεσα το πρόστιμο, πληρώνω και εφ άπαξ αλλά ΔΕΝ βγήκε το πόσο με την έκπτωση ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ < 20τ.μ.

 

Έτσι ακριβώς είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.