Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατακτήριες για το τμήμα μηχανικών σχεδίασης προϊόντων και συστημάτων


nant1na

Recommended Posts

Για αρχή θέλω να χαιρετήσω όλα τα μέλη του φόρουμ! Είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω καθώς είναι και η πρώτη φορά που με απασχολεί κάτι τόσο πολύ. Σπουδάζω στο ΤΕΙ Πειραιά πολιτικών δομικών έργων,αν όλα πάνε καλά μέχρι το καλοκαίρι θα έχω τελειώσει. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος εδώ που να γνωρίζει δυο τρία πράγματα για το συγκεκριμένο τμήμα. να μ'ενημερώσει λίγο παραπάνω. Αν αξίζει να μπω στον κόπο να δώσω κατατακτήριες; Αν υπάρχει σχετικά μεγάλο ποσοστό ενδιαφερόμενων; (θέλω να πιστεύω πως όχι) Αν έχει να μου προτείνει μια διαφορετική επιλογή;

 

Υ.Γ απλά να αναφέρω ότι το τμήμα βρίσκεται στην Σύρο και δεν θα είχα πρόβλημα μετακίνησης. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Σαν αντικειμενο σιγουρα ειναι ενδιαφερον για τα διεθνη δεδομενα αν και στην Ελλαδα οι αποφοιτοι του περισσοτερο δουλευουν

σε αρχιτεκτονικα γραφεια και πανω στην γραφιστικη αλλα λογω ανυπαρξιας ΕΔ υπαρχει μειονεκτημα. Δεν ξερω κατα ποσον ειναι

σοβαροι εκει στην Συρο γιατι το τμημα αυτο εχει την παγκοσμια πρωτοτυπια να εχει ενα μεταπτυχιακο πανω στην ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ(!!!!!!!)!!!

 

Ταπεινη μου αποψη τζαμπα χρονος θα ειναι να σπουδασεις αλλα 3-4 χρονια μινιμουμ σε ενα τμημα που ναι μεν μπορει να`ναι ενδιαφερον

αλλα δεν θα σου προσδωσει κατι νεο στο βιογραφικο σου. Τωρα αν μεινεις μονιμα στην Συρο βρεις μια δουλεια και περασεις τις κατακτηριες

και εισαι λιγο στο.."φλου" δεν ειναι τοσο κακη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα nant1na

από το τμήμα σου (το οποίο είναι πολύ καλό) μπορείς να κάνεις πολλά...και όχι δεν χρειάζεσαι το χαρτί του Πολυτεχνείου..(στο λέει μία που τελείωσε έργων υποδομής και πολυτεχνείο μετα)!! με τα τει δουλεύεις: ως υπάλληλος σε τεχνικό γραφείο, ανοίγεις δικό σου τεχνικό γραφείο, ως υπάλληλος σε μεγάλη εταιρεία δημοσίων ή ιδιωτικών έργων, άσε που δεν μπλέκεις με το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ το ταμείο των μηχανικών του πολυτεχνείου που άπαξ και γραφτείς, έστω και άνεργος να μείνεις, τους χρωστάς αιώνια λεφτά...τώρα ακόμα και δεοντολογικά να θες να γίνεις του πολυτεχνείου, μην πας κατατακτήριες...θες ένα έτος φροντιστήριο για κατατακτήριες και 1500€ και άλλα 4 τουλαχιστον έτη σπουδών (ανάλογα την πόλη και το τμήμα)...φύγε εξωτερικό..(αν έχεις τα φράγκα φυσικά)..εκεί θα κάνεις 1 ή 2 χρόνια, θα γυρίσεις με master - αναγνωρισμένο - όχι τις μαλ@χχ@ που λένε εδώ ότι είναι ισότιμα του master τα του εδώ πολυτεχνείου και κανένα δημόσιο δεν τα αναγνωρίζει - και αφού γυρίσεις, εαν και εφ όσον θεσ να γραφτείς στο ΤΕΕ (θου κύριε..) θα σου δώσουν και 4-5 μαθηματάκια να περάσεις για την αναγνώριση...εάν πάλι πας εξωτερικό μπορεί να μη θες και να γυρίσεις...διότι εδώ ή δεν θα έχει δουλειές όπως τώρα ή θα δουλέψεις με 400€ μισθό Κίνας και βγάλε....

Αυτά..... ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Σαν λύση το εξωτερικό το έχω στο μυαλό μου μόνο που δεν είναι άμεσα εφικτό ( γιατί φράγκα γιοκ) . Αυτό που στην ουσία χρειάζομαι και θέλω είναι κάτι ποίο δημιουργικό και όχι τόσο πρακτικό. Απλά αυτό που με περιορίζει είναι τα γεωγραφικά σύνορα της Ελλάδας για την ώρα... Και πάλι ανοιχτή σε προτάσεις..!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν θες ντε και καλά κάτι παρόμοιο τότε 1000 φορές κατατακτήριες για μηχανολογία (ΤΕΙ ή ΑΕΙ) ή ΤΕΙ βιομηχανικού σχεδιασμού (industrial design).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα nant1na

από το τμήμα σου (το οποίο είναι πολύ καλό) μπορείς να κάνεις πολλά...και όχι δεν χρειάζεσαι το χαρτί του Πολυτεχνείου..(στο λέει μία που τελείωσε έργων υποδομής και πολυτεχνείο μετα)!!

 

zouwoman εσύ μετάνιωσες τελικά που έδωσες κατατακτήριες; η σχέση ώφελος/κόστος αξίζει τον κόπο τελικά; γιατί οι απόψεις διίστανται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.