Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη επιφάνεια κατοικίας


Barracuda

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γιατι να μην μπορεις? Τα Studios και τις trypes που φτιάχνουν και τις νοικιάζουν στους φοιτητες δεν νομίζω να είναι παράνομα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομη εννοω corsakias, ενα δωματιο 25 -30 τ.μ. μεσα σε ενα οικόπεδο, επειδη απο ΓΟΚ πασχω λεω μήπως εισαι υποχρεωμένος να τηρεις καποιες ελαχιστες διαστασεις για ανετη διαβιωση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Barracuda ο Γ.Ο.Κ. δεν αναφέρει πουθενά κάτι τέτοιο (τουλάχιστον εγώ δεν το έχω διαβάσει πουθενά), άρα μπορείς να βγάλεις άδεια για όσα m2 επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ένας συνάδελφος αρχιτέκτονας είχε μιλήσει για 18τμ αλλά δεν ξέρω πού το είδε αυτό.

Προσωπικά έχω δει διαμερίσματα σε οικοδομές με εμβαδόν μικρότερο των 18τμ των οποίων οι άδειες εκδόθηκαν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

χμμμ... Στα εκτός σχεδίου (εκτός ζώνης)??????

 

ψάχνω ώρα τώρα σε ΓΟΚ, forum, δομική ενημέρωση και δεν βρήκα κάτι πέρα από τη μέγιστη επιφάνεια οικοδομής (ΑΡΘΡΟΝ-6, ΠΔ/24-5-85).

 

Επίσης μια ακόμα απορία : Εφόσον σύμφωνα με το άρθ. 25 του Ν. 1337/83 πρέπει να εγγράφεται κτίριο (ιδεατό στερεό) εμβαδού τουλάχιστον 50 τ.μ. και ελάχιστης πλευράς 5 μ, δεν καθορίζεται αυτόματα και η ελάχιστη επιφάνεια οικοδομής (5x10)??

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτός ο όρος υπάρχει ως ελάχιστο για να μπορείς να αδειοδωτηθείς ώστε να μπεις και να χτίσεις , αλλά έτσι που το θέτεις ... μπορεί ...

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως έτσι είναι, το ξέρω, αλλά δεν καθορίζει -έστω και πλαγίως- την ελάχιστη επιφάνεια οικοδομής εντός σχεδίου?

 

Και άντε στα εντός, στα εκτός τι γίνεται? Το min είναι η αγρ. αποθήκη της παρ. 4 (Αρθρο 4, Π.Δ./24-5-85)?

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως έτσι είναι, το ξέρω, αλλά δεν καθορίζει -έστω και πλαγίως- την ελάχιστη επιφάνεια οικοδομής εντός σχεδίου?

Ναι μπορεί να ορίζει την ελάχιστη επιφάνεια ενός ορόφου έτσι όπως λες, αλλά αυτό δεν εμποδίζει το ότι ο όροφος μπορεί να χωριστεί σε διαμερίσματα π.χ. των 25 m2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.