Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη επιφάνεια κατοικίας


Barracuda

Recommended Posts

τελικά ξέρει κανείς να μου πεί αν εκτός σχεδίου υπάρχει κάποια διάταξη/Εγκ./Π.Δ./Β.Δ./Κ.Β.Α. (a.k.a. κάτι βρε αδερφέ), που να ορίζει την ελάχιστη επιφάνεια οικοδομής?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι , δεν υπάρχει κάτω όριο για τα εκτός σχεδίου. Το μεν άρθρο 6 ΓΟΚ δεν εφαρμόζεται ούτε σε εκτός σχεδίου ούτε σε οικισμούς (όπως καθορίζεται στο άρθρο 29 ΓΟΚ περί έκτασης εφαρμογής) το δε άρθρο 25 του 1337 αφορά πάλι τα εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

avgoust σ'ευχαριστώ. αυτές τις μέρες αυτό ψάχνω και τα είχα βρεί αυτά τα άρθρα..απλά μου φαίνεται περίεργο να μην ορίζεται η ελάχιστη (βιώσιμη) επιφάνεια κατοικίας. Συμφωνείς ότι το άρθρο 25 του 1337, ορίζει έστω και έτσι την ελάχιστη (για τα εντός σχεδίου)?

 

edit : διορθώνω το λάθος μου...εννοώ ελάχιστη επιφάνεια οικοδομής και όχι ελάχιστη επιφάνεια κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ. Σκέψου αυτό που είπε ο ilias παραπάνω. Ποιός με εμποδίζει να κάνω σε έναν όροφο 100 m2 πέντε γκαρσονιέρες των 20 m2 ? Περαιτέρω , αν έπρεπε να υπάρχει κατώτατο όριο βιώσιμης οικίας , νομίζω ότι αρμοδιότερος να το καθορίσει θα ήταν ή ο ΓΟΚ ή ο κτιριοδομικός κανονισμός.

 

Διευκρινίζω πάντως , ότι δεν μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση για να ξέρω πως το χειρίζονται οι πολεοδομίες.

Link to comment
Share on other sites

Σε γραφειο που δουλευα παλια ειχαμε βγαλει μια αδεια τετοια σε εκτος σχεδιου που ηταν οικημα για καλλιεργητη.. Ενα στουντιο με ενα μπανακι.. Δεν θυμαμαι τις διαστασεις, παντως δεν πρεπει να ηταν μεγαλυτερο απο 5 Χ 7..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα.

 

Στο οικόπεδο του πελάτη μου, οι πλάγιες αποστάσεις μου αφήνουν 5,20μ Χ 9,00μ για να οικοδομήσω. Ίσως ακουστεί κάπως ανόητη η ερώτησή μου, υπάρχει κάποιο κατώτατο όριο μήκους πλευράς (για παράδειγμα 5,00μ) για να εξασφαλιστεί πολεοδομικά μια κατοικία;

Θεωρητικά δεν θα έπρεπε γιατί θα μπορούσε κάποιος να θέλει να φτιάξει μια αποθήκη για παράδειγμα 3,00μ Χ 3,00μ....

Κάνω λάθος;

Ευχαριστώ.

 

 

Επιπλέον πληροφορίες:

Το οικόπεδο είναι πολύ στενόμακρο, το πρόσωπο στο δρόμο ξεπερνά τα 90μ και το βάθος του φτάνει σε σημεία από τα 6,00μ έως τα 19,00μ. (άρτιο, εκτός σχεδίου, 1.600μ, πρόσωπο σε επαρχιακή οδό, προ του '62) Θέλω να εκμεταλλευτώ την παρέκκλιση και για αυτό πρέπει να το δείξω οικοδομήσιμο ώστε με την καλυτέρευση με γειτονικό οικόπεδο να μεταφερθεί η οικοδομή στο "πίσω" οικόπεδο..

Link to comment
Share on other sites

ΙΙ. Κατά παρέκκλιση ... θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα:

 

αα. Τα γήπεδα που υπάρχουν την 12-11-62, ημέρα δημοσίευσης του ΒΔ/24-10-62 (ΦΕΚ-142/Δ/62):

Ελάχιστο πρόσωπο: δέκα (10) μ.

Ελάχιστο βάθος: δέκα πέντε (15) μ.

Ελάχιστο εμβαδόν: επτακόσια πενήντα (750) τμ.

 

ββ. Τα γήπεδα που υπάρχουν την 12-9-64, ημέρα δημοσίευσης του ΒΔ/21-7-64 (ΦΕΚ-141/Δ/64):

Ελάχιστο πρόσωπο: είκοσι (20) μ.

Ελάχιστο βάθος: τριάντα πέντε (35) μ.

Ελάχιστο εμβαδόν: χίλια διακόσια (1200) τμ.

 

Εφόσον δεν ικανοποιείς τις συνθήκες για τα 1.200τμ (βάθος>35μ), δες αν είσαι προ 12-11-62 οπότε και ικανοποιείς την αα. για τα 750μ, διαφορετικά δεν είναι οικοδομήσιμο.

 

edit: Κάποιος που γνωρίζει καλύτερα: μπορεί κατόπιν να κρατήσει αποστάσεις 2,5μ ή αναγκαστικά πάει στα 5μ λόγω επιφανείας > 1.200τμ?

Link to comment
Share on other sites

οι αποστάσεις είναι αυτές που αναφέρονται στην παρέκκλιση στην οποία βασίζεται η αρτιότητα και οικοδομησιμότητα

Link to comment
Share on other sites

Alexp81 είναι προ του 62 οπότε καλύπτομαι με τα ελάχιστα βάθους-προσώπου των 750. Με αυτή τη λογική πήρα τα 2,5 και μου δίνει ένα περιθώριο όπως προείπα περίπου 5μ (βάθος) Χ 9μ (πρόσωπο) για να τοποθετηθεί εκεί η οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.