Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικό όχημα


antoinette

Recommended Posts

καλημερα σε ολους

ηθελα να ρωτησω αν ξερει κάποιος πως μπορει ενας μηχανικος να κανει το αυτοκινητο του επαγγελματικο ώστε να περναει στα έξοδα και τις βενζινες του αυτοκινητου.

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει:

α) Να το δικαιολογεί η ειδικότητά σου, π.χ. τοπογράφος και χρειάζεται για την μεταφορά των οργάνων.

β) Πρέπει να αγοράσεις επαγγελματικό αυτοκίνητο (τύπου φορτηγάκι κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εμένα ο λογιστής μου περνάει στα έξοδα βενζίνες και διόδια (χωρίς να αφαιρείται το φπα) και η εφορία το δέχεται τώρα τα τελευταία 6 χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εμένα ο λογιστής μου περνάει στα έξοδα βενζίνες και διόδια (χωρίς να αφαιρείται το φπα) και η εφορία το δέχεται τώρα τα τελευταία 6 χρόνια!

 

Τι ειδικότητα έχεις ; Να δω μήπως το κάνω και εγώ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό το θέμα να ρωτήσω αν ξέρει κανένας αν μπορώ να πάρω αυτοκίνητο με leasing ως εελεύθερος επαγγεματίας μηχανολόγος μηχανικός. Κάτι έχω ακούσει οτί μπορούν μόνο φαρμακοποιοί και δικηγόροι...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ελεύθερο επαγγελματία που έχει πάρει με leasing αυτοκίνητο και δεν ανήκει στις κατηγορίες που ανέφερες αλλά δεν είναι και μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, και μάλιστα το μίσθωμα εκπίπτει από το φορολογητέο εισόδημά σου εξολοκλήρου, εφόσον δεν θα εμφανίσεις εξαγορά στο τέλος της μίσθωσης. πρέπει όμως να το ψάξεις με το λογιστή σου αν σε συμφέρει γιατί λίγο που το είδα συμφέρει αν εμφανίζεις κέρδη από 50000€ και πάνω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εμένα ο λογιστής μου περνάει στα έξοδα βενζίνες και διόδια (χωρίς να αφαιρείται το φπα) και η εφορία το δέχεται τώρα τα τελευταία 6 χρόνια!

 

Τι ειδικότητα έχεις ; Να δω μήπως το κάνω και εγώ αυτό.

 

Φιφικάκι, απαντησε σχετικά με την ειδικότητα ή τουλάχιστον γράφτο στο profile σου (για να μου λυθεί η απορία και να μην σ' ενοχλώ κιόλας).

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι, συγγνώμη για την παρανόηση, απάντησα πρώτος στην ερώτηση της Antoinette και έγραψα για το επαγγελματικό όχημα. Όμως οι βενζίνες και τα διόδια μπαίνουν στα έξοδα κανονικά, χωρίς καμία διαδικασία.

Άλλο αυτό όμως, και άλλο η αγορά επαγγελαμτικού οχήματος που χρειάζεται προϋποθέσεις απο την εφορία.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

εγινες κατανοητος συνάδελφε και σε ευχαριστω γιατι τις βενζίνες και τα διοδια μεχρι τωρα δεν τα εβαζα στην φορολογικη μου δηλωση. Τώρα ως μηχανολογος δεν νομίζω με αυτα που ακουσα οτι μπορω να αποκτησω επαγγελματικο οχημα,βεβαια θα παω μια βολτα κ απο την εφορια....ποτε δεν ξέρεις!!!

καλη μερα σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.