Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή Επίβλεψης Μηχανολόγου με τα νέα δεδομένα


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Αντιμετωπίζω το εξής: Για μια άδεια που έχει εκδοθεί το 2010 και τώρα ολοκληρώθηκε το έργο, πήγα στην πολεοδομία για την παράδοση , πληρώνοντας το 10% της αμοιβής επίβλεψης του Μηχανολόγου ύστερα από συμφωνία μαζί του. Όμως η φορολογικού δεν ξέρει αν μπορεί να το δεχτεί και ζήτησε να κάνει γραπτό ερώτημα στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ για να να δει. Η γνώμη σας ποια είναι;Και παλαιότερα οταν πληρώναμε επίβλεψη, τις υπολογίζαμε με το λ που ίσχυε τη στιγμή της πληρωμής και όχι με το λ που ίσχυε στην έκδοση της αδείας, άρα λογικά δεν μπορεί να πληρωθεί ο μηχανολόγος με την ισχύουσα κατάσταση αμοιβών(ελεύθερη διαπραγμάτευση), από τη στιγμή που έχει συμφωνηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου είπε να κάνουμε ιδιωτικό συμφωνητικό και να της το πάω σφραγισμένο από την εφορία.....το συμφωνητικό είναι το ίδιο με αυτό που κάναμε για τα αυθαίρετα?και σε ποια εφορία το καταθέτουμε?του εργοδότη ή του μηχανικού?καταθέτουμε αντίγραφο και στο τεε?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα, πάντως, ο αντίστοιχος υπάλληλος της πολεοδομίας (...από σήμερα του γραφείου δόμησης), μου ζήτησε επίσης ιδωτικό συμφωνητικό, λέγοντας μου, όμως, οτι δεν χρειάζεται να είναι θεωρημένο, είτε από εφορία, είτε από ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα, πάντως, ο αντίστοιχος υπάλληλος της πολεοδομίας (...από σήμερα του γραφείου δόμησης), μου ζήτησε επίσης ιδωτικό συμφωνητικό, λέγοντας μου, όμως, οτι δεν χρειάζεται να είναι θεωρημένο, είτε από εφορία, είτε από ΤΕΕ...

 

Από που πηγάζει αυτή η εξουσιοδότηση της προσκόμισης ιδιωτικού συμφωνητικού στην πολεοδομία? Αναφέρεται πουθενά στην νομοθεσία? Την άλλη φορά μπορεί να σου ζητήσουν να πας και με τον κηδεμόνα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.