Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση άδειας ως προς ύψος


Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια αναθεώρηση:

 

Σηκώνω όλη την οικοδομή (διόροφη με υπόγειο) κατά 2,50 μέτρα επειδή η αρχική μελέτη δεν είχε λάβει υπόψη την μεγάλη κλίση του οικοπέδου και ουσιαστικά ήταν θαμμένη μέσα.

 

-δεν αλλάζω κατόψεις

-δεν αλλάζω τίποτα ουσιαστικά πλην της απαιτούμενης νέας μικρής διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου και των υψομέτρων (τομές, όψεις, κατόψεις κλπ)

 

Ερωτήσεις:

-Θα πάει με ελάχιστη αμοιβή;

-Θα (ξανα)πάει ΕΠΑΕ;

-Θα ξαναχρειαστούν στατικά;

 

ΥΓ: βλέπε και προηγούμενο θέμα "μπαζωμένος χώρος", η ίδια οικοδομή είναι....

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που επηρεάζονται οι όψεις του κτηρίου ξανα-απαιτείται έγκριση από ΕΠΑΕ (υποτίθεται η ΕΠΑΕ ξεχωρίζει τις περιπτώσεις σε ''ενημέρωσης'' και ''αναθεώρησης'' αλλά δε γνωρίζω τη διαφορά - αν υπάρχει και είναι ουσιαστική δηλαδή).

 

Για την αμοιβή τα όσα ξέρω είναι από την ερμηνευτική εγκύκλιο 8/90 του Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. : ''Κεφ. 4ο ...3. Αναθεώρηση για τροποποίηση της μελέτης:

Η αμοιβή καταβάλλεται επί του προϋπολογισμού των εργασιών τροποποιήσεων. Ο προϋπολογισμός υπολογίζεται είτε αναλυτικός είτε ποσοστιαία επί της συνολικής δαπάνης του κτιρίου - ισχύει πάντοτε - η ελάχιστη αμοιβή της παρ.7 του άρθρου 3 του Π.Δ.696/74 όπως ισχύει (5000 Χ λ).

Το ποσοστό των τροποποιήσεων επί της ολικής δαπάνης καθορίζεται από τον αρμόδιο Τμηματάρχη.

Σε περιπτώσεις τροποποιήσεων που δεν αυξάνουν το εμβαδόν, πλην όμως αυξάνουν τον όγκο του κτιρίου (π.χ. αύξηση ύψους), τότε γίνεται αναγωγή του πρόσθετου όγκου σε επιφάνεια, με διαίρεσή του δια του μικτού ύψους του χώρου.

Κρατήσεις καταβάλλονται επί της διαφοράς προϋπολογισμού όταν δημιουργείται τέτοια, λόγω αύξησης της επιφάνειας του κτιρίου...''.

 

Τώρα αν αυτό έχει αλλάξει δεν το γνωρίζω - ούτε και αν έχει επηρεαστεί από τις νέες αμοιβές. Μπορείς να τηλεφωνήσεις στο ΤΕΕ, έχουν ένα αντίστοιχο τμήμα.

 

Ένα σκίτσο - αξονομετρικό θα βοηθούσε περισσότερο στο να κατανοήσουμε το θέμα (κάνε ένα πολύ πρόχειρο, σκανάρισέ το και ανέβασέ το σε κάποιο από τα sites που κρατάνε φωτογραφίες).

 

Επίτρεψέ μου μία μικρή παρατήρηση: το να ανοίγεις τέσσερα threads για το ίδιο θέμα δεν είναι αποτελεσματικό (και σωστό γενικότερα). Καλύτερα να μαζέψεις όλα τα στοιχεία σε ένα και να σβήσεις τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Μήπως υπάρχει κάποιο τηλέφωνο του ΤΕΕ που απαντάει σε τέτοιες πολεοδομικές πληροφορίες;

 

Κατα λάθος άνοιξα τα άλλα thread υπό τον τίτλο αναθεώρηση. Δεν ξέρω πως σβήνουν!

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα των διαφόρων τμημάτων του ΤΕΕ είναι εδώ: http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE_HOME/TEE_CONTACTS

 

Στο τμήμα ''Αμοιβές Μηχανικών'' (2103291292) λογικά θα δώσουν απάντηση για την αμοιβή που προκύπτει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Για τα υπόλοιπα όμως δεν είμαι και ιδιαίτερα αισιόδοξος. Ακόμη και αν βρεις υπάλληλο με χρόνο και όρεξη να εξυπηρετήσει, είναι ένα θέμα αν θα έχει τις γνώσεις - είναι και μεγάλος ο ΓΟΚ. Πάντως υπάρχει το ''Γραφείο ΓΟΚ & Πολεοδ. Εφαρμογών'' (2103291263) που λογικά είναι το αρμόδιο. Αλλά λογική και ΤΕΕ συνδυάζονται? Ε, όχι πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας στην πολεοδομία και να το ρωτησεις εκει με τα παλια και νεα σχεδια.Απο το τηλεφψωνο δεν θα βγαλεις ακρη αν ξερουν και αν απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

Η οικοδομή είναι στην Κέρκυρα (νομαρχία) και θα στείλω συνάδελφο να προχωρήσει την άδεια στην πολεοδομία γιατί εγώ μένω Χαλκίδα.

 

Το θέμα είναι ότι μάλλον πρέπει να πάω πρώτα εγώ στην πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα κι αυτό το θέμα. Νομίζω πως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να δείξεις αναβαθμούς στην πλευρά που έχει το πρόβλημα. Για να μην έχεις και πρόβλημα με την διαμόρφωση του εδάφους, θα πρέπει να δείξεις ισουψείς σε νεό τοπογραφικό, έτσι ώστε να δικαιολογούν τους διαμορφωμένους αναβαθμούς.

Στην περίπτωση που πιστεύεις πως θα έχει πρόβλημα με πολεοδομία ή ΙΚΑ (έλεγχος) τότε μπαζώνεις μπροστά από το 2.40 ώστε να προεξέχει το νόμιμο για την περιοχή ύψος και μετά τον έλεγχο ξεμπαζώνεις (αν και με τόσο μεγάλη κλίση, μαλλον θα είναι καλύτερα να μείνει μπαζωμένο). Αν δεν έρχετε έλεγχος τότε αρκούν οι αλλαγές στο τοπογραφικό και στη διαμόρφωση του εδάφους.

Οι αμοιβές ορίζονται από τον εκάστοτε ελέγχοντα, που μάλλον στην περίπτωσή σου δε θα είναι ποσοστό επί της αμοιβή της μελέτης που αλλάζεις, αλλά η ελάχιστη. ΕΠΑΕ θα ξαναπάει κι εκεί ίσως να έχεις πρόβλημα. Συχνά η ΕΠΑΕ είναι θέμα δημοσίων σχέσεων για να περάσεις κάτι προβληματικό. Η γνώμη μου ειναι να είσαι ξεκάθαρος μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.