Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευη Ταρατσας και Στηθαιου


Recommended Posts

Τους κυνηγάμε ματαίως εδώ και δύο χρόνια τώρα θέλουμε να φύγουμε από το ενοίκιο και να ζήσουμε εκεί. Το διαμέρισμά μας όντως καταστρέφεται πόσο να το αφήσουμε έτσι? Η βλάβη στην κρέμαση της βεράντας μας μπορεί να αποκατασταθεί και με σκαλωσιά από μέσα- με μπράτσα- αυτό αλλάζει κατι στην ανάγκη αδειοδότησης?

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω: η αυτοψία μεταξύ άλλων αναγράφει τα εξής: ...πρέπει να αποκατασταθούν άμεσα λόγω επικινδυνότητας. Τα σαθρά τμήματα του επιχρίσματος ή και του σκυροδέματος μπορεί να αποκολληθούν ανα πάσα στιγμή και να προξενήσουν ζημιες στα διερχόμενα αυτοκίνητα όπως και τραυματισμούς διερχόμενων ατόμων λόγω του ύψους απ όπου θα πέσουν τα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε αυτο : Ν3741/1929 ΦΕΚ Α' 4/9-1-1929 αν δεν υπαρχει αλλο καταστατικο στην οικοδομη σου σε καλυπτει πληρως. Τα πληρωνεις ολα μονος και μετα στα δικαστηρια τα απαιτεις απο τους δυσκολους. Μετα απο χρονια θα ξεμπερδεψεις αλλα θα τα παρεις ολα και με τα εξοδα.

Το δυσκολο κομματι ειναι η επισκευη :) καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

η προαναφερθείσα νομοθεσία θα σε κάνει πιο σοφό μεν, αλλά δεν θα σε εξασφαλίσει, από τα ευτράπελα που σίγουρα θα αντιμετωπίσεις αν δεν πας πρώτα να προλάβεις...........μα που αλλού? .................το είπαμε: ...........σε δικηγόρο

και τρέχεις .....και δεν φτάνεις..............μετά................επίσης σε δικηγόρο

 

τώρα για να γινω εμπαθής αλλή μια φορά: πολλοί από αυτούς που επικαλούνται τους νόμους, πέρα από ημιμάθεια που είναι σχεδόν σίγουρη για τους μη ειδικούς, θα δυσκολευτούν ακόμη και στην ανάγνωση ενός από τα βιβλία του Τσούμα π.χ

 

θα σου πω εν συντομία την εξής ιστορία: σε γνωστό μου δικηγορικό γραφείο πήρε ένας πελάτης στα χέρια του, να διαβάσει ένα νομικό βιβλίο του Μπέη...και έλαβε την σωστή απάντηση από επαγγελματία δικηγόρο: άσε κάτω το βιβλίο ΡΕ, εσυ για να το διαβάσεις 1 φορά θες πάνω από 6 μήνες,

Στην αντίδραση του πελάτη ο δικηγόρος εξήγησε:

εγώ έκανα 4 χρόνια να το διαβάσω και συ νομίζεις ότι σε 6 μήνες θα το διαβάσεις...

 

τα λέω σωστά dimitriGM?

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

η προαναφερθείσα νομοθεσία θα σε κάνει πιο σοφό μεν, αλλά δεν θα σε εξασφαλίσει, από τα ευτράπελα που σίγουρα θα αντιμετωπίσεις αν δεν πας πρώτα να προλάβεις...........μα που αλλού? .................το είπαμε: ...........σε δικηγόρο

και τρέχεις .....και δεν φτάνεις..............μετά................επίσης σε δικηγόρο

 

τώρα για να γινω εμπαθής αλλή μια φορά: πολλοί από αυτούς που επικαλούνται τους νόμους, πέρα από ημιμάθεια που είναι σχεδόν σίγουρη για τους μη ειδικούς, θα δυσκολευτούν ακόμη και στην ανάγνωση ενός από τα βιβλία του Τσούμα π.χ

 

θα σου πω εν συντομία την εξής ιστορία: σε γνωστό μου δικηγορικό γραφείο πήρε ένας πελάτης στα χέρια του, να διαβάσει ένα νομικό βιβλίο του Μπέη...και έλαβε την σωστή απάντηση από επαγγελματία δικηγόρο: άσε κάτω το βιβλίο ΡΕ, εσυ για να το διαβάσεις 1 φορά θες πάνω από 6 μήνες,

Στην αντίδραση του πελάτη ο δικηγόρος εξήγησε:

εγώ έκανα 4 χρόνια να το διαβάσω και συ νομίζεις ότι σε 6 μήνες θα το διαβάσεις...

 

τα λέω σωστά dimitriGM?

 

Μην εισαι τοσο στοκος, δεν ειπα του ανθρωπου να μην παει σε δικηγορο. Ειναι συνηθες προτου κανεις μια αγορα να κανεις μια ερευνα αγορας. Επειδη υπαρχουν στην αγορα ομως καποιοι αξεστοι σαν και σενα που μετα κλαιγονται γιατι δεν εχουν δουλεια δημιουργουνται παρερμηνειες. Ο συγκεκριμενος μιτος ειναι για ιδιωτες. Αφου δεν εχεις προθεση να βοηθησεις κανενα παρα μονο να ψαρεψεις κανα πελατη για να τον γδαρεις και να ανεβασεις την αυτοεκτιμηση σου μηχανικαρα μου, αντε στο μιτο που ειναι αποκλειστικα για συζητησεις μηχανικων. Η ημιμαθια σε χαρακτηριζει καθαρα εσενα. Φυσικα και θα απευθυνθει σε δικηγορο αλλα δεν ειναι ολοι στοκοι σαν και σενα να μην μπορουν να διαβασουν μια νομοθεσια. Δεν ειμαστε στο 1960 αναλφαβητοι

Link to comment
Share on other sites

1

Μην εισαι τοσο στοκος, δεν ειπα του ανθρωπου να μην παει σε δικηγορο. Ειναι συνηθες προτου κανεις μια αγορα να κανεις μια ερευνα αγορας. Επειδη υπαρχουν στην αγορα ομως καποιοι αξεστοι σαν και σενα που μετα κλαιγονται γιατι δεν εχουν δουλεια δημιουργουνται παρερμηνειες. Ο συγκεκριμενος μιτος ειναι για ιδιωτες. Αφου δεν εχεις προθεση να βοηθησεις κανενα παρα μονο να ψαρεψεις κανα πελατη για να τον γδαρεις και να ανεβασεις την αυτοεκτιμηση σου μηχανικαρα μου, αντε στο μιτο που ειναι αποκλειστικα για συζητησεις μηχανικων. Η ημιμαθια σε χαρακτηριζει καθαρα εσενα. Φυσικα και θα απευθυνθει σε δικηγορο αλλα δεν ειναι ολοι στοκοι σαν και σενα να μην μπορουν να διαβασουν μια νομοθεσια. Δεν ειμαστε στο 1960 αναλφαβητοι

 

1. σε ευχαριστώ που στα μάτια σου φαίνομαι ως άξεστος - υπάρχουν και κάποιες διαχωριστικές γραμμές - ουφφ

2. "μίτος" τι εστί μίτος ??

3. έτσι ψαρεύουν πελάτες, σαν εμένα

4. το 1960 δεν ήταν αναλφάβητος ο κόσμος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.