Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πίνακες αυτονομίας θέρμανσης


nikkos78

Recommended Posts

καλησπέρα στην παρέα.

Έχει κανείς πρόχειρο ηλεκτρολογικό σχέδιο από κανα πίνακα του εμπορίου ή δικής του έμπνευσης? Εχω φάει το internet και τα καταστήματα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού, και αυτά που δίνουν έχουν μόνο το διάγραμμα σύνδεσης με τις ηλεκτροβάνες και το λέβητα. Καμιά περιγραφή λειτουργίας, κανένα σχέδιο του αυτοματισμού, και πρέπει να κάνεις τον μάντη για να δεις τι κάνει στην τελική ο πίνακας.

 

Αυτά που θέλω εγώ είναι :

1.πίνακας για 2 διαμερίσματα με εξτρα εντολή ηλεκτροβανών για τα boiler των ηλιακών

2. η εντολή απ τους θερμοστάτες, ξεκινάει τον καυστήρα, ανοίγει την αντίστοιχη ηλεκτροβάνα, όταν πιάσει θερμοκρασία ο λέβητας ξεκινά ο κυκλοφορητής αν έχει ανοίξει η ηλεκτροβάνα, και ξεκινά και η ωρομέτρηση.

3. Οταν κλείσει ο θερμοστάτης, σβήνει ο λέβητας, σταματά η ωρομέτρηση ενώ η ηλεκτροβάνα και ο κυκλοφορητής παραμένουν σε λειτουργία μέχρι να πέσει η θερμοκρασία του λέβητα χαμηλά και να σταματήσει ο κυκλοφορητής. Τότε κλείνει και η ηλεκτροβάνα.

4. Το 3 γίνεται αν δεν υπάρχει εντολή από άλλο θερμοστάτη ( η τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή που λένε)

 

Κάποια κυκλώματα που έχω βρει,κόβουν παροχή 220VAC προς τις ηλεκτροβάνες για να αφήσουν την τελευταία ανοιχτή, αλλά έτσι δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιστροφή της φάσης απ την ηλεκτροβάνα για να ελέγξεις τον κυκλοφορητή ή να κάνεις πιο δίκαιη ωρομέτρηση.

 

Έχω ετοιμάσει τον αυτοματισμό για ένα LOGO, και αν τελικά δε βρω κάποια καλή φτηνή λύση μάλλον θα τα σκάσω για να βάλω ένα plcάκι να μου κάνει όλο τον έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Στα ηλεκτρικά το μόνο που γνωρίζω είναι το τηλέφωνο του ηλεκτρολόγου και του καυστηρατζή. Συνεπώς στο http://oromatic-marinos.blogspot.com/ μάλλον θα καταλάβεις περισσότερα από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτροβάνες που μου έχει εγκαταστήσει ήδη ο υδραυλικός είναι της oromatic και μου έφερε και το προσπέκτους του πίνακα της oromatic, με το σχεδιάκι που έχει και στο site Κώστα. Το μέσα του πίνακα ψάχνω να βρω :)

Link to comment
Share on other sites

@nikkos78

Ένα απλό σχέδιο που ακλουθώ εγώ είναι αυτό

Είναι με ρελέ
, όπου όλες οι επαφές 1 και 8 παίρνουν ρεύμα από ξεχωριστή ασφάλεια Οι επαφές 3 & 4 των ρελε Δ 1, Δ2…. πάνε στις εντολές για το άνοιξε, κλίσε της ηλεκτροβάνας . Aπό το γενικό ρελε η επαφή 4 πάει το ρεύμα στις ηλεκτροβάνες, αυτό γίνεται για να παραμείνει η τελευταία ηλεκτροβάνα ανοικτή (by pass) ενώ η επαφή 6 του γενικού ρελε πάει στον καυστήρα. Ολες οι 7 είναι ο Ν

Εάν θέλεις οι ωρομετρητες να γράφουν και στο by pass πρέπει να τοποθετήσεις μετά την ηλεκτροβανα του κάθε διαμερίσματος
όπου θα παίρνουν ρεύμα από την εντολή του θερμοστάτη του κυκλοφορητή και την ανοικτή επαφή τους θα τη πας στον αντίστοιχο ωρομετρητη

σχεδιο αυτονομιας.doc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω σκεφτεί να φτιάξω εγώ, είναι το παρακάτω κύκλωμα.... στο plc είναι εύκολο αλλά ακριβή σαν λύση. Βέβαια, δε βάζεις ούτε ρελέ, ούτε ωρομετρητές, ούτε τπτ, απλά μερικές ασφάλειες στις εξόδους του plc μη σου τινάξει τίποτα στον αέρα.

Άλλο ένα μείον είναι ότι για να δεις τις ώρες που έχει γράψει θα πρέπει να συνδεθείς με το laptop, αλλά θα το ψάξω μπας και μπορέσω να μεταφέρω τις ενδείξεις απ τους ωρομετρητές στο display του LOGO.

 

To δύσκολο είναι να φτιάξω αυτό το κύκλωμα με ρελέ... :(

post-12228-0-81300100-1331149472_thumb.jpg

Edited by nikkos78
Link to comment
Share on other sites

και για εξοχικη κατοικια που ειναι ατομικος καυστηρας τι ακριβως συνδεσμολογιες ακολουθουν?εννοω,τι παροχες τραβαμε απο τον πινακα.δεν υπαρχει τπτ στο ιντερνετ για να βρω ρε μαγκες

Link to comment
Share on other sites

To δύσκολο είναι να φτιάξω αυτό το κύκλωμα με ρελέ... :(

 

Λαθος..... θα το φτιαξουμε..... :???:

 

 

αν εννοείς αυτό ακριβώς

2. η εντολή απ τους θερμοστάτες, ξεκινάει τον καυστήρα, ανοίγει την αντίστοιχη ηλεκτροβάνα, όταν πιάσει θερμοκρασία ο λέβητας ξεκινά ο κυκλοφορητής αν έχει ανοίξει η ηλεκτροβάνα, και ξεκινά και η ωρομέτρηση.

3. Οταν κλείσει ο θερμοστάτης, σβήνει ο λέβητας, σταματά η ωρομέτρηση ενώ η ηλεκτροβάνα και ο κυκλοφορητής παραμένουν σε λειτουργία μέχρι να πέσει η θερμοκρασία του λέβητα χαμηλά και να σταματήσει ο κυκλοφορητής. Τότε κλείνει και η ηλεκτροβάνα.

4. Το 3 γίνεται αν δεν υπάρχει εντολή από άλλο θερμοστάτη ( η τελευταία ηλεκτροβάνα ανοιχτή που λένε)

 

 

 

είναι εύκολο όσο για το ΖΧΝ θα το δούμε ξεχωριστά, αλλά δώσε μου λίγο χρόνο μέχρι το απόγευμα

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Τα ζευγάρια είναι: 11com 9 open 8 close , 6 com 7 open 5 close, 1 com 3 open 4 close, πηνίο 2 & 10 Ετσι οι ωρομετρητές ενεργοποιούνται όταν δώσει εντολή ο θερμοστάτης του κυκλοφορητή με τη διαφορά ότι εάν το
δεν διαβάσει ροη οι ωρομετρητές δεν ξεκινάνε. Ενώ για το γενικό ρελε : 1com 3 close 4 open , 8 com 5 close 6 open , πηνίο 2 & 7, το 4 220v Η/Β , ενώ το 6 λέβητα Τα ρελε Δ1, Δ2 , Δ…. είναι τύπου λυχνίας 11 ποδών και το γενικό 8 ποδών.

Το ΖΝΧ πως θέλεις να το κάνεις αυτόματο ή ελεγχόμενο?
8-)

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

ωπα :) :) θελει μελέτη το πράγμα ....θα το δω με ηρεμία και θα σου πω εντυπώσεις :)

 

 

από λίγο που το είδα, δυστυχως δε θα δουλέψει. Οταν ο θερμοστάτης 1 απ το διαμέρισμα δώσει εντολή να ανοίξει η ηλεκτροβάνα του διαμερισματος για να ζεστάνει, όλα καλά, θα πάρει και ο λέβητας και ο κυκλοφορητής, αλλά όταν πιάσουμε θερμοκρασία στο χώρο και κόψει ο θερμοστάτης, η ηλεκτροβάνα και ο κυκλοφορητής δε θα μείνουν σε λειτουργία, θα κλείσουν όλα... εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Πάρε κ για το ΖΝΧ είναι αυτόματο ή χειροκίνητο, χρησιμοποιείς ελεγκτή θερμοκρασίας με αισθητήριο pt 100 στο boiler και ρυθμίζεις το ξεκίνημα σταμάτημα(sentpoint) στις θερμοκρασίες που θες εσύ προτεινόμενες start40 & stop50. Στο σχέδιο η Η/Β του ΖΝΧ παίρνει ρεύμα από φάση , δεν φαίνεται γιατί δεν είχα χώρο να δείξω τη γραμμή αν το έκανα θα πουτάνιαζα το σχέδιο

 

σχεδιο αυτονομιας με εντολη ΖΝΧ .doc

 

 

 

η ηλεκτροβάνα και ο κυκλοφορητής δε θα μείνουν σε λειτουργία, θα κλείσουν όλα... εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

 

Έχω κάνει by pass στο γενικό ρελε η επαφή 4(on) στέλνει το ρεύμα στις Η/Β εάν κόψει ο Θ.Χ δεν θα υπάρχει ρεύμα στις Η/Β ,είναι αυτό που λέμε η τελευταία Η/Β ανοικτή

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.