Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενη απόσταση μεταξύ tracker για αποφυγή σκιάσεων


sakatis

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η αποσταση μεταξυ 2 tracker που θα πρεπει να τηρειται για αποφυγη σκιάσεων? με ενδιαφερει η αποσταση και απο Ανατολη - Δυση και απο Βορα - Νοτο.

 

Σε προσφαση συναντηση μου με εναν τεχνικο συμβουλο της mechatron, μου ειπε πως η αποσταση Ανατολη - Δυση για το ATLAS T-180 είναι περιπου 39m εκατερωθεν.

 

Επισης, η αποσταση αυτη είναι απο την άκρη του πανελ, ή απο τον πυργο του tracker?

 

Θελω να κανω μια χωροθετηση μονος μου αρχικα και να την συγκρινω με την χωροθετηση της mechatron, διοτι προσπαθω να εκμεταλλευτω όσον λιγοτερο χωρο γίνεται σε αγροκτημα οπου καλλιεργουνται και εσπεριδοειδη, ωστε να κόψω όσο το δυνατον λιγοτερα δεντρα.

 

να προσθεσω πως ο T-180 έχει επιφανεια πανελ 180τ.μ. (δηλαδη 15m x 12m) , μέγιστο ύψος στη μέγιστη κλιση 9m.

Edited by sakatis
Link to comment
Share on other sites

Τα 39m είναι κέντρο με κέντρο και αφορά το ανατολή δύση...

 

Το βορράς νότος είναι περίπου κανά 2 μέτρα λιγότερο... ~37m...

 

Αλλά έχει να κάνει και με το εάν το αγροτεμάχιο είναι επίπεδο...

 

Για να κάνεις σωστή χωροθέτηση το PVSYST είναι μάλλον μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο astrah, έχω αρχισει και το περιεργάζομαι το PVsyst, παντως ευχαριστώ, κυρίως να επιβεβαιώσω την απορία μου ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Το παν είναι να καταλάβεις τη γεωμετρία των σκιάσεων και σε συνδυασμό αυτών των sites που αναφέρθηκαν πιο πάνω μαζί με το PVGIS να υπολογίσεις τις απώλειες μόνος σου για διάφορες ώρες της ημέρας.

Αν το κάνεις μία φορά, δε θα χρειαστεί να το ξανακάνεις, αλλά θα το έχεις καταλάβει κιόλας :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.