Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγρασία σε κούφωμα οροφής


Recommended Posts

αιθυλένιο, απλά προστατεύω τον άνθρωπο και του λέω ότι το θέμα του δεν είναι απλό και ότι πρέπει να πάει σε κάποιον ειδικό

ότι είχε να πει το ειπε αναλυτικά

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας για τη ανταπόκριση.

Καταρχήν αφού μπάινουμε πλέων στην καλοκαιρινή περίοδο και λογικά οτιδήποτε υγρασία στην τοιχοποιία και στο θερμομπετόν, θα εξατμιστεί, αφήνοντας περισσότερο τα παράθυρα ανοιχτά.

Την επόμενη χειμερινή περίοδο αν εμφανιστούν ξανά τα ίδια συμπτώματα θα πρέπει να φωνάξω πλέων ειδικό.\

Όσο αφορά την θερμομόνωση του κουβουκλίου, σκέφτουμε του χρόνου να τομοθετήσω στην είσοδο του, δλδ στο επίπεδο της οροφής του σπιτιού, μια υψοσανίδα επενδυμένη με πολυστερίνη απο άνω. Δλδ να απομονώσω εντελώς το κουβούκλιο απο την υπόλοιπη οικία. Τώρα το τι θα αναπτυχθεί στον κλειστό εκέινο πλέων χώρο του κουβουκλίου, με αθερμομόνωτες εξωτερικές επιφάνεις, με όγκο περίπου 1χ0,7χ ύψος 1μέτρο,που θα έχει και το παράθυρο έστω και κλειστό, δεν ξέρω... (μύκητες, μούχλα κτλπ)

alfisti είμαι περίεργος να ακούσω την δική σου θεωρία όσων αφορά την ενδοδαπέδια με laminate απο πάνω.

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει αυτά της tarkett με thermal resistance 0,070 m2 k/w

http://www.elnia.com...20Datasheet.pdf

Edited by spandeli
Link to comment
Share on other sites

κοίτα, για τα λαμιναίιτ εγώ έχω πολύ διαφορετική άποψη από τον συνάδελφο, επί της ουσίας ως υλικό.

εγώ δεν τα προτείνω σε κατοικία ποτέ, λόγω του τρόπου κατασκευής του υλικού, εννοώ ότι είναι σύνθετο υλικό (+σε σχέση με το κόστος)

αλλά αυτές είναι απόψεις

τώρα λαμιναίιτ σε ενδοδαπέδια έχω ακόμη περισσότερες επιφυλάξεις

αλλά στην δική σου περίπτωση δεν ξέρω τι μελέτη έχει γίνει και πως έχει γίνει η εφαρμογή οπότε δεν θέλω να επεκταθώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.