Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων


Pappos

Recommended Posts

Εγγραφη σε αλλα ευρωπαικα

επιμελητηρια μηχανικων,αποκτηση ΕΔ μεσω πιστοποιησης απο διεθνεις οργανισμους κτλ κτλ.

 

Ε καλά...τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...και όταν εκδοθεί και το Ευρωπαϊκό pass για τους Μηχανικούς της Ευρώπης θα τους πάμε δώρο καλαμάκια για να παίζουν με το φραπέ τους εκεί στο ΤΕΕ...

 

Ονειρεύονται Master...και θα μείνουν με τα καλαμάκια στο στόμα...

 

Σας έχω και άλλη λύση όμως...

 

girl-blowing-bubbles.jpg

Edited by Pappos
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι που δεν έχουν δικαιώματα κατηγορούν τους άλλους που τα έχουν ότι τους φταίνε .Δεν αναγνωρίζουν θεσμούς , αρμόδιες αρχές , το επιμελητήριο μηχανικών και όλα τα άλλα .Παρεξηγούν το κάθετη τους ενοχλεί και παρομοιάζουν άλλους ως συνδικαλιστές χωρίς να τους γνωρίζουν .Οι πληροφορίες που δημοσιεύω μέσα στο φόρουμ στην επιχειρηματολογία μου είναι ελεύθερες στο διαδίκτυο και μπορεί να τις βρει και να τις πάρει ο καθένας χωρίς να είναι ντε με και καλά συνδικαλιστής του ΤΕΕ . Το ότι κάποιοι συνδυάζουν ότι αυτός που διαφωνεί με την άποψη τους πρέπει να είναι και ενεργό μέλος του ΤΕΕ αυτό είναι τελείως άστοχο .Λέω την άποψη μου με στοιχεία και πηγές. Άλλοι προσπαθούν να επιχειρηματολογήσουν με το δικό τους τρόπο .Από εκεί και πέρα αυτός που πραγματικά ενδιαφέρεται για την σωστή ενημέρωση γνωρίζει εάν θα εξυπηρετηθεί από τα δικά μου μηνύματα ή από τα μηνύματα των άλλων .Σε κανέναν δεν μπορούμε να επιβάλουμε με το ζόρι την άποψη μας .Και όλες οι απόψεις που έχουνε ουσία και δεν θίγουν θα έπρεπε να είναι σεβαστές .

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα εγινα δεκτος κ σε PhD, με υποτροφια, κατι που κυνηγουσα, κ απο Σεπτεμβρη bye bye!!χαχα

 

Συγχαρητήρια !!!

 

========================================================================================================================================

 

Δεν αναγνωρίζουν θεσμούς , αρμόδιες αρχές

 

.....

 

Επίσης για το Εθνικό Πλαίσιο Προσόντων ισχύει:

 

1 Σχετίζεται με τη δυνατότητα συνέχισης στο δεύτερο κύκλο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

 

2 Σχετίζεται με τη δυνατότητα ολοκλήρωσης του δεύτερου κύκλου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ή/και παρακολούθησης προγραμμάτων Συνεχιζόμενης Κατάρτισης.

 

3 Σχετίζεται με την ολοκλήρωση και του δεύτερου κύκλου της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και επίσης αντιπροσωπεύει προσόντα από εργασιακή εμπειρία.

 

4 Σχετίζεται με την ολοκλήρωση τουλάχιστον του δεύτερου κύκλου της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η οποία έχει αναβαθμιστεί στη συνέχεια από προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης ή από εργασιακή εμπειρία.

 

5 Σχετίζεται με την ολοκλήρωση είτε Μετά-Δευτεροβάθμιου Προγράμματος Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, είτε "σύντομου κύκλου" Προγράμματος Εκπαίδευσης και Κατάρτισης.

 

6 Σχετίζεται με τον πρώτο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

 

7 Σχετίζεται με τον δεύτερο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

 

8 Σχετίζεται με τον τρίτο κύκλο προσόντων της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

 

==========================================================================================================================================

 

Η διακήρυξη της Μπολόνιας βασίζεται σε έξι δράσεις:

  • ένα σύστημα ακαδημαϊκών τίτλων οι οποίοι εύκολα αναγνωρίζονται και συγκρίνονται. Περιλαμβάνει την εφαρμογή ενός κοινού συμπληρώματος διπλώματος με σκοπό τη βελτίωση της διαφάνειας·
  • ένα σύστημα που θεμελιώνεται βασικά σε δύο κύκλους: τον πρώτο κύκλο σπουδών που εστιάζεται στην αγορά εργασίας με διάρκεια τουλάχιστον 3 ετών και το δεύτερο κύκλο σπουδών (Master), στον οποίο αποκτούν πρόσβαση μόνον οι απόφοιτοι του πρώτου κύκλου·
  • ένα σύστημα σώρευσης και μεταφοράς μονάδων τύπου EΣΜΜ, το οποίο χρησιμοποιείται στο πλαίσιο των ανταλλαγών Erasmus·
  • την κινητικότητα των σπουδαστών, των διδασκόντων και των ερευνητών: την εξάλειψη όλων των φραγμών στην ελευθερία κυκλοφορίας·
  • τη συνεργασία σε θέματα εξασφάλισης της ποιότητας·
  • την ευρωπαϊκή διάσταση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση: την αύξηση του αριθμού των διδακτικών ενοτήτων και των μαθημάτων και των κλάδων των οποίων το περιεχόμενο, ο προσανατολισμός ή η οργάνωση χαρακτηρίζονται από μια ευρωπαϊκή διάσταση.

Πως το είπες το ανέκδοτο με τους θεσμούς και τα άλλα ???

 

 

το επιμελητήριο μηχανικών

 

Δεν είναι επιμελητήριο μηχανικών άσχετε !!! Τεχνικό επιμελητήριο είναι...απλά στο Ελλαδιστάν μαζεύτηκαν κάτι τζιμάνια σαν εσένα και το κάνανε καφενείο...ούτε καν επιμελητήριο δεν είναι...

Edited by Pappos
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ Pappos Τhanks !! και προς μεγαλη μου εκπληξη ειδα οτι εκει υπαρχει ενα μονιμος καθηγητης Ελληνας, οχι στο πεδιο που δουλευω εγω, αλλα ειναι απο οτι ειδα στο CV του παλιος αποφοιτος του ΤΕΙ μου χαχα!! Οποτε προσωπικα προτιμω να μην γραφω ποτε στο ΤΕΕ κ να με γδερνουν, το εαν γνωριζω ή οχι την ειδικοτητα φαινετε κ ευτυχως εξω δεν κολλανε σε ταμπελες ΑΕΙ/ΤΕΙ

 

@ Λαζαρος, οι αποψεις σου ειναι σεβαστες, αλλα sorry κιολας καιγεσαι παρα πολυ για θεματα τα οποια δεν θα επρεπε να σε αφορουν, οπως ειπες κ εσυ εχεις ΕΔ κ μπραβο σου, μηπως ομως τελικα εππιθυμεις την εξισωση με μεταπτυχιακο για να το βαλεις στην καρτα σου. Οσο για το ΤΕΕ ας μην μπουμε στην κουβεντα εαν εν ετη 2012 θα πρεπει να ελεγχει ολο το επαγγελμα του μηχανικου, μην ξεχνας οτι το 1920 κ το 2012 τα πανεπιστημιακα ιδρυματα εχουν εξελιχθει κ οι ειδικοτητες δεν ειναι 5 οπως παλια αλλα πολλες παραπανω, οποτε εγω προσωπικα το ΤΕΕ το βλεπω απλα ως συνδικαλισμο κ οχι ως επιστημονικη ενωση, ομοιως φυσικα κ την ΕΤΕΕΜ η οποια κ αυτη ειναι για κλωτσιες. Θα προτιμουσα ενα αγγλο-σαξωνικο συστημα αξιολογησης μηχανικων παρα αυτη την κωμωδια που εχουμε εδω.

Καταλαβαινεις οτι μπορω να παω σε αλλη χωρα κ να εχω ολα τα επαγγελματικα δικαιωματα τις ειδικοτητας μου, ενω στην ιδια μου την χωρα, εχοντας τελειωσει ενα δημοσιο κ οχι ιδιωτικο ιδρυμα δεν εχω τπτ, αυτο ειναι φιλε μου η ανωμαλια.

Επισης γνωριζεις οτι στο "ακριβο" και "πανεξυπνο" ΕΜΠ εκανα αιτηση για μετατπυχιακο κ η απαντηση ηταν αφου εισαι ΤΕΙ δεν γινετε, τωρα φυσικα τα σκεφτομαι κ γελαω γτ εντελει καλο μου εκανε.

ανθρωπους που εκπαιδευει το οποιδηποτε ελληνικο ιδρυμα δεν ειναι σε θεση να εξελιχθουν γτ δυστυχως η φιλοσοφια του ΕΜΠ ειναι 200 χρονια πισω, κ πιστεψε με επειδη ειδα κ το αντιστοιχο μεταπτυχιακο τους απο ενα φιλο που το εκανε σε πληροφορω οτι ηταν για τα σκουπιδια.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μηπως ομως τελικα εππιθυμεις την εξισωση με μεταπτυχιακο για να το βαλεις στην καρτα σου.

 

Επιθυμώ αυτά που σπούδασα και τίποτα περισσότερο .

 

Οσο για το ΤΕΕ ας μην μπουμε στην κουβεντα εαν εν ετη 2012 θα πρεπει να ελεγχει ολο το επαγγελμα του μηχανικου,

 

Αυτό όμως είναι και το επίσημο επιμελητήριο στην χώρα μας .Δεν έχουμε άλλο .Σωστό ή σκάρτο αυτό είναι .

 

Καταλαβαινεις οτι μπορω να παω σε αλλη χωρα κ να εχω ολα τα επαγγελματικα δικαιωματα τις ειδικοτητας μου, ενω στην ιδια μου την χωρα, εχοντας τελειωσει ενα δημοσιο κ οχι ιδιωτικο ιδρυμα δεν εχω τπτ, αυτο ειναι φιλε μου η ανωμαλια.

 

Γιατί ποιός έχει τελειώσει ιδιωτικό ? Κανένας εδώ μέσα δεν τελείωσε ιδιωτικό .

 

Επισης γνωριζεις οτι στο "ακριβο" και "πανεξυπνο" ΕΜΠ εκανα αιτηση για μετατπυχιακο κ η απαντηση ηταν αφου εισαι ΤΕΙ δεν γινετε, τωρα φυσικα τα σκεφτομαι κ γελαω γτ εντελει καλο μου εκανε.

 

Και στο Imperial να πήγαινες για μεταπτυχιακό πάλι δεν θα σε δεχόταν .Τα υψηλόβαθμα ιδρύματα του εξωτερικού στα μεταπτυχιακά τους θέλουν να προσέρχονται τελειόφοιτοι από BEng και όχι από BSc .Όπως κάνει και το ΕΜΠ .Δεν έχει λογική να σε δεχτούνε στο ΕΜΠ από την στιγμή που δεν αναγνωρίζουν το πρώτο τίτλο σου .

 

ανθρωπους που εκπαιδευει το οποιδηποτε ελληνικο ιδρυμα δεν ειναι σε θεση να εξελιχθουν γτ δυστυχως η φιλοσοφια του ΕΜΠ ειναι 200 χρονια πισω

 

Στο Imperial πάντως τους έχουν σε μεγαλύτερη εκτίμηση από κάποιους άλλους .

 

, κ πιστεψε με επειδη ειδα κ το αντιστοιχο μεταπτυχιακο τους απο ενα φιλο που το εκανε σε πληροφορω οτι ηταν για τα σκουπιδια.

 

Άποψη σου .Το Imperial πάντως άλλη γνώμη έχει όπως και τα περισσότερα υψηλόβαθμα ιδρύματα του εξωτερικού που το αναγνωρίσουν . Η αναγνώριση είναι η ουσία και όχι η δική μας κρίση .

Edited by IAN
Link to comment
Share on other sites

δεν προλαβα να απαντησω στο παρομοιο θεμα το πρωι γιατι κλειδωθηκε αλλα θεωρω οτι αυτο ειναι 99% ιδιο , δεν βλεπετε τι κανετε? για κατι τετοια μυαλα δεν προκεται ΠΟΤΕ να παμε μπροστα σαν λαος

εχω διαβασει τα μηνυματα ολονων και αναρωτιεμαι αν εμεις ειμαστε οι "σπουδαγμενοι" και μορφωμενοι φαντασου τι σκεφτονται οι "αλλοι"

αντι το θεμα να ειναι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σαν χωρα να ακολουθησουμε αυτο που ειναι σωστο και νομιμο και λογικο ως μελος της ΕΕ και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μια φορα να λειτουργησει κατι με λιγη λογικη καθεστε και μετρατε τα cm των ...πτυχιων σας

ναι ρε λαζαρε το καταλαβαμε μας εκανες copy&paste ολη την ευρωπαικη και ελληνικη νομοθεσια καθως και ολους τους κανονισμου του δοαταπ ,απτη στιγμη που οι διαδικασιες αυτη την στιγμη στην ελλαδα ερχονται σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με ολες τις ευρωπαικες και οχι μονο αυτο αλλα δεν υπαρχει αλλαγη τα τελευταια ουτε εγω-ξερω-ποσα-χρονια ,τα ΕΔ μοιραζονται με βαση το αρχικο πτυχιο και οχι καποιες εξετασεις/μεταπτυχιακο/εμπειρια/συνδυασμο αυτων οπως σε σοβαρες χωρες τι μας νοιαζει ολο το κατεβατο που βαζεις , δεν ειμαστε βουλη ταχα ειμαστε επιστημονες καλυτερα να μιλαμε με βαση την λογικη.... καλο ειναι να καταλαβεις οτι ,με το συμπαθιο κιολας, οταν κανεις τον δικηγορο ενος συστηματους(που βασιζεται σε λογικη ετους 1930) που αποδεδειγμενα ειναι λαθος εν ετει 2012 μην περιμενεις να σε παρουν στα σοβαρα ισα ισα γινεσαι γραφικος-κουραστικος

 

ναι ρε φιλε const/ή οποιος αλλος ,καταλαβαμε ξερεις τα παντα εχεις αποψη για ολα , εγω το εχω προτεινει στο παρελθον , οποιος τελιωσε σχολη κρατους ανατολικα της γερμανιας και βορεια της χωρας μας να σημαδευετε στο προσωπο προς συμμορφωσην και προειδοποιηση της κοινωνιας για το τι ατομο ειναι

καποτε θα καταλαβετε οτι οι ιδιοι βγαζουμε τα ματια μας γιατι σαν ποντικια κοιταμε ποιος θα εχει το κατι τις παραπανω και κανεις δεν ασχολειται με το τι δεν λειτουργει σε αυτη τη χωρα , και -κινδυνευοντας να χαλασω τα ονειρα σου- οπως πολυ καλα εχω ακουσει για διαφορες υποπτες ιστοριες απο βαλκανια/ιταλια/και αλλες χωρες , ετσι πολυ καλα ξερω απο πρωτο χερι απο τα ιδια τα παιδια που ηταν μπλεγμενα παρομοιες ιστοριες απο τις δικες μας σεβαστες σχολες ... ειτε αυτο λεγεται 300ευρω/μαθημα(ΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕ) ειτε αυτο λεγεται "τα δικα μας παιδια" απο τις γνωστες παραταξεις(ναι και εδω απο τα ιδια τα παιδια που τα κανανε τα ξερω).. επισης δεν υπαρχει και αι-βασιλης

οποιος εχει περασει καποια χρονια εξω ισως καταλαβει πως τα εννοω , δεν εχω διαθεση να "την πω" σε καποιον ουτε να προσβαλλω κανεναν γιατι πολυ απλα ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει την γνωμη του οσο λαθος ειτε σωστη μπορει να ειναι(ειτε μπορει πολυ απλα η δικια μου γνωμη να ειναι λαθος) , απλα ειναι κριμα και με ποναει να βλεπω μια μορφωμενη γενια επιστημονων να καθονται να μαλωνουν σαν μυγες πανω απο μια.... , αντι το θεμα μας να ειναι πως επιτελους θα καταφερουμε να εχουμε ενα συστημα που λειτουργει σχετικα καλα και δικαια, ενα μελλον,μια προοπτικη στην ερευνα σε αυτην την χωρα,ενα κατι ξερω γω που να σε κραταει να επιπλεεις,ξεκολληστε το μυαλο σας και σκεφτειτε ποσο αστειοι φαινομαστε μπροστα σε εναν γερμανο/γαλλο/κλπ , να μη μπορει καποιος να μπει μεταπτυχιακο λογω του οτι το βασικο του πτυχιο αντι για εμπ γραφει τει... ειμαστε σοβαροι?ακουμε τι λεμε?? λες και υπαρχουν πολιτες α/β/γ κατηγοριας..θεσμοι 0 λογικη 0 μονο τα συμφεροντα καθοριζουν το τι θα ισχυει σε αυτη τη χωρα

no hard feelings :)

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

@ Λαζαρε, καλο θα ηταν να μην μιλας εαν δεν γνωριζεις τι γινετε εξω, οσο για το Imperial κατι τετοιο που λες ειναι εντελως αστοχο οποτε αστο

Link to comment
Share on other sites

Pappos

 

Μία ερώτηση μόνο... Το Master ( το χαρτί... ) στο εξωτερικό ποιος το δίνει????? Τα πανεπιστήμια ή "διακήρυξη της Μπολόνιας" της λέσχης bilderberg???

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση μόνο... Το Master ( το χαρτί... ) στο εξωτερικό ποιος το δίνει????? Τα πανεπιστήμια ή "διακήρυξη της Μπολόνιας" της λέσχης bilderberg???

 

 

Το ΤΕΕ που το βλέπει σαν ξερολούκουμο...

 

Γιατί σε ενοχλεί που όλα τα πανεπιστήμια έγιναν 3+2 ???

 

Η λέσχη Bilderberg ξέρεις τι είναι ή το πετάς έτσι για να δείξεις ότι ξέρεις ξένες γλώσσες ???

 

Και τι σχέση έχει η λέσχη Bilderberg με το παραπάνω???

 

Ναρκωτικά παίρνετε ???

 

Δώστε και σε εμάς !!!

 

 

Το Master ( το χαρτί... )

 

Εγώ δεν μιλάω για το χαρτί...μιλάω για το Masters of the Universe !!!

 

Η αναγνώριση είναι η ουσία και όχι η δική μας κρίση .

 

Λάζαρε...κουκου-κουκου...οι Μηχανικοί ΤΕ αναγνωρίζονται σαν B.Sc. και μετά συνεχίζουν για M.Sc. Έχουν άνω των 300 ECTS στο σύνολο...και άνω των 5 ετών σπουδές...

 

Χαχαχαχαχαχα

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.