Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαγωγή στις διατάξεις περί ρύθμισης αυθαιρέτων


Recommended Posts

Ο Ν. 4014/2011 αναφέρει ότι δεν μπορώ να κάνω ¨τακτοποίηση¨ σε διατηρητέο μνημείο.

Αν η αυθαιρεσία έχει ολοκληρωθεί προ του χαρακτηρισμού μπορώ να κάνω ¨τακτοποίηση¨?

Για τους παραδοσιακούς οικισμούς το έχουν ξεκαθαρίσει με τον Ν. 4030/2011.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση χλομό να μπορείς να κάνεις, αλλά αφού το κήρυξαν διατηρητέο μετά την αυθαίρετη κατασκευή δεν είναι διατηρητέα και η αυθαιρεσία?

Και διατηρητέα αυθαιρεσία από κρατική αρχή είναι αυθαιρεσία?

 

(άτοπο ε?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου άτοπο αυτό που λες ειδικά αν σκεφτείς ότι πρόκειται για οικιστικό σύνολο το οποίο έχει χαρακτηριστεί ιστορικός τοπός και διατηρητέο μνημείο το 1971 και παραδοσιακός οικισμός το 1978. Τα περισσότερα από τα ακίνητα που μεταβιβάζονται είναι προϋφιστάμενα του 1955.

Θεωρητικά για τα προ του 1955 δεν υπάρχει πρόβλημα. Τι γίνεται όμως για τις περιόδους:

α) 1955 - 1971

β) 1971 - 1978

γ) 1978 μέχρι σήμερα

(θεωρώ ότι οι αυθαίρετες κατασκευές από το 1971 και μετά, δεν "τακτοποιούνται")

Link to comment
Share on other sites

didonis, σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Αναφέρομαι σε διάφορα ακίνητα, τα οποία ναι μεν είναι προ του 1955 (άρα νομίμως υφιστάμενα) αλλά μετά το 1948 έγιναν κάποιες προσθήκες χωρίς οικοδομική άδεια. ¨Κλείσιμο¨ κουζίνας που παλαιότερα ήταν υπαίθριες και κατασκευή μικρών αποχωρητηρίων (πολλά σπίτια δεν είχαν αποχωρητήριο μέχρι την δεκαετία του 1980).

Τα ακίνητα είναι εντός οικισμού (προϋφιστάμενου του 1923), ο οποίος χαρακτηρίστηκε Ιστορικός Τόπος και Διατηρητέο Μνημείο (στο σύνολό του) το 1971 και παραδοσιακός το 1978.

Από την στιγμή που δεν υπάγονται στις διατάξεις περί ρυθμίσεων αυθαιρέτων τα ακίνητα σε Διατηρητέο Μνημείο θεωρώ ότι οι αυθαιρεσίες μετά του 1971 δεν ¨τακτοποιούνται¨. Ναι μεν υπάρχει ¨τακτοποίηση¨ για τον Παραδοσιακό Οικισμό αλλά υπερισχύει η περίπτωση του Διατηρητέου Μνημείου.

Απλά, όπως έθεσες κι εσύ την απορία, πρόκειται για κατασκευές τις οποίες τις έχουν χαρακτηρίσει ¨Διατηρητέα Μνημεία¨ ως τμήμα οικιστικού συνόλου.

 

Έχω ακριβώς μια τέτοια περίπτωση και δεν ξέρω τι να κάνω.

Λέω (υποθετικά) στον πελάτη ότι, αυτά δεν είναι προ του 1955 άρα είναι αυθαίρετα και πρέπει να γίνει ¨τακτοποίηση¨ πρώτα?

Ακόμα και να το δεχτεί (αν και υποθέτω ότι μόλις του τα πω αυτά θα φύγει) δεν είμαι σίγουρος αν ¨τακτοποιούνται¨ τέτοιες κατασκευές.

Edited by yannisk72
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω το ερώτημα σου, δυστυχώς όμως κι εγώ δεν έχω απάντηση για περιοχές που έχουν χαρακτηριστεί.

Έχω ένα ανάλογο πρόβλημα για την πόλη της Κέρκυρας που είναι και αυτή (τμήμα της) με χαρακτηρισμό «πολιτιστικής κληρονομιάς» κλπ.

Νομίζω πως αν δεν έχει άλλος συνάδελφος κάποια συγκεκριμένη γνώση αντιμετώπισης του ζητήματος να ζητηθεί ερμηνευτικό από ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το ΥΠΕΚΑ τηλεφωνικώς αλλά μπήκα 20 λετπά στην αναμονή.

Έστειλα e-mail αλλά δεν νομίζω να πάρω απάντηση.

 

Είναι σημαντικό θέμα για το νησί (Σύμη) γιατί αφορά σε μεγάλο ποσοστό ακινήτων και διστυχώς κάποιοι άλλοι

συνάδελφοι που ασχολούνται με τέτοια θέματα το έχουν πάρει κάπως .... αψήφιστα.

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.