Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίπλοκη αναθεώρηση.


petsagouris

Recommended Posts

Χαίρεται, πρώτο πόστ και κόκκαλο.

 

Μιλάω για ένα οικόπεδο το οποίο έχει άδεια για "Ξενοδοχείο Β' κατηγορίας επιπλωμένων διαμερισμάτων".

Η άδεια είναι απο το 2005 και είναι εν ισχύ.

 

Οι εργασίες είχαν ξεκινήσει και είχε ολοκληρωθεί τμήμα του ενός απο τα δύο κτίρια που προέβλεπε η άδεια.

Το τμήμα του σκελετού που έχει ολοκληρωθεί διαιρείται με σεισμικό αρμό.

 

Όμως το οικόπεδο το αγόρασε η εταιρία μου και τώρα πρέπει να αλλάξει η χρήση και αρχιτεκτονική μελέτη

για εμπορικούς λόγους και να γίνουν κατοικίες. Επίσης ενα κομμάτι του σκελετού πρέπει να απομακρυνθεί

αφού δεν είναι κατάλληλο για την χρήση που θέλουμε να έχει το κτίριο.

 

Επίσης ο επιβλέποντας μηχανικός του έργου, δυστυχώς, πέθανε.

 

Απο ότι έχω καταλάβει πρέπει να γίνουν:

 

- Αλλαγή ιδιοκτήτη

- Αλλαγή επιβλέποντα

- Αλλαγή χρήσης

- Αναθεώρηση αρχιτεκτονικής μελέτης

 

Απλώς δεν ξέρω πως μπορώ να τα συνδυάσω όλα αυτά σε μια αίτηση για αναθεώρηση.

 

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την αλλαγή επιβλέποντα λόγω θανάτου;

 

Πως θα βγάλω τις αμοιβές μου; (δηλαδή πως θα ξέρω αν και τι ποσό έχει ήδη καταβληθεί;)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά συνδυάζονται όλα μαζί . Ξεκίνα από την πολεδομία που υπάγεται το έργο σου και ρώτα τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την αλλαγή επιβλέποντα λόγω θανάτου. Λογικά θα ζητήσουν μόνο το πιστοποιητικό θανάτου του και θα αναλάβεις εσύ όλη την ευθύνη για ότι έχει γίνει . Πάντως αυτοί είναι οι μόνοι αρμόδιοι .

Τώρα για το τι έχει πληρωθεί από επιβλέψεις ... πάλι η απάντηση είναι πολεδομία και συγκεκριμένα αρχείο . Ζητάς τον φάκελο και βλέπεις από τα παράβολα τι έχει πληρωθεί .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.