Μετάβαση στο περιεχόμενο

αδεια αποπερατωσης


Recommended Posts

έχω ενα διαμέρισμα που εγινε διακοπή εργασιων ενω ανακαινιζοταν εδω και 4 χρόνια. Αδεια νομιμοποιησης δεν καταφερα να βγάλω γιατι υπάρχουν αυθαιρετες κατασκευες στην υπόλοιπη πολυκατοικία και δεν μου την εδιναν απο την πολεοδομία λογω του οτι πρέπει να ειναι το κτιριο "νομιμο" συμφωνα με το 22 ΓΟΚ. Μπηκα στον 4014, περαιωσα τα παντα σχετικα με το συγκεκριμένο διαμέρισμα και θέλω να βγάλω αδεια αποπερατωσης -επισκευων με το αρθρο 24 &17 του Ν. 4014, το οποιο αναφέρει οτι "κατα παρεκκλιση ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΔΙΑΤΑΞΗ, επιτρέπονται εργασίες αποπεράτωσης για οσους ενταχθουν στον νομο" Η πολεοδομία ομως πάλι αρχισε να μου μασάει οτι τα κοινοχρηστα της πολυκατοικίας σε άλλο οροφο, οχι τον δικό μου δεν έχουν τακτοποιηθεί και πρεπει να προηγηθεί αυτό που βέβαια απαιτεί συναίνεση που δεν δίδεται. Και ερωτώ είναι δυνατό να ισχυει αυτό? Αν ηταν ετσι η συγκεκριμένη διάταξη δεν έχει νοημα, θα συνέχιζε να υπάρχει μονο η δυνάτοτητα αδειας νομιμοποιησης και αδεια εργασιων βασει του αρθρου 22 ΓΟΚ. Ο νέος νομος θεωρω οτι διαχωρίζει αυτο ακριβώς οτι η καθε αυτοτελής ιδιοκτησια κρίνεται χωριστά.

Ποια η απόψη σας? σας εχει τυχει κάτι ανάλογο?

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια αποπεράτωσης μπορεί να δοθεί για την "ιδιοκτησία" που θα ενταχθεί στον νόμο.

Δεν έχει να κάνει με κοινόχρηστους χώρους ή με άλλες ιδιοκτησίες.

Αυτό που επικαλούνται ζήτησε να στο δώσουν γραπτά. Στη χειρότερη περίπτωση ζήτησε να απευθύνουν ερώτημα στο υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ετσι απαίτησα και εγώ γιατί νομίζω οτι είναι ξεκαθαρο από το νόμο και ηθελα να το επιβεβαιωσω και με αλλους. Νομιζω οτι η αρνηση ηταν προσχηματική για οποιους λόγους μπορεί ο καθενας να φανταστεί και μάλλον θα πρέπει να ζητήσω πολύ εντονα να γινει ερωτημα γιατι αλλιως δεν θα ξεμπερδεψω

Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη ότι η ορθή διαδικασία της πολεοδομίας σου (ακόμη και αν υποθέσουμε ότι το κλιμ/σιο είναι αυθαίρετο) είναι η εξής:

ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ

1. εσένα να σου δώσουν την ο. άδεια αποπεράτωσης και

2. παράλληλα να συντάξουν έκθεση αυθαιρέτου για το κλιμ/σιο ή για οτιδήποτε αφορά αυθαίρετη κατασκευή στην πολυκατοικία σου

 

Αυτά προβλέπονται για τα συνιδιόκτητα (άν ήταν ιδιόκτητο ναι ΠΙΘΑΝΑ να έχουν και δίκαιο εν μέρει ή έστω και ενδοιασμούς-τώρα όμως είναι σαφής η νομοθεσία επ' αυτού και αυτό πρέπει να τους το τονίσεις)

 

 

υ.γ αυτό πρέπει να έχουν υπόψη τους και οι συνάδελφοι μηχανικοί, σε τυχόν μελλοντικά προβλήματα από κοινόχρηστα που πιθανά να προκύψουν σε διάφορες πολεοδομίες

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.