Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογές στη θέρμανση


Recommended Posts

Καλησπέρα σας !!!

Ψάχνοντας στο internet για εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης ,ανακάλυψα το site σας …..

 

Επί το έργον λοιπόν:

Διαθέτω ιδιόκτητη ισόγεια κατοικία 80 τ μ .

Η κατασκευή της είναι πέτρινη (πάχος τοίχου 60 εκατοστά) .Είναι αρκετά καλά μονωμένη με αλουμινένια πορτοπαράθυρα και σκεπασμένη με κεραμίδια.

Είναι αρκετά ζεστό σπίτι .

Χαρακτηριστικά σας αναφέρω ότι το φετινό χειμώνα το βγάλαμε ΜΟΝΟ με τζάκι .....( το καλοριφέρ το ανάψαμε μόνο πέντε ημέρες)

Σκοπεύω να καταργήσω τελείως τον καυστήρα πετρελαίου του καλοριφερ , και το τζάκι να το υπολειτουργήσω.

 

Και κύρια πηγή θέρμανσης θα είναι μία σόμπα- καλοριφέρ η οποία θα είναι συνδεδεμένη με τα σώματα καλοριφέρ.

 

Ποια είναι η γνώμη σας ?

Ποια τα υπέρ και πια τα κατά μιας τέτοιας λύσης?

Link to comment
Share on other sites

πάντως, η καύση ξύλου ως βασική μέθοδος θέρμανσης είναι πάρα πολύ προβληματική...

 

πολλοί ρύποι και σαν υλικό δεν φτάνει για όλους!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως, η καύση ξύλου ως βασική μέθοδος θέρμανσης είναι πάρα πολύ προβληματική...

 

πολλοί ρύποι και σαν υλικό δεν φτάνει για όλους!!

 

Συμφωνώ , αλλά είιμαι κοντά στη ......πηγή , .δηλαδή σε χωριό οπότε αυτό δεν είναι μεγάλο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικη θερμανση δεν ειναι αφου ηδη καις ξυλο.. μονοδρομο το ξυλο σκεφτεσαι να κανεις. 5 μερες μονον πετρελαιο δεν ειναι κατι τραγικο. Αν το τζακι σου ειναι απλο αναβαθμισε το και βαλε σομπα πελετ ας πουμε, αλλα μην καταργησεις τελειως τον καυστηρα ας υπαρχει. Κ κλιματιστικο δοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου είναι αν μία σόμπα καλοριφερ συνδεδεμένη μετο δίκτυο του καλοριφερ ...θα κάνει την δουλειά.Αν θα έχει καλή απόδοση

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελεις να κανεις, το εχω δει σε σπιτι με παρομοια τετραγωνικα και ειναι οντως λειτουργικο. Το θεμα ειναι να βρεις ομως εμπειρο εγκαταστατη γιατι η θερμοκρασια δεν ελεγχεται ευκολα με το ξυλο και μπορει να εχεις ζημιες στο δικτυο σου. Πιο καθαρη και ευκολη στο γεμισμα λυση το αντιστοιχο συστημα με πελλετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα εχει αν συνδεθει σωστα κτλ, πρωτο μελλημα ειναι τα ξερα ξυλα, διαφορετικα ετοιμασου να καθαριζεις πισσες. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι λαθος να επιμενουμε σε εναν τυπο θερμανσης, ειναι τοσο ρευστα ολα που καλο ειναι να γινονται με τ μαλακο και με μετρο οι αλλαγες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος 70τμ σε πολυκατοικία 20 συνολικά διαμερισμάτων.

Σε πρόσφατη συνέλευση των ιδιοκτητών πάρθηκε απόφαση παύσης λειτουργίας του καυστήρα πετρελαίου που είχαμε και αυτονόμηση των διαμερισμάτων.

 

Το διαμέρισμά μου είναι ΝΑ με σχετικά καλή μόνωση (έτσι πιστεύω αλλά μπορεί να θέλει βελτίωση) χωρίς όμως να το βλέπει αρκετά ο ήλιος λόγο του ότι είναι στον 1ο όροφο και εμποδίζουν γειτονικές πολυκατοικίες.

 

Η αλήθεια είναι ότι έχω ψάξει σχεδόν τα πάντα όσον αφορά τα πέλλετ , την υπέρυθρη, φυσικό αέριο και την τοποθέτηση αιρ κοντίσιον.αλλά αντί να βλέπω κάποιο φως στο τούνελ όλο και περισσότερο σκοτάδι αντικρίζω.

 

Θα ήθελα λοιπόν αν είναι δυνατόν να μου πείτε αν ήσασταν στη θέση μου πιο από όλους τους τρόπους που προσφέρει η αγορά θα διαλέγατε για να θερμάνετε αυτό το σπίτι και επίσης η <<μελέτη>> που κάνει ο όποιος πωλητής της όποιας εταιρείας που εμπορεύεται το οποιοδήποτε σύστημα θέρμανσης είναι αρκετή ή θα πρέπει να καλέσω ένα Μηχανολόγο Μηχανικό για αυτοψία ώστε αυτός να μου προτείνει το καταλληλότερο τρόπο θέρμανσης;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λοιπόν αν είναι δυνατόν να μου πείτε αν ήσασταν στη θέση μου πιο από όλους τους τρόπους που προσφέρει η αγορά θα διαλέγατε.......

Φυσικό αέριο με αντιστάθμιση και λέβητα συμπυκνωμάτων.

Αν έχεις πιλοτή αμωνοτη τότε οπωσδήποτε μόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικό αέριο με αντιστάθμιση και λέβητα συμπυκνωμάτων.

Αν έχεις πιλοτή αμωνοτη τότε οπωσδήποτε μόνωση.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας.

 

Πιλοτή δεν έχω. Έχω όμως ένα μαγαζί από κάτω ύψους 6 μέτρων που γύρο γύρο είναι όλο τζαμαρία και έχει να ενοικιαστεί κοντά στα 3 χρόνια.

Το πάτωμά μου όπως καταλαβαίνετε είναι σχετικά κρύο. Υπάρχει κάποιος τρόπος μόνωσης σε αυτή την περίπτωση;

Το παραπάνω σύστημα που μου προτείνετε τι κόστος έχει περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.