Μετάβαση στο περιεχόμενο

EC 2 και EC8 στο Stereostatika


rouf1o

Recommended Posts

Συνάδελφοι πριν λίγους μήνες κατέβασα τη δοκιμαστική έκδοση του pisuite. Δεδομένου ότι έχω μια παλιά έκδοση των stereostatika μπορώ να πω ότι δεν αλλάξανε και πολλά πράγματα στο πρόγραμμα.

Πιστεύω ότι η επίλυση είναι 100% ίδια. Επίσης το θέμα με τους ευρωκώδικες είναι πραγματικά μια προσθήκη για 2-3 ελέγχους περί κανονικότητας ή στρεπτικής ευαισθησίας, μετά υπολογίζεται το q κατα χ και το q κατά ψ και επιλέγεται το μικρότερο σε όλη τη μελέτη. Δεν ξέρω πόσο σωστό είναι αυτό. Είναι μια προσέγγιση υπερ της ασφαλείας βέβαια αλλά δεν ξέρω αν επιτρέπεται.

Κατά τα άλλα το πρόγραμμα έχει πολλά θετικά όπως:

Γρήγορη μόρφωση φορέα, πολύ καλό σχεδιαστικό για εκτυπώσεις, γρήγορη παραγωγή τεύχους, σύνδεση με Etabs.

Το τελευταίο θεωρώ ότι είναι και το προτέρημα υπό την έννοια ότι αφού μορφωθεί ο φορέας και επιβληθούν τα φορτία (πολύ εύκολα, όχι όμως εύκολα εποπτεύσιμα στα φορτία αφού πρέπει να τα δεις ένα ένα, αν κάνω λάθος διορθώστε με) τότε γίνεται εξαγωγή στο etabs και η ανάλυση εκεί.

Τα αποτελέσματα της ανάλυσης περνάνε αυτούσια στο πρόγραμμα και γίνεται διαστασιολόγηση. Το έλεγξα και πράγματι φαίνεται να δουλεύει καλά. Φυσικά μπορεί να γίνει design και στο etabs το οποίο πλέον κάνει και ικανοτικό.

Θεωρώ πάντως ότι δεν έχει αλλάξει ουσιαστικά το πρόγραμμα από το 2008-2009 που το πήρα εγώ, σαν πρόγραμμα, σαν πυρήνας κτλ. Όποιος έχει αντίθετη άποψη ας επιχειρηματολογήσει.

Εν κατακλείδι θεωρώ καλό το πρόγραμμα για κατασκευές στην ελληνική πραγματικότητα (ειδικά για χαμηλά κτήρια 1-2-3 ορόφων με ΕΑΚ-ΕΚΩΣ αλλά με έντονο προβληματισμό για EC) πάντα με δεξί χέρι για έλεγχο κάποιο etabs ή αντίστοιχο πρόγραμμα.

Πάντως σε σχέση με το scada και το scada pro που χρησιμοποιώ τα stereostatika πάντα βγάζαν μικρότερη θεμελίωση, κατά τα άλλα παρόμοια αποτελέσματα.

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα εχουμε ξαναγραψει. Το πρόγραμμα εχει απιστευτη ευκολια για να στησεις το φορεα, εχει και πολυ ωραια και ψαρωτικα γραφικα, που ειδικα οταν ειχε βγει το εκαναν να φανταζει φοβερο.

 

Το προβλημα ειναι οτι πρακτικα δεν εξελισσεται. το εχω απο το 2007 και μεχρι σημερα οι αλλαγες - προσθηκες - αναβαθμισεις κλπ ειναι ελαχιστεςκαι κυριως γραφικες. Βγαλαν τωρα και κατι πεπερασμενα, για να χουμε να λεμε....

 

Τα περι ευρωκωδικων τα ειπαμε, τα αναλυσαμε, τα πληρωσαμε..... Στην υγεια μας

 

Ετσι κ αλλιως μεχρι να γινουν υποχρεωτικοι οι ΕΚ στην μπανανια μας για σχεδιασμο, θα εχει βγει νεος κανονισμος και θα πηγαινουμε για αλλα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Χριστός Ανέστη. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος πού ορίζω από ποια στάθμη και άνω θα έχω σεισμό στο πρόγραμμα? Δε νομίζω ότι θεωρείται αυτονόητο ότι το υπόγειο δεν συμμετέχει γιατί αν δεν έχω τοιχεία ή επιλέξω στις επιλογές του επιλύτη ελεύθερες τις δεσμεύσεις για το υπόγειο τότε ταλαντώνεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.