Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενα σχέδια για τακτοποίηση αυθαιρέτου χωρίς ο.α., εκτός σχεδίου


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα, τοπογραφικό για ολόκληρο το "οικόπεδο" και επίσης διάγραμμα κάλυψης με "όλα μέσα".

Σκέψου πολύ τι αμοιβή αποτύπωσης και τοπογραφικού θα βάλεις στο σύστημα του ΤΕΕ......

Στο Δ.Κ. δεν χρειάζονται και οι αποστάσεις των υπόλοιπων κατοικιών του γηπέδου εκτός από αυτή του πελάτη μου-έτσι δεν είναι;

Γνωρίζεις πως εισάγουμε τιμή στο σύστημα αμοιβών για το Δ.Κ.;

Link to comment
Share on other sites

Στο ΔΚ πρέπει να φαίνονται όλα τα κτίρια (περίγραμμα καθενός και αποστάσεις από τα όρια κ.λπ).

Μου φαίνεται ότι, το σύστημα αμοιβών δεν έχει αμοιβή ξεχωριστά για ΔΚ, μόνο αρχιτεκτονικά - αποτύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα γιατί κάποιοι συνάδελφοι μιλάνε για "τύπου" ΔΚ στο οποίο αποτυπώνεις μόνο το περίγραμμα και τα όρια που αφορούν την ιδιοκτησία του πελάτη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περίπτωση δική μου πελάτης μου έχει 7 στρέμματα εκτός σχεδίου με 3 αυθαίρετα κτίσματα χωρίς Οικοδομική Άδεια.

 

Τι γίνεται όμως!!

 

Μου παρουσίασε 7 διαφορετικά συμβόλαια του 1 στρέμματος.

 

Τα αυθαίρετα κτίσματα όμως βρίσκονται ακανόνιστα μέσα στα στρέμματα αυτά με τα 2 από αυτά να βρίσκονται πάνω στα όρια των 7 λωρίδων του 1 στρέμματος.

 

Στην αρχή (πριν δω τα συμβόλαια) σκέφθηκα ένα φάκελο μια αίτηση.

 

Όταν διάβασα τα συμβόλαια σκέφθηκα 3 φακέλους ως 3 ιδιοκτησίες και μόλις σχεδίασα το εξαρτημένο τοπογραφικό αντιλήφθηκα πως 2 εκ των 3 αυθαιρέτων βρίσκονται πάνω στα όρια των λωρίδων διαχωρισμού των 7 στρεμμάτων!

 

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

 

Σκέφθηκα να τα δηλώσω με ποσοστά και τ.μ. που κόβει η κάθε λωρίδα αλλά έτσι αυξάνονται οι φάκελοι και δεν ξέρω αν είναι σωστό να κόβουμε ιδιοκτησίες μιας και ουσιαστικά ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Τα 7 διαφορετικά συμβόλαια αναφέρουν τον ίδιο ακριβώς ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι Ιάσονα, ο ίδιος ιδιοκτήτης είναι, απλά τα 7 στρέμματα τα έσπασε σε 7 διαφορετικά συμβόλαια....

 

Με αποτέλεσμα να μην είναι ένα συμβόλαιο που να περιλαμβάνει τα 7 στρέμματα αλλά 7 διαφορετικά συμβόλαια του 1ος στρέμματος....

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Το αγροτεμάχιο των 7 στρεμμάτων "πολεοδομικά" θεωρείται ως ενιαίο, αφού είναι ενός ιδιοκτήτη.

Άρα έχεις ένα τοπογραφικό (με ΕΓΣΑ '87) για το ενιαίο αγροτεμάχιο.

Υποθέτω ότι, συστάσεις ιδιοκτησίας στα ακίνητα δεν υπάρχουν κι όλα ανήκουν στον ένα ιδιοκτήτη.

Θα ήθελα να ξέρω (από περιέργεια) τι και πως το δηλώνει στο Ε9 του.....

Οπότε μπορείς να υποβάλλεις, είτε 3 δηλώσεις (μια για κάθε αυτόνομη κατοικία - το ορθότερο) ή ακόμα και 1 δήλωση (όλα μαζί).

Σε όλες βάζεις το ίδιο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Ιάσονα και σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου, απλά η απορία μου είναι τι γίνεται με τις αυτόνομες κατοικίες που βρίσκονται ανάμεσα στα όρια 2 στρεμμάτων απο τα 7. Δηλαδή είναι 1 κατοικία που πατάει πάνω στα όρια της λωρίδας που χωρίζει τα 2 στρέμματα.

 

Έχω συντάξει σχεδιάσει τοπογραφικό διάγραμμα κάλυψης με ΕΓΣΑ '87 και αποτύπωσα τα όρια και των 7 στρεμμάτων και τα 3 ακίνητα που βρίσκονται μέσα σε αυτά.

 

Στο κτηματολόγιο που κατέθεσε τα τοπογραφικά, τις 2 ακίνητες ιδιοκτησίες του, τις χώρισαν αυθαίρετα όπου έκοβε το όριο επαφής των 2 στρεμμάτων. Αλλά αν συνετιστώ με την άποψη αυτή θα πρέπει να συντάξω 5 φακέλους και όχι 3.

 

Το σίγουρο είναι πάντως πως δεν θα συντάξω έναν φάκελο.

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.