Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαραίτητα έγγραφα για σύνδεση ΦΒ 10 kW


dioannidis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλο το forum.

 

Είμαι Φυσικός-Ραδιοηλεκτρολόγος και εργάζομει ως Ηλεκτρολόγος Μηχανίκος σε μια Ελληνική πολυεθνική εταιρεία.

 

Έχω τοποθετήσει σε δύο στέγες, δύο ΦΒ 10kW. Είμαι στην φάση σύνδεσης με την ΔΕΗ.

Πέρα από τα μονογραμμικα (όλου του ΦΒ & AC/DC), τι άλλα χαρτιά πρέπει να προσκομίσω-συντάξω ώστε να είμαι έτοιμος όταν πάω στην ΔΕΗ;

 

Στην ΔΕΗ άλλαξαν οι υπεύθυνες δηλώσεις τοθ εγκαταστάτη;

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

τα γραφει πανω στην αιτηση της ΔΕΗ

 

Ναι η ΥΔΕ εχει αλλαξει, αλλα αυτη την προσκομιζεις στη φαση της συνδεσης, μη σε απασχολει απο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται σε περίπτωση κατάθεσης αρχικού φακέλου στην ΔΕΗ για φωτοβολταϊκό που θα γίνει από τον ιδιοκτήτη διαμερίσματος σε πολυκατοικία (ρετιρέ) τα οποία θα εγκατασταθούν σε στέγαστρα και τα οποία έχουν μπει στην διαδικασία τακτοποίησης? Σαν τίτλος κυριότητας τι προσκομίζεται στην ΔΕΗ αφού τα στέγαστρα είναι στην ουσία ακόμα παράνομα και συνεπώς σε χαρτιά στο υποθηκοφυλακείο-πολεοδομία δεν υπάρχουν καν. Πρέπει να τακτοποιηθούν πρώτα και μετά να κατατεθεί ο αρχικός φάκελος?

Link to comment
Share on other sites

Στις συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις στο site της ΔΕΗ θα βρεις την απάντηση που ψάχνεις.

 

Έχει αλλάξει η Υ/Δ (θα την βρεις και αυτή στο site της ΔΕΗ) και πλέον διακρίνει περιπτώσεις για το αν το κτίριο υφίσταται νόμιμα ή αν έχει υπαχθεί στον νόμο για τις νομιμοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

@billllll Στις συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις δεν αναφέρει πιο έγγραφο προσκομίζεις όταν το στέγαστρο δεν έχει τακτοποιηθεί ακόμα. Συνεπώς αρκεί ή βεβαίωση έναρξης διαδικασίας τακτοποίησης από τον αρμόδιο μηχανικό? Τι μπερδέματα είναι αυτά ρε παιδί μου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην περίπτωση αυθαιρέτου χρειάζεται βεβαίωση από τη πολεοδομία που συντάσσεται ειδικά για τη ΔΕΗ-φωτοβολταϊκά. Πλέον έχει σταλεί εγκύκλιος για αυτό στις πολεοδομίες. Μία ερώτηση: Οικοδομική άδεια είναι υποχρεωτικό να κατατεθεί κατά την πρώτη αίτηση στη ΔΕΗ για 10kW μιας και η αίτηση της ΔΕΗ δεν την αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.