Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνώμες για εξοπλισμό Φ/Β 10KW σε στέγη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω αποφασίσει να εγκαταστήσω Φ/Β στη στέγη μου (τετράρηχτη με αρκετά σπασίματα και κλίση περίπου 23ο). Στη Νότια πλευρά χωρούν max 28 panels (ίσως και 25 για να αποφύγω πιθανές σκιάσεις) και τα υπόλοιπα θα τοποθετηθούν προς τη δύση. Θα ήθελα κάποιες γνώμες σχετικά με τα παρακάτω:

 

1. Τα panels που μου έχουν προταθεί είναι των εταιρειών LG (260W), LUXOR (240W), REC (240W), YINGLI (Panda 265W) και SUNWORX 250W). Oι τιμές των 4 πρώτων είναι σχετικά κοντά ενώ του τελευταίου ξεφεύγει λίγο. Υπάρχει κατά τη γνώμη σας λόγος να προτιμήσω κάποια από αυτές; Είναι κάποιο panel πιο αποδοτικό;

 

2.Ανάμεσα στους Inverters Kostal 10.1 και SMA 10000, ποιόν να διαλέξω (Η διαφορά τους έχει να κάνει μόνο με τον αριθμό των strings);

 

3. Η συνολική απόδοση επηρεάζεται από τον αριθμό (κατανομή) των panels ανά string; Είναι ανεκτό κάποιο string να έχει 1 ή 2 ή 3 panels περισσότερα από κάποιο άλλο;

 

4. Οι ρυθμίσεις του inverter (ώστε να επιτευχθεί η μέγιστη απόδοση) είναι πολύπλοκες και απαιτούν έμπειρο μηχανικό ή είναι "τυφλοσούρτης" και μπορώ να εμπιστευτώ κάποιον χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η προσφορά που έχω για τα sunworx είναι 2.000-3.000€ ακριβότερη. Αξίζει;

 

Τα mono τα προτιμάμε λόγω έλλειψης χώρου ή είναι και πιο παραγωγικά (περισσότερες KWh/έτος);

Edited by Ανδρέας72
Link to comment
Share on other sites

Τα mono τα προτιμάμε λόγω έλλειψης χώρου ή είναι και πιο παραγωγικά (περισσότερες KWh/έτος);

 

Τα mono έχουν ακριβώς την ίδια απόδοση σε Kwh/Kw με τα poly, το πλεονέκτημα τους είναι η λίγο καλύτερη απόδοση ανά m2 ,που σημαίνει οτι χρειάζεσαι λιγότερη επιφάνεια εγκατάστασης.

Edited by colin
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ζήτησα στις προσφορές να μου βάλουν τον SMA. Σχετικά με τα panels είμαι ανάμεσα στα REC 240W και LG 260W (περίπου 500€ ακριβότερα τα LG). Για την ώρα κλίνω προς τα LG για να αποφύγω (λόγω λιγότερων κομματιών) κάποια σημεία με πιθανή σκίαση κατά τις πρώτες 1-2 ώρες της ημέρας και να μη χρειαστεί να επιλέξω inverter solaredge.

 

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτά τα panels;

Link to comment
Share on other sites

Σαν όνομα ΟΚ, σαν αντοχή ΟΚ, σαν απόδοση ΟΚ... Τίποτε το ξεχωριστό, ένα καλό πανέλο, όπως πολλά άλλα. Καλό και σε τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαμε να κάνουμε μελέτες και στο πόδι?

Δίχως αυτοψία, δίχως σκαρίφημα?

 

Ωραίοι μηχανικοί!

 

Ανδρέα, αν πραγματικά θέλεις τα λεφτά που θα δώσεις (που είναι της τάξεως των 23-25.000€) δώσε και 500-1.000€ σε ένα Μηχανικό που ξέρει να σου κάνει τη μελέτη εφαρμογής.

 

Γιατί ειλικρινά δεν ξέρω πως θα χωρέσεις 25 τμχ των 260W σε ένα string ή αν το χωρίσεις στα δύο τι απόδοση θα έχεις.

 

Μελέτη εφαρμογής και όχι λόγια του αέρα. Μηχανικοί είμαστε όλοι μας και εμείς πρέπει να δείχνουμε το σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.