Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει κάποιος MICE CEng στη Θεσ/νίκη?


Recommended Posts

Ετοιμάζω την αίτηση μου για το ICE και θέλω κάποιο συνάδελφο στη Θεσ/νικη για να βεβαιώσει το γνήσιο των εγγράφων που θα στείλω σκαναρισμένα (απαίτηση του ICE, γαρ)

 

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα, θα κεράσω και καφέ...

 

Topap

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να το διατυπώσω αλλιως... Υπάρχει κάποιος CEng MICE στο forum που θα μπορούσε να με βοηθήσει με το να μου δώσει κάποιες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά τι έγινε topap? Έγινες Ceng MICE?

Έψαξα λίγο την αίτηση για MIstruCE σήμερα και κόλλησα στην αρχή. Ζητάει 3 (!) υπογραφές από Members εκ των οποίων ο ένας να είναι Fellow Member!!

Τελικά είχατε δίκιο! Είναι πρακτικά αδύνατο να γίνεις μέλος από Ελλάδα, εκτός αν είσαι υπερβολικά τυχερός...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

Όχι ακόμα. Έχω την αίτηση και την πιλατεύω, πρέπει να στρώσω τον κ*λο μου κάτω και να συμπληρώσω το DPR και το DAP. Τα υπόλοιπα τα έχω έτοιμα.
Για τις υπογραφές μη φοβάσαι, αυτό είναι το λιγότερο. Μπορείς να βρεις τους representatives του IStructE στην Ελλάδα και θα σε βοηθήσουν.  Το θέμα είναι με την ολοήμερη εξέταση που έχει το IStructE. Εκτός και αν πας μέσω European Directive Route.

Αλλά θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις το ICE και όχι το IStructE. Προσωπική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος κάποτε μου είχε πει για μια προθεσμία τον Αύγουστο....(και μάλιστα μου είχε πει ότι δεν είναι καθόλου μακριά ο Αύγουστος... :))

Ψάχνοντας όμως στο site του ICE και του IstructCE δεν βρίσκω τίποτα.....Ξέρεις κάτι?

Και εγώ έχω τσεκάρει ότι είναι πιο εύκολο το ICE. Γιατί να ΜΗΝ πάω μέσω European Route?? Δεν το βλέπω λογικό να πάω αλλιώς!! Μας θεωρούν ήδη eligible για Ceng (έχει ένα σχετικό τεστ στην ιστοσελίδα που βάζεις το ίδρυμα που τελειώσεις και σου λέει την επιλεξιμότητά σου...)

Κάτι άλλο: Δεν βγάζω άκρη με τα fees...Τι είδους fees θέλει τελικά?

Επίσης, έχεις συμπληρώσει την αίτηση? (ICE3136). Μου φαίνονται όλα υποκειμενικά!! Έκθεση γράφεις??  

 

ΥΓ: Σημαντική ενημέρωση: Στο ICE θέλει optional μια συστατική από άλλον professional engineer (από οποιοδήποτε professional body!), ενώ στο IstructCE απ' όσο κατάλαβα θέλει υποχρεωτικά 3 συστάσεις από MIstructCE εκ των οποίων ο ένας fellow!  Η διαφορά είναι προφανής και είναι σημαντική.....

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Τις ημερομηνίες για την αίτηση στο ICE μπορείς να τις δεις από εδώ. Ο weegie σου είχε πει για το IStructE, ημερομηνία για το PRI 1η Σεπτεμβρίου εδώ.

Edited by Alex99
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.