Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκαταβολή αμοιβής & οι διάφορες εισφορές


Recommended Posts

Το ερώτημά μου είναι το εξής: έστω ότι παίρνω προκαταβολή από έναν πελάτη, για να ξεκινήσω μια δουλειά. Αν θέλω να είμαι απόλυτα νόμιμη και να του κόψω κανονικά δελτίο για προκαταβολή αμοιβής, πρέπει να πληρώσω και ΦΕΜ, σωστά? και κατάθεση στην ΕΤΕ? και φυσικά ΦΠΑ. τι χρονικό περιθώριο έχω να τα κάνω όλα αυτά από τη στιγμή που υπογράφω το δελτίο παροχής? έχω τίποτα άλλες εισφορές που πρέπει να πληρώσω εκείνη τη χρονική στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ κόβω απλή απόδειξη είσπραξης

που γράφει προκαταβολή για το έργο τάδε

και στο τέλος μια και έξω όλο το ποσό

Link to comment
Share on other sites

myri, η απόδειξη που κόβεις είναι τρυπημένη? σε δύο περιπτώσεις έκοψα από το μπλοκάκι μου δελτίο παροχής και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω? να κανω κατάθεση στην Τράπεζα? και ΦΕΜ? και ΤΣΜΕΔΕ κλπ στην Τράπεζα? ή να το αφήσω έτσι και να τα κάνω όλα μαζί στο τέλος?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι τρυπημένη (μπλόκ αποδέιξεων είσπραξης μάρκα πχ Τυποτραστ 228)

μπορεί να είναι και σε απλό χαρτί όπου γράφεις αναλυτικά το έργο, τη σύμβαση που έκανες, περιγράφεις τη διαδικασία πχ οτι δεν έλαβες ΦΠΑ για το ποσό της προκαταβολής κλπ

 

αν βρώ κάποιο προτυπο θα το αναρτήσω

-------------

τώρα γενικά όταν κόβεις δελτίο παροχής συνοπτικά

1) δεν έχει σχέση με την Εθνική Τράπεζα

κατάθεση στην Εθνική κάνεις όταν πρόκειται για αμοιβή οικοδομικής άδειας που κατατίθεται στην Πολεοδομία μετά από την εγκριση του ΤΕΕ http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/amoibes

 

2) ΦΕΜ καταθέτεις επίσης εφόσον προκειται για οικοδομική άδεια

είναι το 10% της αμοιβής σου γενικά ή το 4% για αμοιβή Τοπογραφικού

 

όταν κόβεις απόδειξη χωρίς να βγάζεις οικοδομική άδεια

τότε (οι γνώμες διίστανται)

σύμφωνα με την εφορία μου δε χρειάζεται να πληρώσω ΦΕΜ

ο TheoTDM900 θεωρεί πως πρέπει να πληρώσουμε ΦΕΜ

 

3)ΤΣΜΕΔΕ επίσης καταθέτεις εφόσον προκειται για οικοδομική άδεια

όταν κόβεις απόδειξη χωρίς να βγάζεις οικοδομική άδεια

εφόσον δεν κόβω το ΦΕΜ δεν πληρώνω

ο TheoTDM900 δεν θυμάμαι τι έχει πει

 

ρίξε μια ματιά σε προηγούμενες συζητήσεις και θα βρείς περισσότερα στοιχεία και διαφωνίες

Link to comment
Share on other sites

myri πρόκειται για άδεια επισκευής, για σεισμόπληκτα κτίρια. Και γι αυτό είμαι προβληματισμένη. Η αρμόδια υπηρεσία είναι το ΤΑΣ του Υπεχωδε.

Στο εξής δίνω την απόδειξη που λες. Απλά τις δύο πρώτες φορές λόγω απειρίας και προκειμένου να δώσω απόδειξη στον πελάτη έκοψα κανονικά δελτίο. Και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω για να είμαι νόμιμη και καλυμμένη, μη μου έρθει κάνα χαράτσι καμιά ώρα..

Link to comment
Share on other sites

είμαι σίγουρη πως ο TheoTDM900 ως πιο ειδικός μόλις δει το post θα σε βοηθήσει

δε βρίσκω οτι έκανες κάτι λάθος, μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

1) κάνε αυτό που λέει η myri αν είναι να βγει άδεια.

 

Και εγώ το ίδιο κάνω. Αδιάτρητη απλή απόδειξη είσπραξης.

Καθαρά για λόγους διαφάνειας και αποφυγής παρεξηγήσεων.

 

2) Myri η εφορία σου λέει λάθος. Πες της να στο δείξει σε χαρτιά ότι μηχανικός για υπηρεσίες που παρέχει δεν πληρώνει φόρο αν δε βγει άδεια.

 

Ότι κάνεις και το πληρώνεσαι με ΑΠΥ(μηχανικός) ΤΠΥ(εργολάβος) βαρύνεται με κάποιον φόρο.

Είτε ΦΕΜ(φόρος επιτηδευματία μηχ/κου) το λες είτε παρακρατηθέντας φόρος είτε Φ.Ε. (φόρος εργολάβου) το ίδιο είναι στη λογική του.

 

Δίνεις φόρο μπροστάντζα και του χρόνου που θα κάνεις τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος θα σου πουν βάσει των εσόδων σου τι φόρο πρέπει να δώσεις.

 

Αν έχεις δώσει περισσότερο τότε θα πάρεις τη διαφορά πίσω.

 

Αν έχεις δώσει λιγότερο καλείσαι να δώσεις και τη διαφορά.

 

3)

Για ότι κόβεις πρέπει εντός 15 ημερών να καταβάλεις φόρο αν ο πελάτης είναι ιδιώτης.

Αν είναι επαγγελματίας που ούτως η άλλως καταβάλει φόρο, τότε στο παρακρατά και το αποδίδει αυτός.

 

ΤΣΜΕΔΕ και λοιπές κρατήσεις που βαρύνουν την αμοιβή του μηχ/κου αποδίδονται ΜΟΝΟ στη περίπτωση της έκδοσης αδείας.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση αποδίδεις μόνο φόρο, καθώς η οικονομική σχέση που έχεις με το υπουργείο είναι μια.

 

Βγάζω λεφτά (έχω έσοδα - τζίρο) - - - - > Σας δίνω φόρο για τα λεφτά αυτά. Και του χρόνου που θα σουμάρω λογαριαζόμαστε αν σας έδωσα πολλά ή λίγα.

 

ΤΣΜΕΔΕ και λοιπά που προανέφερα έχουν να κάνουν με έκδοση άδειας άρα αφού άδεια δεν εκδίδεται και δεν ζητούνται οι αντίστοιχες πληρωμές τι απομένει ??

 

Η μονοσήμαντη σχέση σου με το Υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών.

 

Πάντως να κάνεις αυτό που λέει η myri.......αδιάτρητη απλή αποδειξούλα εως να οριστικοποιείς την έκδοση της άδειας. Συμφέρει από πολλές απόψεις που δημόσια δε λέγονται.

 

Και επόμενη φορά να χρησιμοποιείς την "αναζήτηση". Και εκεί που ταιριάζει περισσότερο ποστάρεις εκεί. Αν δεν ταιριάζει θα το διαχωρίσω εγώ σα νέο .

 

Γιατί κοντεύουμε να στραμπουλήξουμε τα δάχτυλά μας γράφοντας τα ίδια και τα ίδια. Επίσης μην αρχίσω να μοιράζω κάρτες γιατί δεν θα μείνει κανείς εδώ μέσα για την επόμενη αγωνιστική. :lol: :lol:

 

Και ότι είπα μην το εμπιστεύεσαι αν δε το διαβάσεις και καταλάβεις μόνη σου σε νόμους.

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

για την παρακράτηση 20% από copy-paste

 

http://www.fle.gr/forologika/snomoi/-2002/Nomos2238_1994.htm#Άρθρο%202

 

Άρθρο 58

Παρακράτηση φόρου στο εισόδημα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων

 

 

1. Στο εισόδημα από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος ενεργείται παρακράτηση φόρου με συντελεστή "είκοσι τοις εκατό (20%)" στο ακαθάριστο ποσό των αμοιβών αυτών.

 

Ο [highlight=yellow:70dffda59e]φόρος παρακρατείται[/highlight:70dffda59e] από τις δημόσιες υπηρεσίες, οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και λοιπά νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου, κοινωφελή ιδρύματα, οργανισμούς και επιχειρήσεις κοινής ωφελείας, δημόσιες επιχειρήσεις, τράπεζες και πιστωτικά ιδρύματα ή πιστωτικούς οργανισμούς, συνεταιρισμούς και ενώσεις τους, συλλόγους γενικά και ενώσεις προσώπων ανεξάρτητα από το σκοπό τους, καθώς και από επιχειρήσεις και ελεύθερους επαγγελματίες που τηρούν βιβλία δεύτερης ή τρίτης κατηγορίας του Κώδικα βιβλίων και Στοιχείων, κατά την καταβολή των αμοιβών.

Επίσης, οι υπόχρεοι του προηγούμενου εδαφίου, όταν για την επαγγελματική τους εξυπηρέτηση ή για την εκτέλεση του σκοπού τους καταβάλλουν σε τρίτους, εκτός από τα πρόσωπα που αναφέρονται στην παρ. 3 του άρθρου 2 του π.δ. 186/1992, προμήθειες, μεσιτείες, αμοιβές ή άλλες κάθε είδους παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας, ενοίκια αυτοκινήτων μηχανημάτων ή άλλων κινητών πραγμάτων, εφόσον σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ορίζεται από το π.δ. 186/1992 η έκδοση θεωρημένου αποδεικτικού στοιχείου από το δικαιούχο των αμοιβών αυτών, οφείλουν να παρακρατούν κατά την καταβολή της αμοιβής φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή είκοσι τοις εκατό (20%) στο ακαθάριστο ποσό αυτής.

 

Ειδικά για τις παροχές μη έμμισθης υπηρεσίας που καταβάλλονται από τους εκμεταλλευτές επιβατικών αυτοκινήτων δημόσιας χρήσης, ο παραπάνω συντελεστής περιορίζεται σε ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%).

 

Εξαιρούνται από την παρακράτηση οι προμήθειες που καταβάλλονται από ασφαλιστικές εταιρίες στους νόμιμους αντιπροσώπους ή εξουσιοδοτημένους γενικούς ή απλούς πράκτορές τους.

 

Oι διατάξεις του τελευταίου εδαφίου της περίπτωσης ε της παραγράφου 1 του άρθρου 55 εφαρμόζονται ανάλογα.

2) Ο φορολογούμενος μπορεί να ζητήσει να παρακρατηθεί φόρος με μεγαλύτερο συντελεστή - ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ με την παρ.21 άρθρ.3 Ν.2873/2000, ΦΕΚ Α 285/28.12.2000).

 

καταλαβαίνω οτι δεν αφορά ιδιώτες

ότι άλλο παραπάνω γνωρίζετε δεκτό

TheoTDM900 σιγά μη μας τα δώσουν και γραπτώς :!:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο πάρα πολύ!! Ξέρω Theo, τα έχετε γραψει και σας διαβάζω, απλά για το συγκεκριμένο δεν βρήκα κάτι, ίσως να μην έψαξα αρκετά. Σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, θα πάω να καταθέσω ΦΕΜ έστω και καθυστερημένα, και βλέπουμε..

Να είστε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.