Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριζόντια ιδιοκτησία


af.civileng

Recommended Posts

Χρειάζεται η έκδοση κανονικής οικοδομικής άδειας, ακολουθώντας τις αντίστοιχες διαδικασίες, από την οικεία πολεοδομία με θέμα:

"Αλλαγή χρήσης ισογείου από αποθήκη σε κατάστημα και αλλαγή α' ορόφου από 9 διαμερίσματα σε 5 διαμερίσματα".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και ποια η διαδικασία;

 

Όλα από την αρχή ή μόνο αρχιτεκτονικά σχέδια που να συνοδεύονται από την ήδη υπάρχουσα οικοδομική άδεια...

Link to comment
Share on other sites

"Κανονικός" φάκελλος με νέα αρχιτεκτονικά, τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, φορολογικά, ΙΚΑ κ.λπ. (και τα παλιά)

Ρώτησε και σε αντίστοιχη πολεοδομία.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΚΑ γιατί; Για τις εργασίες που έγιναν;

 

Και αν δεν κάνει αλλαγή χρήσης θα έχει κάποια επίπτωση;

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Αν πεις ότι, έγιναν θα έχεις πρόστιμο!

Αν πεις ότι, θα γίνουν θα έχεις ΙΚΑ.

Αν δεν κάνεις αλλαγή χρήσης δεν μπορείς να μεταβιβάσεις (και φυσικά έχεις αυθαίρετη χρήση).

Link to comment
Share on other sites

Μα το ΙΚΑ απ' ότι μου έχει πει έχει πληρωθεί κανονικά... Θα το ξαναπληρώσει; Και το ύψος του προστίμου;

 

Όσο για την αλλαγή χρήσης, στεγάζεται εταιρεία! Γίνεται να είναι δηλωμένη ψς αποθήκη και να χρησιμοποιείται ως κατάστημα; :S

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και με το ΙΚΑ που έχει ΄ήδη πληρώσει, θα το ξαναπληρώσει;

 

Επίσης, η οικοδομική άδεια δείχνει ότι είναι επαγγελματική αποθήκη, δεν ξέρω αν οι αγοραστές που πέρασαν κατά καιρούς έκαναν αλλαγή χρήσης... Που μπορώ να το μάθω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πληρώσει ΙΚΑ για τις "αλλαγές" αυτές.

Οι "αγοραστές" (που λες) - ενοικιαστές δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Μόνο ο ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πληρώσει ΙΚΑ για τις "αλλαγές" αυτές.

Οι "αγοραστές" (που λες) - ενοικιαστές δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο. Μόνο ο ιδιοκτήτης.

 

Εμένα μου είπε ότι έχει πληρώσει ΙΚΑ!

 

Και όταν κάποιος αγοράζει ένα κτίριο είναι ιδιοκτήτης μέχρι να το πουλήσει... :P Αλλά δεν ξέρω τι έκανε ο κάθε ιδιοκτήτης κατά καιρούς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.