Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τζακούζι εξωτερικό


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρώτήσω πως θα δηλώσω ένα πλαστικο εξωτερικο τζακούζι 5,00μχ1,70μχ 0,60μ βάθος στην αυλή μεζονέτας με τον 4014.

Εγώ το συμπεριέλαβα σε μία παράβαση της κατηγορίας 13 μαζί με κατι μικροκατασκευές στον περιβάλλον χώρο της κατοικίας

Το τζακούζι το έβαλα κατ αποκοπή 2500€ σύν κατι πέργκολες κλπ Σύνολο αναλύτικού 4500€<5000€

Θα έπρεπε να το δηλώσω κάπως αλλιώςΥπάρχει κάτι που μου διαφέυγει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατοικία ή όχι;

Αν ανήκει σε ξενοδοχείο, ΣΠΑ, γυμναστήριο ή οτιδήποτε πλην κατοικίας ο 4014 απαιτεί τεχνική έκθεση από Η/Μ για τις Η/Μ εγκαταστάεις.

Το τζακούζι ανήκει στον Η/Μ εξοπλισμό.

 

Αν δεν είναι κατοικία θα σου έλεγα να το συμπεριλάβει ο μηχανολόγος σου στην τεχνική του έκθεση και να ασχοληθείς εσύ μόνο με τα αρχιτεκτονικά, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι με τα Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μια μεζονέτα είναι εκτός οικισμού (κύρια και μοναδική)

Άρα καλά το δήλωσα ?

Edited by Biras23
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τίθεται ένα θέμα σχετικά με τις "ομοειδής" παραβάσεις της κατ.13

Μπορεί να ακούγομαι απόλυτος και το συγκεκριμένο να αποτελεί πταίσμα στο γενικότερο πλαίσιο του νόμου με τις τόσες ασάφειες, αλλά καλού κακού πρόσεξε τη διατύπωση στη Τεχνική Έκθεση της Β' φάσης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.